27.7.15

Senem Tüzen’in 'Ana Yurdu' Venedik Film Festivali'nde!.Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi Ana Yurdu, 2 - 12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Festivalin, Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası Bölümü'nde yarışacak olan film, aynı zamanda Geleceğin Aslanı Ödülü adayları arasında da yer alıyor.

Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın baş rollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri geçtiğimiz sene Niğde'de gerçekleştirildi.

Ana Yurdu yapım aşamasında İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülleri’ni kazandı.


Ayrıca Almanya Connecting Cottbus Ortak Yapım Marketi ve Selanik Film Festivali Crossroads Ortak Yapım Forumu’nda da En İyi Film Projesi Ödülleri’ne layık görüldü.


Yapımcılığını Zela Film’in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaptı.