17.7.15

East End Film Festivali'nin en iyi filmi : SarmaşıkTolga Karaçelik’in son filmi Sarmaşık, 2000 yılından beri Londra’da düzenlenen ve Britanya’nın en büyük film festivallerinden biri olan East End Film Festivali'nden 'En İyi Film' ödülüyle döndü.

Bu sene 1-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleşen, bağımsız film yönetmenlerine destek vermeyi amaçlayan festivalin kurucuları arasında, ünlü İngiliz yönetmen Dany Boyle ve Joe Wright gibi isimler bulunuyor.

East End Film Festivali’nde Sarmaşık'a ödülünü teslim eden, Trainspotting kitabının yazarı Irvine Welsh, jüri adına yaptığı konuşmada, filmin çok güçlü bir karakter ve konu yapısının olduğunu, mükemmel bir yönetmenlik ve oyunculuk barındırdığını dile getirdi.
Welsh, ikna kabiliyeti yüksek bu filmin ilgiyi sonuna kadar ayakta tuttuğunu da belirtti.

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali'nde yapan Sarmaşık, daha sonra Karlovy Vary Film Festivali ve Sydney Film Festivali gibi önemli festivallerde yarıştı.


Türkiye galasını İstanbul Film Festivali'nde yapılması planlanan film, sansür protestoları sebebiyle festivalden çekildiği için, İstanbullu sinemaseverlerle buluşamadı.

Sarmaşık, bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor.


Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin, montajını Evren Luş’un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan filmde, Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir de performanslarıyla göz dolduruyor.

Tolga Karaçelik ile Bilge Elif Özköse tarafından, Insignia Yapım, Kala Film ve CinCromatix Kg ortak yapımcılığında hayata geçirilen Sarmaşık, dünyanın önemli festivallerinde yolculuğuna devam ediyor.Filmin mmknmrtb notu ::  4 / 5