9.8.15

SANATORIUM : Gizem Akkoyunoğlu ve Yunus Emre Erdoğan sergileriSANATORIUM yeni sezonu Gizem Akkoyunoğlu ve Yunus Emre Erdoğan'ın eş zamanlı kişisel sergileriyle açıyor.

GİZEM AKKOYUNOĞLU 'VE YOLUN HER ADIMI'

Dayanılmaz parlaklık soldu ve dünyanın kenarları yavaş yavaş bir araya geldi.
Yakınlarında bir ses, tıpkı bir ağacın fısıltısı veya bir çeşmenin suyunun şıkırtısı gibi, hafifçe konuşuyordu.
Yıldızlar tekrar parlamaya başladılar; yamaçlardaki otlar, yeni doğmakta olan mehtapla ağardı. Gece kurtulmuştu. Aydınlık ve karanlığın dengesi tekrar sağlanmış ve sabitleştirilmişti. Gölge-yaratık gitmişti.’

Ursula Le Guin

‘Yansıyan ay hayat dolu dünyanın üzerinde parlıyordu. Taşlar parıltılı sonrasız bir dinginliğe bürünmüştü. Sonunda zamansız bu diyarlarda gölgeler birer birer kayboluyordu… Adamın denizle buluştuğu yerde son buluyordu yolculuk…Ve yolun her adımı onundu, benimdi.’

Gizem Akkoyunoğlu’nun ilk kişisel sergisi ‘Ve Yolun Her Adımı’ 1 Eylül 2015’te SANATORIUM’da açılıyor.


Siyah beyaz, füzen ve karakalem işlerden oluşan sergi sanatçının son bir yıldır ürettiği işleri kapsıyor.
Akkoyunoğlu’nun üç bölümde kurguladığı sergi hayali bir karakterin yolculuğu ile başlıyor ve her bölüm, ana hikayenin bir bölümünü, karakterin yolculuğundan bir kesiti ele alıyor.
Süreç içerisinde alınan yol bir araçtan, amaca dönüşüyor.
Karakter kendini ve çevresini yeniden keşfediyor ve esas yolculuğun geri dönüş olduğunu anladığı noktada sonlanıyor.Gizem Akkoyunoğlu:
2011‘de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalı’ndan mezun olan Gizem Akkoyunoğlu, aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.
İzmir’in önemli bağımsız kültür ve sanat girişimi Input/Output kurucularından olan Akkoyunoğlu, çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.YUNUS EMRE ERDOĞAN 'GİZLİDEN SESLER'

Kopan bir arp teli gibi tuhaf bir sesle
Uyandırır bizi – Bu bir simge ve belirti.”

Kıtalar / Edgar Allan Poe

Yunus Emre Erdoğan’ın ilk kişisel sergisi olan “Gizliden Sesler”,  sanatçının son dönem çalışmalarını kapsıyor.
Mekanın fiziksel sınırlarıyla öznel kavrayışının sınırları arasında gidip gelen bir arayış halinde olan sanatçı, bakma eylemini iç mekana çekerek özel alanda sürdürmektedir.
Erdoğan’ın çalışmalarında, bakışı mekanın içine hapseden, dışarıyla ilişkisini kesen indirgenmiş detaylar göze çarpmaktadır.
Sanatçının içsel yolculuğu, bulunduğu alandaki seçtiği kesitlerle somutlaşmakta gibidir.
Ağırlıklı olarak füzen malzemeyle oluşturulan çalışmalar dingin olduğu kadar gerilimli atmosfere sahiptir.
Detaylardaki mekansal öğelerin zaman zaman biçimselliğinden sıyrılarak tekniğin özgün kullanımıyla yeni bir bakışa hizmet ettiği söylenebilir.


Yunus Emre Erdoğan:
1988 doğumlu sanatçı, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde tamamladı(2011).
Üniversitenin aynı bölümünde Yüksek Lisans Programına devam etmektedir.
Sanatçı, İzmir’de 2012’de açılan, kurucularından olduğu bağımsız proje ve sanat alanı Input-Output ve İzmir’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
2007’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında bir çok karma sergi ve etkinliklere katıldı.
Bunlardan yakın zamana ait bazıları; "Yaşam Laboratuvarı" Sanatorium Galeri (2013), "…ufukta hayal gibi belirmiş bütün değişimler” Mars İstanbul (2013), "Apparatus Criticus & Locus / Footnotes" Künstlerhaus Stuttgart & Lotte, Stuttgart (2013), "Kağıdın Ruhu" Alan İstanbul (2014), "Neredeyim?" Kare Sanat (2014), "Innominate Spaces" Mieszkanie Gepperta, Wroclaw (2014), "Mamut Art Project '15 " Küçükçiftlik Park (2015), "Fotokopiler" Adnan Saygun Sanat Merkesi / A.A.S.S.M, İzmir (2015). Kişisel proje; “Kozmik Oda” Input-Output Nonprofit Space (2012).

Gizem Akkoyunoğlu - Ve Yolun Her Adımı 
Yunus Emre Erdoğan - Gizliden Sesler

1 Eylül - 3 Ekim 2015

SANATORIUM

Açılış: 1 Eylül, 18:301 yorum: