4.1.24

'Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar' belgeseli MUBİ'de!“Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar” belgeseli, 11 Ocak 1995’te terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden, Türkiye’nin önde gelen kültür insanlarından şair, yazar ve sinema eleştirmeni Onat Kutlar’ın sinema yolculuğunu ve Türkiye’ye dünya sinemasının kapılarını açan Türk Sinematek Derneği’nin tarihini, doğrudan tanıklıklarla anlatıyor. 

Yönetmenliğini Önder Esmer’in, yapımcılığını Matthias Kyska’nın üstlendiği bu belgesel film, sinemaya adanmış bir ömrün hikâyesini sunuyor. Kültür ve sanata sürdürülebilir destek sağlayan Mey|Diageo'nun katkılarıyla hayata geçirilen ve 42. İstanbul Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapan belgesel, festival yolculuğuna devam ederken, 11 Ocak Perşembe günü saat 00.00'dan itibaren MUBI üzerinde de izleyicilerle buluşacak!Henüz 20’li yaşlarının başındayken yazdığı İshak adlı öykü kitabıyla TDK Öykü Ödülü’nü alan, 1961’de felsefe okumak için gittiği Fransa’da sinematekin kapısından girdiğinde ise sinemaya âşık olan Onat Kutlar, sinemaya olan tutkusunu keşfettikten sonra ülkesinin sinema kültürüne sağlam temeller atmak için bir Türk Sinemateki kurmaya karar verir. Türk Sinematek Derneği birkaç yıl sonra, 1965’te Onat Kutlar ve aralarında Şakir Eczacıbaşı, Cevat Çapan, Semih Tuğrul, Hüseyin Baş, Tuncan Okan ve Sabahattin Eyüboğlu gibi isimlerin de yer aldığı bir grup aydın tarafından kurulur. Beklenenin üzerinde müthiş bir ilgi gören ve dünyanın dört bir yanından sanat filmlerini ilk kez Türkiye’deki sinema izleyicisiyle buluşturan Sinematek, sadece film göstermekle kalmaz, aynı zamanda entelektüel bir film kültürünün ortaya çıktığı ve yeni nesil sinemacıların, eleştirmenlerin, sinefillerin yetiştiği bir yer haline gelir. Kutlar’ın “O aşk, ateş ve anarşi günleri” diye tarif ettiği 1968’in Türkiye’sinde kültürel değişimin mekânı olarak anılan Sinematek, çok geçmeden kendini Yeşilçam çevresiyle beklenmedik bir çatışmanın ortasında bulur.
Kültür tarihimizde çok önemli bir yeri olan Onat Kutlar’ın ve Türk Sinematek Derneği’nin hikâyesi, “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar” belgeseliyle ölümsüzleşiyor. Yönetmen koltuğunda, Kutlar ve Sinematek üzerine yüksek lisans tezi de bulunan Önder Esmer’in oturduğu filmin yapımcılığını ise Matthias Kyska üstleniyor. Kültür sanatın hayatımızdaki büyük önemine inanan Mey|Diageo’nun katkılarıyla gerçekleştirilen belgeselde Mete Akalın, Cevat Çapan, Atilla Dorsay, Burçak Evren, Mustafa Göçmen, Ahmet Kutlar, Filiz Kutlar, Mazlum Kutlar, Onat Kutlar, Seza Kutlar Aksoy, Ali Özgentürk, Nijat Özön, Adnan Özyalçıner, Ömer Pekmez, Vecdi Sayar, Aydın Sayman, Giovanni Scognamillo, Ahmet Soner, Jak Şalom, Rekin Teksoy ve Hülya Uçansu, sinema tarihimizi değiştiren bu hikâyeyi birinci ağızdan aktarıyorlar. Dünya prömiyerini yaptığı 42. İstanbul Film Festivali’nde oldukça olumlu tepkiler alan “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar” belgeseli ayrıca DOCUMENTARIST 16. İstanbul Belgesel Günleri, 30. Adana Altın Koza Film Festivali, 2. Kocaeli Film Festivali, 34. Ankara Film Festivali gibi etkinliklerde de gösterildi. Festival yolculuğuna 2024 yılında Nürnberg’teki 28. Türkiye Almanya Film Festivali, 24. Frankfurt Türk Film Festivali ve 35. Münih Türk Film Günleri’yle devam edecek olan “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar”, 11 Ocak 2024 Perşembe günü saat 00.00’dan itibaren de MUBI’de seyirciyle buluşacak.