25.2.21

Okul Tıraşı


Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın, kendi hayatından izler de taşıyan yeni filmi Okul Tıraşı'nın (Brother’s Keeper) merakla beklenen afişi ve etkileyici fragmanı yayınlandı! 

Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı film, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek. 

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul Tıraşı” filminin afişi, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’ne özel olarak başarılı tasarımcı Arda Aktaş (Daire Creative) tarafından hazırlandı. 

Festival kapsamında dünya prömiyerini 1 Mart 2021’de gerçekleştirmeye hazırlanan film, yayınlanan fragmanıyla da dikkatleri üzerine çekti.Okul Tıraşı, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi... 

Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. 

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı “Okul Tıraşı”, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. 

Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı Okul Tıraşı, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin ardından tüm dünyada festival yolculuğuna devam edecek.


Filmin mmknmrtb notu ::  

Analarının sıcacık kucağından koparılıp -adeta askerlik yapmak üzere- buz gibi soğuk bir yatılı okulun zindandan farksız duvarları arasına terk edilmiş 'doğu anadolulu yurdum çocukları'nın, hedefsiz ve bütçesiz milli eğitimin; liyakatsiz, sorumsuz, dayakçı ve idare-i maslahatçı öğretmenlerin; kendileri 'fıtraten cünüp' oldukları halde, el kadar bebeleri cenabet günahına bulayarak eksi 30 derece soğukta ve ilkel şartlarda duş yapmaya zorlayan din bezirgânı yobazların elinden neler çektiklerine dair, çok başarılı bir drama..

Okul Tıraşı'nın 'yönetmenlik' başarısını; bir okul dolusu, bir o yana bir bu yana koşuşturan onlarca çocuğun içine dalarak, adeta görünmez bir kamerayla -biz seyirciyi de resmen içine çekerek- böylesine falsosuz, böylesine sahici görüntüler yakalayabilmesi oluştururken; toplumsal ve siyasi eleştirisi doğru ve etkin, karakterleri oluşturan psikolojik boyutlamaları da 'incelikli' bir gerçeklik içeren senaryo da bu başarıya büyük katkı sunuyor..

 8   /10