9.12.21

Schachnovelle / SatrançFilm, Stefan Zweig’ın Nazi Almanya’sından kaçıp yazdığı son eseri olan Satranç adlı ünlü kitabından uyarlandı. 

Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden olan kitap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelmiş geçmiş en çok satanlar arasında yer alıyor.

Netflix’in en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden Dark’tan tanıdığımız Oliver Masucci’nin başrolünde olduğu Schachnovelle / Satranç, tutsaklığı sırasında tesadüfen bulduğu satranç kitabıyla yıllarını geçirmek zorunda kalıp bir satranç dehası haline gelen Josef Bartok’un etkileyici hikayesini anlatıyor.1938 yılında, Avusturyalı, varlıklı bir noter olan Josef Bartok sakladığı önemli bilgiler yüzünden Naziler tarafından tutuklanır. 

Bir otel odasına kapatılan Josef, akıl sağlığını yitirmek üzereyken tesadüfen bulduğu bir satranç kitabı onun hayata tutunmasını sağlar. 

Kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef, daha önce hiç oynamadığı bu oyunda ustalaşır. 

Sonunda özgürlüğüne kavuştuğunda ise, kader onu New York’a giden gemideki satranç turnuvasında dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirir.Schachnovelle / Satranç / The Royal Game, bu cuma sinemalarda gösterime girdi..Bunları Biliyor Muydunuz?

Filmde Nazi subayını canlandıran Albrecht Schuch, 2021 yılında Avrupa Yükselen Yıldızlar programına seçildi. Schuch, aynı zamanda Almanya Film Ödülleri’nde hem En İyi Erkek Oyuncu  hem de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kucaklayan ilk oyuncu  oldu.  

Daha önce de biyografik yapımlara imza atan yönetmen Philippe Stölzl, 2013 yılında ünlü hekim İbn-i Sina’nın hayatını da beyaz perdeye taşımıştı.