26.08.2021

Petite Maman / Küçük AnneAlev Almış Bir Genç Kızın Portresi ile müthiş bir hayran kitlesi kazanan Céline Sciamma, Tomboy ve Kabakçığın Hayatı’ndaki gibi yine zorlu ve tatlı çocukluk yıllarına dönüyor. 

Sciamma’nın 2021 Berlin Film Festivali’nde ana yarışmada prömiyerini yapan yeni filmi, sekiz yaşındaki Nelly’nin anneannesinin hayatını kaybetmesiyle başlıyor. 

Annesi Marion’un küçüklüğünde gezdiği, oynadığı yerlerde vakit geçirirken annesi birden ortadan kayboluyor ve Nelly kendi yaşlarında, Marion adında bir kızla tanışıyor. Hayatın gizemlerini kadın bakış açısından ele alan Sciamma, bu kez hafıza ve hayal gücünün kesiştiği noktaya kamerasını yöneltiyor ve Hayao Miyazaki filmleriyle Chantal Akerman’dan esin alarak yine benzersiz bir büyüme hikâyesi anlatıyor. 

Küçük Marion ile Nelly’yi ikiz kız kardeşler Gabrielle ve Joséphine Sanz canlandırıyor.

 Petite Maman / Küçük Anne, 27 Ağustos Cuma günü sinemalarda gösterime giriyor.."Büyüleyici… hatıralar, dostluk ve yakınlık üzerine olan film etkileyici bir hazine gibi… Céline Sciamma’nın hafızanın ve geleceğin gizemiyle örülü bu güzel masalsı rüyası zarif ve çok etkileyici. Sciamma için sanatsal ustalığının göstergesi Ne kadar muhteşem bir film – bu seneki Berlin Film Festivali’nin cevheri.”

★ ★ ★ ★ ★ Peter Bradshaw The Guardian


“Sciamma’nın hazine gibi olan Petite Mama’nın yönetmenin, kendisini anlamanın eşiğinde olan genç bir kızın, muhteşem bir yetişkinliğe geçiş hikayesiyle daha kökenlerine döndüğünü gösteriyor. Film bilgelik ve narinlikten oluşan bir demet. 72 dakika boyunca herkes birbirini, kendileriyle konuşuyormuşçasına net duyuyor. Keşke sonsuza kadar sürebilseydi.”

David Ehrlich, Indiewire


“Muhteşem bir şekilde sezgilere odaklı… Tuhaflığa kaçmadan oyuncu. Sciamma çocukların da kendi seviyelerinde beğenebileceği bir film yapmış. 8 yaşındaki bir çocuk özel bir bağ kuruyor, seyirciler de kuracaktır.”

Peter Debruge, Variety
Yönetmen: Céline Sciamma

Oyuncular: Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

Ülke: Fransa

Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım

Yapım: Bénédicte Couvreur

İthalat: Mubi

Süre: 72 Dk.


Filmin mmknmrtb notu:   7,5   /10