2.10.15

'Abluka' 6 Kasım’da vizyonda!.Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Adana Altın Koza’dan da En İyi Film ve Halk Jürisi dahil toplam 5 ödülle dönen Emin Alper'in son filmi Abluka 6 Kasım’da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Dünya galasını yaptığı 72. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film, Ümit Ünal’ın jüri başkanlığı yaptığı 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Kurgu (Osman Bayraktaroğlu), En İyi Sanat Yönetimi (İsmail Durmaz), Halk Jürisi Ödülü ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Berkay Ateş) ödüllerine layık görüldü.

Son olarak 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilen Abluka festival yolculuğuna 1-10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Asya’nın en prestijli festivallerinden 20. Busan Uluslararası Film Festivali ve bu sene 28.si 10-22 Ekim tarihlerinde düzenlenen Tokyo Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.

Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor.
Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film'in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia'nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen Abluka'nın Türkiye'de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.Sinopsis:

20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur.
İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır.
Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur.
Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar.
Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir.
Kadir, kardeşi Ahmet'i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir'in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır.
Ahmet'in mesafeli tutumu, Kadir'i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.ROL            OYUNCU  
Kadir Mehmet Özgür
Ahmet Berkay Ateş
Meral Tülin Özen
Hamza Müfit Kayacan
Ali Ozan Akbaba

Yönetmen: Emin Alper
Senarist: Emin Alper
Müzik ve Ses Tasarımı: Cevdet Erek
Yapımcılar: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk
Uygulayıcı Yapımcı: Cem Doruk
Yapım Şirketi: Liman Film
Ortam Yapım Şirketleri: Paprika Films, Insignia

Görüntü Yönetmeni: Adam Jandrup
Yapım Tasarımı: İsmail Durmaz
Kurgu: Osman Bayraktar
Kostüm Tasarımı: Nurten Tinel
Ses Mühendisi: Fatih Aydoğdu
Ses Kurgusu: Cenker Kökten
Casting: Ezgi Baltaş

 


YÖNETMEN HAKKINDA: EMİN ALPER

1974 yılında Konya’da doğan Emin Alper Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat (2006) ve Mektup (2005) adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya galasını 2012 yılında yaptığı Berlin Film Festivali’nde yaptı ve Caligari Ödülü ile En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon kazandı.
Gösterildiği film festivallerinden 30’un üzerinde ödülle dönen Tepenin Ardı Asya Pasifik Film ödüllerinde En İyi Film seçildi.
Senarist ve yönetmenliğin yanı sıra, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper’in 2015 yapımı ikinci filmi Abluka, dünya galası için 72. Venedik Film Festivali’nin Yarışma bölümüne seçildi.