4.10.23

Roza

 


Hamit İzol’un aynı isimli kitabından uyarlanan ‘Roza’ filmi sarsıcı hikayesiyle seyircileri sinemada kendileriyle yüzleşmeye davet ediyor. 

Yapımı Akiz Yapım’a, genel koordinatörlüğünü Irmak Çığ Erlertürk’ ait olan filmin yönetmen koltuğunda Mustafa Kotan otururken senaryosu ise Sultan Turan Kızılay imzası taşıyor.

Mevsimlik işçi olarak Urfa’dan Mersin’e göç eden bir ailenin dramını anlatan Roza, sinema tarihine bir iz bırakmaya hazırlanıyor. Birbirinden etkileyici performansların sergilendiği filmin kadrosunda Belçim Bilgin, Fikret Kuşkan, Bahar Şahin, Burak Sevinç, Deniz Bolışık, Ümit Çırak, İzzet Yüksek, Berk Bakioğlu, Ayça Kuru, Hasan Balay, ​​İrem Sultan Cengiz ve Arin Alkış yer alıyor.Gerçek ve acı bir hayat hikayesini beyaz perdeye aktaran ‘Roza’ filminden ilk görüntüler yayınlandı. Sarsıcı gerçeklerin başarılı performanslarla buluştuğu filmin fragmanı sinemaseverlere unutulmayacak bir tecrübe yaşatacağının habercisi oldu. 

Yeni sezonun ilk iddialı filmlerinden biri olan Roza vizyona girmeden önce festival yolculuğunu tamamladı. İtalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Film Festivali ‘Ora!Fest’te Fikret Kuşkan’a ‘en iyi aktör’ ödülünü kazandıran film 6 Ekim Cuma günü itibariyle sinemalardaki yerini alacak.

Eğitimsizliğin, ekonomik sıkıntıların ve törenin yıkıcı etkilerini anlatan film Türkiye’de gerçekleşen binlerce ‘gerçek’ hayat hikayesinden yalnızca birini tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor.Filmin mmknmrtb notu:   20   /100