6.12.15

MacbethMacbeth, korkusuz bir savaşçının hırs, ihanet ve ihtiras dolu hikayesini anlatıyor.

Shakespeare’in en önemli eserlerinden birinin başkahramanı olan Macbeth, karısının ihtirasları ve engelleyemediği hırsının etkisiyle, Kral Duncan’ı öldürerek tahta geçer. 

Eline geçen güçle gitgide yalnızlaşan yeni kral, iktidarına engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır.

Muhteşem görselliği ve epik savaş sahneleriyle daha önceki Shakespeare uyarlamalarından ayrılan filmin yönetmeni Justin Kurzel, hikayenin acımasız tarafına odaklanarak savaşın ve kanın kuralları nasıl değiştirdiğini perdeye taşıyor. 

Oscar Adayı Michael Fassbender ve Oscar Ödüllü Marion Cotillard’ın başrollerini paylaştığı film, temposu, oyunculukları ve göz kamaştırıcı sinematografisiyle eşsiz bir izleme deneyimi vadediyor. 

Aynı zamanda eleştirmenlerce senenin en iyi yapımlarından biri olarak adlandırılan Macbeth'in ödül sezonuna da damga vurması bekleniyor.
Filmin mmknmrtb notu ::

Her zamanki gibi günaha davet eden 'şeytan'a uyarken, hemen yakınında yerini alan fişteklemeye hazır 'muhteris' kadının 'mutat kahramanımız' olan erkek üzerindeki kadim, kesin ve kapsayıcı etkisine vurgu yapan; buna ezelden meyyal erkeğin, sözde masumiyetinden sıyrılarak hırsın, ihtirasın azgın sularına kendini kolayca bırakıvermesine dikkat çeken; hatta adamın, onu 'yoldan çıkaran' kadını korkutacak kadar ileri gidebileceğinin de altını çizen bir hikâyenin, muazzam bir sinematografiyle güçlendirilmiş yorumu..


Milyon kere sahneye konmuş, ondan biraz daha az sayıda da beyaz perdeye uyarlanmış bu klasik trajedinin özü, sinema sanatının bilumum yapı taşlarına ancak bu denli mükemmel bir biçimde giydirilebilir, ancak bu kadar etkileyici bir sonuçla sergilenebilirdi..
4 / 5


Yönetmen: Justin Kurzel
Oyuncular: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Paddy Considine, Sean Harris, Jack Reynor
Yapımcı: Iain Canning, Emile Sherman, Laura Hastings-Smith
Senaryo: Todd Louiso, Jacob Koskoff, Michael Lesslie
Görüntü Yönetmeni: Adam Arkapaw
Kurgu: Chris Dickens
Müzik: Jed Kurzel
Yapım Yılı: 2015
Ülke: İngiltere, Fransa, A.B.D
Süre: 113 dk.
Dağıtım: Bir Film
İthalat: Calinos Films