8.10.2013

Fruitvale Station / Son Durak


22 yaşındaki Oscar Grant’in hayatı, 2008 yılının yılbaşı arifesinde ailesi, işi ve arkadaşları arasında değişik olaylarla şekillenmektedir.

Hayatıyla ilgili yeni kararlar alır Oscar: İşine daha sıkı sarılıp, annesiyle daha fazla ilgilenmek, eşi ve dört yaşındaki kızıyla daha çok vakit geçirmek..

Yılbaşı gecesi, arkadaşları ve eşiyle eğlenmek üzere şehir merkezine giden Oscar, çok ani gelişen bir olay sonucunda polis tarafından tartaklanır ve vurularak öldürülür.

Oscar'ın ölümü, hem yakın çevresini hem de tüm Amerika’yı derinden sarsan bir olay olacaktır.

Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde Gelecek Ödülü ve Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü ile İzleyici Ödülü sahibi olan Fruitvale Station, Amerika’da yaşayan ve henüz 22 yaşındayken beyaz bir polis tarafından öldürüldükten sonra polis şiddeti ve ırkçılığa karşı hareketin sembollerinden biri haline gelen siyahi vatandaş Oscar Grant’in gerçek hikayesinden uyarlandı.
Filmekimi’nin de ilgi çeken filmleri arasında yer alan film, festivalin hemen ardından sinemalarda izleyici ile buluşacak.

Rolling Stone dergisinin ‘Sundance Film Festivali'nin en iyi filmi’ olarak adlandırdığı film ve filmdeki performansı ile adından bol bol söz ettiren Michael B.Jordan, bu yıl verilecek Oscar Ödülleri’nin de güçlü adaylarından olarak listeleniyor.
Filmde Jordan’a Oscar ödüllü aktris Octavia Spencer ile Melonie Diaz, Kevin Durand gibi isimler eşlik ediyor.

Yönetmen: Ryan Coogler
Oyuncular: Michael B. Jordan, Melonie Diaz, Octavia Spencer, Kevin Durand, Chad Michael Murray, Ahna O'reilly, Ariana Neal, Keenan Coogler
Senaryo: Ryan Coogler
Görüntü Yönetmeni: Rachel Morrison
Kurgu: Claudia Castello, Michael P. Shawver    
Müzik: Ludwig Göransson
Süre: 84 dk.