10.9.22

Arthur Rambo

 


“Ben zeki ve bilgeyim. Şiiri ve siyaseti bilirim. Kendimi sosyal bir yeraltı dünyasından yükselterek, Parisli sivri bir yazar olarak görünür bir konumuna getirdim. Bir roman yayınladım ama aynı zamanda 140 karakterlik metinlerle sosyal medyada yazıyorum. Bunu yaptığımda da hedefimi gözünden vuruyorum. İşte bu yüzden hepsi beni silmek istiyor!” Kimdir Karim D.? Genç ve başarılı bir yazar mı, yoksa nefret dolu sosyal medya gönderilerinin arkasındaki isim Arthur Rambo mu? 

2008’de Entre les murs / Sınıf ile Altın Palmiye’yi kazanan Laurent Cantet’in son filmi Arthur Rambo’nun dünya prömiyeri 2021’de Toronto Film Festivali’nde yapıldı.Yönetmen: Laurent Cantet

Oyuncular: Rabah Nait Oufella, Antoine Reinartz, Aleksandra Yermak, Sofian Khammes

Ülke: Fransa

Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım

Yapım: Marie-Ange Luciani

İthalat: Bir FilmFilmin mmknmrtb notu :: 

Yönetmen Laurent Cantet -Karim D.'nin şahsında- 'insan' denen muammanın belki de en karmaşık özelliğine, yani hayata ve olaylara karşı takındığı politik duruşunun belirsizliğine adeta bir psikososyal hatta bir psikososyopolitik uzmanın tarafsızlığıyla bakarken; kafasını allak bullak ettiği seyircisine soruyor: "Sence hangisi doğru; bu genç adam Cezayir göçmeni bir aileden ve varoşlardan gelmesine karşın, annesinin baş karakter olduğu bir kitapla Fransa'nın edebiyat entelijansiyasına hızlı bir giriş yapmış başarılı bir yazar mı, yoksa entelektüel görünümünün arkasında gizlenmiş Arthur Rambo adıyla/kişiliğiyle ortalığa döktüğü ırkçı, faşist içerikli tweet'leriyle hâzâ bir lümpen mi?"

Bu soruya yanıt vermek hem kolay hem de zor..

Filmin başarısı da zaten buradan geliyor, a şıkkı da doğru olabilir b şıkkı da.. ya da her ikisi birlikte de doğru olabilir.. 

En başta insana 'muamma' derken kastım biraz da buydu..

Karim D. mealen, "Ben asla böyle biri değilim, sosyal medyada ünlü olmanın, 'takipçi kasmanın' kurbanı olmuş bir gencim." diyerek pişmanlığını belirtse de biz seyircileri hiç de ikna edemiyor; ama aynı seyirci, başarının zirvesinde mutluluktan başı dönmüş vaziyetteyken bir gecede yere çakılan bu oğlanın hallerine üzülmekten de kendini alamıyor..

Ulan allahsız Rambo, yaktın zavallı Kerim'in başını!.


70   /100