9.4.15

The Texas Chain Saw Massacre / Teksas KatliamıTürkiye’de daha önce sinemalarda gösterilme şansı bulamayan tüm zamanların en iyi korku filmi nihayet sinema salonlarında korku sineması izleyicileriyle buluşacak.

Zamanında pek çok ülkede yasaklanan ve izleyicinin kanını donduracak kadar gerçekçi sahneleriyle tüm dünyayı şoke eden The Texas Chain Saw Massacre / Teksas Katliamı, 3 Nisan’da Türkiye'de vizyona girdi.

Gerçek olaylara dayanan bu korku hikayesi, türünde birçok filme öncülük etti ve hala tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösteriliyor.

Tobe Hooper’ın filmi, içlerinden birinin çocukluk evini ziyarete giden 5 gencin, insan yiyen bir ailenin eline düşmesiyle yaşadığı kabusu anlatıyor.

Film geçtiğimiz sene yapılan restorasyon ile hayata döndü ve ilk kopyada fark edilemeyen pek çok detayı izleyicinin beğenisine sundu.


Restore edilen kopya 2014’te Cannes Film Festivali’nde gösterildi ve hemen ardından A.B.D, İngiltere, Fransa, Hollanda, Meksika, Norveç gibi ülkelerde film vizyona girdi ve 2015’te pek çok ülkede vizyona girmeye devam ediyor.


Korku filmi türünde tüm zamanların en iyisini seçmek için bilinen en geniş iki anket Total Film dergisi tarafından düzenlendi.


2005 ve 2010’da düzenlenen anketlerden ikincisine katılan isimler arasında John Carpenter, Wes Craven, John Landis gibi korku ustası yönetmenler; Robert Englund (Freddy), Kane Hodder (Jason), Gunnar Hansen (Leatherface), Doug Bradley (Pinhead) gibi kabuslarımıza giren korku kahramanlarına hayat vermiş oyuncular da yer alıyordu.
Oylama sonucunda ortaya çıkan listelerin her ikisinde de zirvede  The Texas Chain Saw Massacre / Teksas Katliamı bulunuyor.ÖZEL RESTORASYON PERDEDE TECRÜBE EDİLMESİ GEREKEN BİR DENEYİM

Teksas Katliamı, 40’ıncı yıldönümünde bizzat yönetmen Tobe Hooper’ın da süpervizörlüğünde 4K görüntü ve 7.1 DTS-HD MA ses teknolojisiyle restore edildi.
Chicago’daki NOLO Digital Film stüdyolarında yapılan restorasyon, 5 ay sürdü.
Toplam 120.960 kare olan filmin her bir karesi tek tek tarandı ve orijinal 16 mm kopyadan 4K’ya dönüştürüldü.


Yönetmen Tobe Hooper, restorasyonun bitmiş halini seyrettiğinde şu ifadeleri kullandı: “The Texas Chain Saw Massacre’ı uzun yıllardır beyaz perdede izlememiştim. 40’ıncı yıldönümü restorasyonu, kesinlikle filmin en iyi haline dönüştü. Renkler ve netlik muhteşem. Filmde daha önce algılanamayan görsel detaylar gözler önüne seriliyor.”

Filmin mmknmrtb notu :: 

'Korku Film Tarihi' açısından bakıldığında, öne çıkardığı korku ve gerilim unsurlarıyla, önemli kilometre taşlarından biri olan; sinema kriterleri penceresinden bakıldığında ise hiçbir önemli özellik taşımayan ve kalite düzeyi de en fazla vasat sularda yüzen bir yapım..


Aradan geçen kırk yıl boyunca, her sene -kötü veya iyi- onlarca benzerini gördüğümüz film, sanatta ilk olmanın önemini ortaya koyan güzel bir örnek..  3 / 5