26.01.2014

I, Frankenstein / Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı


200 yıl önce Dr. Frankenstein tarafından yaratılan Adam (Aaron Eckhart), hala hayattadır ve kendisini insanlığın kaderini belirleyecek büyük bir savaşın ortasında bulur.

İnsan ırkını yok etmeye çalışan zebaniler çok büyük bir tehlikedir.
Adam sahip olduğu güçlerle, bu savaşı insanlık için kazanmaya çalışacaktır.

PRODÜKSİYON NOTLARI

Darkstorm Studio’nun çizgi romanından uyarlanan filmin yönetmen ve senaristi Stuart Beattie.

Hikâye Aaron Eckhart, Bill Nighy, Yvonne Strahovski, Miranda Otto, Jai Courtney gibi ünlü isimlerle hayat buluyor.

I Frankenstein çizgi romanının yaratıcısı Kevin Grevioux’un senaryo çalışmalarında Beattie ile birlikte çalışmasının yanında, filmde rol alması da dikkat çekici.
Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı için klasikleşmiş olan hikâye ve karakterlerin çağdaş dünyaya adaptasyonları uzun süren çalışmalar sonucu farklı kollardan birçok ismin buluşmasına neden oldu.

Yönetmen Stuart Beattie’nin yanında; The Wolverine, Underworld: Rise of the
Lycans filmlerinin başarılı Görüntü Yönetmeni Ross Emery, Yapım Tasarım’da Michelle McGahey (Tomorrow, When the War Began) ve Kostüm Tasarımda Cappi Ireland bunlardan sadece bir kaçı.

Gotik ve modern dünyayı karakterlerle bütünleştirebilmek için çekimler Melbourne’da başladı.

Yapım ekibinin pre-production sürecinde karakterlere ek olarak en çok üstünde durdukları konu çekim mekanları oldu.
Bölgenin mimari ve coğrafi yapısının hikâyeye fazlaca elverişli olması 18.Yüzyıl’da başlayan filmin günümüz zamanına geçişlerinin rahatça
sağlanabileceği için burayı tercih ettiler.

The Hobbit filminin ünlü makyaj süpervizörleri Nick Nicolaou & Paul Katte ve ekipleri filmdeki kötü karakterler yani zebanilerin makyajlarını oldukça uzun uğraşlarla tamamladılar.

1000’in üzerinde görsel efektin kullanıldığı filmde, gotik yaratıkların ve özellikle Gargoyle’ların yaratım sürecinde Gotik Mimari Tarih’ten ve geleneksel Gargoyle heykellerinden yararlanıldı.

Aksiyon sahneleri ile dikkat çeken filmin çekimlerinde kullanılan kamera ise Red Epic, Panavision Primo Lenses.Yönetmen/Senarist Stuart Beattie 

Stuart Beattie, Pirates of the Caribbean ve G.I Joe: Kobranın Yükselişi serisinden hafızalara kazanan ünlü senarist.

2010 yılında ilk filmi Tomorrow, When the War Began (Yarın Savaş Başladığında)’ın (Avustralya Film Academy en iyi senaryo ödülü) ardından I Frankenstein’la ikinci kez yönetmen koltuğunda.
Pirates of the Caribbean: Curse of the Black Pearl’le Oscar Ödülleri’nde en iyi senarist olarak aday gösterildi.
Avustralya’da doğan Beattie kariyerine bağımsız bir film olan Joey’in senaryosunu yazarak başladı.
Başrollerini Tom Cruise ve Michael Mann’in paylaştıkları Collateral ise bir çok dalda ödül kazanan filmlerinden biri oldu.


Bunları biliyor muydunuz? 

 I Frankenstein filminin müzikleri daha önce Run Lola Run, One Hour Photo gibi filmlerin de soundtracklerine imza atan Jonny Klimek tarafından yapıldı.

 Filmin senaristi, ortak yapımcısı ve oyuncularından Kevin Grevioux aynı zamanda I FRANKENSTEIN çizgi romanının da yaratıcısı.

 Başrol oyuncularından Bill Nighy, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest (Karayip Korsanları-Ölü Adamın Sandığı ) filminde Davy Jones’u canlandırmıştı.

 Başrol oyuncusu Aaron Eckhart şu sıralar, başrollerini Morgan Freeman ve Gerard Butler ile paylaşacakları London Has Fallen filmine hazırlanıyor.
I, Frankenstein / Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı

Senarist-Yönetmen: Stuart Beattie
Oyuncular: Aaron Eckhart, Yvonne Strahovski, Jai Courtney, Bill Nighy 
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu
Yapım: 2013, 93'

İthalat / Dağıtım: Pinema