3.11.23

Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali başlıyor!

 


Bu yıl ilk kez gerçekleşen Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), 3 Kasım Cuma akşamı İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sahneleyeceği “Deli Dumrul” oyunuyla başlıyor! 

1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali tiyatro, müzik, dans, edebiyat, sinema, resim, heykel ve mimarinin harmanlandığı programı kapsamında ilk hafta sonunda Almanya’dan “NSU - Kurbanlar Arasında Almanlar da Var” ve “Ashura” ile Belçika’dan “Tut! Bırak!” oyunlarına ev sahipliği yapacak. Halka açık Yücel Erten-Mustafa Avkıran ve Daphnis Kokkinos-Koza Tamdoğan söyleşilerinin, Kokkinos’un profesyonellere yönelik atölye çalışmalarının gerçekleşeceği hafta sonunda Cem Yıldız’ın “Ben Uçarım Gökler Uçar” başlıklı konseri ve festivalin yüzen sahnesi STS Bodrum’da yapılacak “Mavi Sürgün” okuma tiyatrosu da katılımcılarla buluşacak. 3-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festival için tüm biletler Biletinial’da!Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın eş sanat yönetmenliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali, cumhuriyetimizin 100. yılında, bu toprakların yüzyıllık zenginliğini çağdaş danstan performatif sunuma, dans tiyatrosundan konserlere ve müzikli edebiyat okumalarına uzanan dopdolu programıyla Bodrum’a taşımaya hazırlanıyor. AÇILIŞ OYUNU “DELİ DUMRUL”


1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin açılışını, 3 Kasım Cuma akşamı saat 20.00’de Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde sahneleyecekleri “Deli Dumrul” oyunuyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapacak. Güngör Dilmen’in bir Dede Korkut hikâyesinden yola çıkarak kaleme aldığı, Yücel Erten’in yönettiği oyun,  politik ve toplumsal sorunları bin yıl öncesinin Anadolu’sundan anlatıyor.


4 KASIM 2023 CUMARTESİ


Festivalin ikinci günü, Pina Bausch Dans Tiyatrosu’nun dansçısı ve prova yönetmeni Daphnis Kokkinos’un düzenleyeceği profesyonellere yönelik atölye çalışmasıyla başlayacak. Katılımın rezervasyonla mümkün olduğu atölye çalışması, 4 Kasım Cumartesi sabahı 11.00-14.00 saatleri arasında Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ve ücretsiz olarak izlenebilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten ve festivalin eş sanat yönetmenlerinden oyuncu, yönetmen ve yapımcı Mustafa Avkıran, aynı gün saat 15.00’te Inspera Bodrum’da tiyatro üzerine kaçırılmayacak bir söyleşiye imza atacaklar.

Almanya’dan Interkulturell-Aktiv e.V.’nin sahneye koyduğu “NSU - Kurbanlar Arasında Almanlar da Var” ise 4 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00’de Inspera Ana Sahne’de seyirciyle buluşacak. Tuğsal Moğul’un yazdığı, Avkıran çiftinin yönettiği gösteri, Almanya’da işlenen ırkçı cinayetlerin arka planlarını, Alman emniyet kurumlarının basiretsizliğini, delil oluşturabilecek öğeleri yok etmesini, faillerin “Alman” olma ihtimalini en başından beri yok sayarak Türk mafyası üzerinde yoğunlaşmasını, kurbanların yakınlarının “şüpheli” sıfatıyla maruz kaldığı şiddeti gözler önüne seriyor.


Deniz Çakır


5 KASIM 2023 PAZAR


Daphnis Kokkinos, 5 Kasım Pazar sabahı 11.00-14.00 saatleri arasında Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde bir kez daha düzenleyeceği atölye çalışmasının ardından saat 15.00’te Inspera Bodrum’da, İKSV Istanbul Tiyatro Festivali’nin ve Pina Bausch topluluğunun eski yöneticilerinden, BOTİF’in festival danışmanı Koza Tamdoğan’la birlikte bir söyleşi gerçekleştirecek. 

Festivalin yüzen sahnesinde, cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum’da gerçekleşecek okuma tiyatrosu da 5 Kasım Pazar günü 17.30’da Mustafa Alabora ve Deniz Çakır’ın sahneyi paylaşacağı ilk temsille başlayacak. STS Bodrum bir hafta boyunca, Bodrum’un simgesi haline gelen Halikarnas Balıkçısı’nın ölümünün 50. yılında ünlü yazarın “Mavi Sürgün”üyle gün batımına yelken açacak. Jehan Barbur’un ev sahipliğinde gerçekleşecek ve her bir temsilde Aslı Kobanbay, Berna Laçin, Derya Alabora, Deniz Çakır, Esra Akkaya, Gülbin Yeşil, Kaan Çakır, Kaya Akkaya, Kerem Kobanbay, Koray Şahinbaş, Mustafa Alabora, Mustafa Avkıran, Renan Bilek, Yonca Şahinbaş gibi farklı tiyatro sanatçılarının “Mavi Sürgün”den bölümler okuyacağı etkinliğe, Barbur da muhteşem sesi ve şarkılarıyla eşlik edecek.

Theater Antract tarafından sahnelenen Belçika yapımı “Tut! Bırak!” oyunu, 5 Kasım Pazar akşamı saat 18.00’de Inspera Ana Sahne’de seyirciyle buluşacak. Deniz Kaptan’ın yazdığı, Hüseyin Umaysız’ın yönettiği yapım, farklı sınıf, kültür ve çevreden kadınların dilinden monologları sözcükler, dans ve enstalasyonla iç içe geçen bir performansla sahneye taşıyor.

Aynı akşam saat 20.00’de ise Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde MomoAct’ın “Ashura” oyunu sahnelenecek. Konsept ve kurgusu Mustafa Avkıran’ın, koreografisi Övül Avkıran’ın imzasını taşıyan ve ikilinin birlikte yönettiği, 2004’ten bu yana sayısız festivale konuk olan, seyirci ve eleştirmenler tarafından olağanüstü bir ilgiyle karşılanan bu müzik-tiyatro gösterisi üç semavi dine ait şarkılardan oluşan metniyle zorunlu göç, kimlik, aidiyet, dil, dilsizlik gibi kavramları sorguluyor.

Günün son etkinliği ise, Anadolu müziğini saykodelik ve folk acid tarzıyla birleştiren, “Modern Zaman Aşığı” multi-enstrümantalist Cem Yıldız’ın, saat 22.00’de Inspera Mini Sahne’de sergileyeceği şamanik performansı “Ben Uçarım Gökler Uçar” olacak. 


Jehan Barbur


ULUSLARARASI BODRUM TİYATRO FESTİVALİ


Tiyatronun bütüncül ve kapsayıcı sanat anlayışıyla kurgulanan Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), bu yıl ilk kez 3-16 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenleniyor. Bodrum’a, farklı sanat disiplinlerinin buluştuğu yeni bir paylaşma ve tartışma platformu kazandırmayı hedefleyen festival, aynı zamanda kentin potansiyelini keşfetmek adına da önemli bir deneyim sunuyor. Kültür ve sanatın her daim var olduğu, üzerine şiirler, şarkılar, kitaplar yazılmış büyük bir medeniyetin kalesi olan Bodrum’a başka türlü bakmanın yollarını arayan Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nin sanat yönetmenliğini birlikte üstleniyor. İkili, festival için “BOTİF, bütüncül sanat anlayışı ve ihtiyacıyla, disiplinlerarası geçişkenliğin yeni sahası olacaktır. Bu festival, bilgimiz ve biriktirdiklerimizle yeni sorular sormak ve yeniden ‘Başka Bir Bodrum’u düşünmek, yaşamak için,” yorumunu yapıyor. 

Bodrum’un yeni kültür ve sanat mekânı Inspera’nın kurucu ortak olarak destek verdiği, co-sponsorluğunu Very Chic Bodrum ve Rada Matbaacılık’ın üstlendiği Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BOSAV (Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı), BODER (Bodrum Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği), Volvo, Mey|Diageo, Black7 Pub ve Mandalin Bar’ın katkılarıyla düzenleniyor.