7.4.23

42. İstanbul Film Festivali başladı!

 


42. İstanbul Film Festivali, 6 Nisan Perşembe akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılan açılış töreniyle başladı. 

Sunuculuğunu Ali İhsan Varol’un üstlendiği 42. İstanbul Film Festivali açılış töreninde festivalin Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Açılış konuşmasını yapan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, festivale yüksek katkıda bulunan tema sponsorları Anadolu Efes, Paribu ve Zorlu Holding’e, festivalin Dünden Bugüne Türk Klasikleri Özel Gösterim Sponsoru Zurich Sigorta’ya teşekkür plaketlerini takdim etti. Törende ayrıca İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi. 

Törende, İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma filmlerinin ardından Altın Lale Ödülü için Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 11 film, Seyfi Teoman anısına verilecek En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak 4 film, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film kategorilerindeki filmler tanıtıldı. Törende ayrıca Nespresso Genç Jüri’nin belirleyeceği Genç Ustalar Ödülü’ne aday filmler de gösterildi.Festivalde yarışma heyecanı ilk günden  başlıyor 


42. İstanbul Film Festivali'nde Uluslararası ve Ulusal Yarışma, Genç Ustalar, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere beş başlık altında 59 film yarışıyor. Yarışma filmlerinin gösterimleri festivalin ilk günü, 7 Nisan'dan itibaren başlıyor. 


Kerem Ayan, Zeynep Aybar


42. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri 


42. İstanbul Film Festivali’nin bu yılki ilk Sinema Onur Ödülü, yarım asrı aşan uzun ve üretken kariyerinde benzersiz karakterler yaratan, sinema ve tiyatronun yanı sıra ekranlarda da başarısını sürdüren Kayhan Yıldızoğlu’na sunuldu. Tören gecesine katılamayan Kayhan Yıldızoğlu’nun ödülünü torunu Zeynep Aybar aldı. Ödül, İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan tarafından takdim edildi.

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü ise tiyatro sahnelerinin yanı sıra sinema ve dizilerdeki performansları, dublaj sanatçısı olarak başarılarıyla adından söz ettiren, sanat dünyamıza katkıları 50 yılı aşkın süredir devam eden Nevra Serezli’ye sunuldu. Usta oyuncu Nevra Serezli, bu yıl festivalde restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek İntikam Meleği – Kadın Hamlet ile de festivale konuk oluyor. Nevra Serezli’ye ödülünü usta oyuncu Metin Akpınar takdim etti.


Metin Akpınar, Nevra Serezli


Festival Hırçın filmiyle başladı 


Törenin ardından, Charlotte Regan’ın yönettiği Hırçın filmi gösterildi. Sıcak, esprili, yaratıcı, tatlı ve duygusal bir baba-kız hikâyesini anlatan Hırçın, Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması–Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi olmuştu.


Beyazperdede şenlik başlıyor

42. İstanbul Film Festivali’nde 7-18 Nisan tarihleri arasında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşifler, klasikler ve gizli kalmış hazinelere 84 ülkeden 160 yönetmenin toplam 163 filmi gösterilecek. 

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. 

Festival uluslararası konukları, söyleşiler, konserler ve özel etkinlikleriyle 12 gün boyunca İstanbul’da sinema şöleni yaşatacak.