22.2.24

The Zone of Interest / İlgi Alanı

 


Auschwitz’in komutanı Rudolf Höss ve eşi Hedwig, kampın bitişiğindeki bir ev ve bahçede çocukları ve hizmetkârlarıyla rüya gibi bir hayat kurmuştur. 

Ölüm kampının duvarlarına bakan muhteşem evleri, tam da tren raylarıyla gaz odaları arasındadır. Martin Amis’in aynı adlı romanından uyarlanan, edebiyat-sinema buluşmasının parlak bir örneği olan film, kötülüğün ve zulmün sıradanlığını, ailenin günlük hayatında gizlenen detaylarla gözler önüne seriyor. 

2024 En İyi Uluslararası Film Oscar Ödülü için İngiltere’nin adayı olan filmin, En İyi Film dahil başka kategorilerde de favoriler arasında ismi geçiyor. 

Altın Küre için de En İyi Film dahil 3 dalda aday gösterilen, yönetmen Jonathan Glazer’ın efsaneye dönüşen Under the Skin’den sonra sinemaya dönüşünü müjdeleyen yeni filmi The Zone of Interest / İlgi Alanı, Hollywood Reporter tarafından “benzersiz ve çarpıcı bir Holokost dramı”; BBC tarafından “gözlerinizi kırpmadan izleyeceğiniz bir başyapıt” şeklinde nitelendi.Araştırma ve yapım süreci 10 yılı bulan, Auschwitz kampında gerçek mekanlarda çekilen, Cannes Film Festivali’nde Grand Prix dahil 4 ödül kazanan The Zone of Interest / İlgi Alanı, 10 Mart 2024’te sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri için En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 5 dalda Oscar adaylığı elde etti.YAPIM HAKKINDA NOTLAR

• The Zone of Interest, Auschwitz kampı komutanı Rudolf Höss ve eşi Hedwig’in, kampın yanındaki bir ev ve bahçede, aileleri için ideal bir yaşam kurması hikayesini merkeze alıyor.

• Film, ünlü yönetmen Jonathan Glazer’ın insanların vahşet işleme kapasitesiyle yüzleşen titiz araştırmalarına dayalı, uzun süreli proje. Martin Amis’in 2014’te yayımlanmış romanına dayanıyor ancak kaynak materyalin doğrudan bir uyarlaması değil.

• Alman SS komutanı Rudolf Höss’ü Christian Friedel, Hedwig Höss’ü ise Sandra Hüller canlandırıyor.

• Glazer’ın kamera arkasındaki ortakları arasında iki kez Akademi Ödülü adayı Łukasz Żal (Görüntü Yönetmeni), Chris Oddy (Prodüksiyon Tasarımcısı), Paul Watts (Kurgucu), Małgorzata Karpiuk (Kostüm Tasarımcısı), Mica Levi (Besteci), Johnnie Burn (Ses Tasarımcısı) bulunuyor.

• Mica Levi ve Johnnie Burn, uzun süredir birlikte çalışmakta olup, önceden de Glazer’ın Under the Skin filminde yönetmenle işbirliği yaptılar.
Yönetmen: Jonathan Glazer

Senaryo: Martin Amis, Jonathan Glazer

Oyuncular: Sandra Hüller, Christian Friedel, Freya Kreutzkam

Yapımcılar: James Wilson, Ewa Puszczyńska, Bugs Hartley

Görüntü Yönetmeni: Łukasz Żal

Kurgu: Paul Watts

Müzik: Mica Levi

Yapım Yılı: 2023

Ülke: A.B.D., İngiltere, Polonya

Süre: 105 dk.

Dağıtım: Bir Film

İthalat: Fabula Films


Filmin mmknmrtb notu:   75   /100