31.08.2021

'SİYAD En İyiler Seçkisi' Eylül'de Atlas Sineması’nda!


The Painted Bird / Boyalı Kuş


Atlas 1948, eylül ayı boyunca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) işbirliğinde hazırlanan ‘En İyiler’ seçkisi ile çok özel filmleri sunuyor.

Filmleri vizyonda seyredemeyen sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir fırsat niteliğinde olan seçkide ilk olarak Jérémy Clapin’in Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünden büyük ödülle dönerek bunu başaran ilk animasyon olan J'ai Perdu Mon Corps-Bedenimi Kaybettim filmi gösterilecek.

Seçki kapsamında Taika Waititi’nin, Christine Leunens'in “Gökyüzü Hapsi” adlı kitabından uyarladığı ve birçok uluslar arası yarışmadan ödülle döndüğü Jojo Rabbit-Tavşan Rabbit filmi izleyiciyle buluşacak.


Jojo Rabbit 


Cesar Diaz’ın 72. Cannes Film Fesitvali’nde Eleştirmenler Haftası’nda “En İyi İlk Film” ve “En İyi Film” ödüllerinin sahibi olan, Belçika’nın Oscar adayı seçilen, Guetemala’daki iç  savaşa odaklanan Nuestras Madres- Annelerimiz filmi de seçkide gösterilecek filmler arasında yer alacak.

SİYAD Seçkisi’nde 76. Venedik Film Festivali’nden dört ödülle dönen ve Türkiye’de “Subay ve Casus” adıyla vizyona giren Roman Polanski’nin J’accuse-İtham Ediyorum filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın  birçok şehre seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile türlü benzerlikler bulan bir adamın hikayesini konu edindiği ödüllü filmi It Must Be Heaven-Burası Cennet Olmalı filmi de seçki de kaçırılmaması gereken filmler arasında bulunuyor.

Yönetmenlik koltuğunda Juliano Dornelles ve Kleber Mendonça Filho’nun yer aldığı birçok uluslar arası yarışmadan “En İyi Film” ödülüyle dönen macera-aksiyon türündeki Bacurau filmi de sinemaseverlerde merak uyandıracak.

Usta yönetmen Roy Andersson’un Binbir Gece Masalları’ndan ilham aldığı Om det oändliga-Sonsuzluk Üzerine filmi de SİYAD Seçkisi’nde sinemaseverlerle buluşacak.


Honeyland

Sinemasaverler, Oscar’a iki dalda aday olan ve birçok uluslar arası yarışmadan ödül kazanan Ljubomir Stefanov ve Tamara Kotevska imzalı Makedonya’daki bal üreticisi Hatice’nin hikayesinin anlatıldığı Honeyland-Bal Ülkesi'ni de tarihi Atlas Sineması’nda izleme fırsatı bulacaklar.

SİYAD Seçkisi’nde yönetmen Ladj Ly’in Paris banliyösündeki günlük yaşama mercek tuttuğu ödüllü filmi Les Miserables-Sefiller ile Çek yönetmen-senarist Vaclav Marhoul’un, Polonyalı ünlü yazar Jerzy Kosinski’nin kült romanı The Painted Bird-Boyalı Kuş'tan uyarladığı aynı adlı filmi de izleyiciyle buluşacak.

Sinemaseverler, 26 Eylül Pazar günü ise Andy Serkis’in yönetmen koltuğunda oturuduğu ve MARVEL'in en büyük ve en karmaşık karakterlerinden biri olan ölümcül koruyucu Venom serisinin ikinci filmi Venom: Zehirli Öfke 2 ile aksiyona doyacaklar.


ETKİNLİK TAKVİMİ