14.4.22

'Ela ile Hilmi ve Ali' İstanbul Film Festivali’nde!2015’te Cannes’da Altın Palmiye için yarışan ve İstanbul, Ankara ve Malatya film festivallerinde En İyi Kısa Film seçilen Salı ile tanıdığımız yönetmen ve senarist Ziya Demirel’in ilk uzun metraj filmi Ela ile Hilmi ve Ali, ilk gösterimini 41. İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. 

Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği film, 17 Nisan Pazar günü saat 13:30’da Atlas 1948 Sineması’nda seyirciyle buluşacak ve festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak. Başrollerini Ece Yüksel, Serkan Keskin ve Denizhan Akbaba’nın paylaştığı film, aynı apartmanda yaşayan farklı yaşlara ve dünyalara sahip Ela, Hilmi ve Ali’nin peşinde karanlık, kışkırtıcı ve kara mizahı bol bir hikâye anlatıyor. 

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini Doron Tempert üstlenirken, kurgusunu Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo, sanat yönetmenliğini Gülay Doğan ve müziklerini Okan Kaya yaptı.
Tekinsiz bir üçgen


Yılların matematik hocası Hilmi, kendinden yaşça küçük eşi Ela’yı üniversite sınavına hazırlarken, apartman görevlisinin ikidir sınıfta kalan 15 yaşındaki oğlu Ali’ye de matematik çalıştırır. 

Yaşları ve dünyaları farklı bu üç kişi, yalnızlıklarına merhemi birbirlerinde ararken, sınırların kalktığı ve tekinsizleşen bir üçgende kendilerini sıkışmış bulurlar.

Proje halinde iken 2017 yılında Saraybosna Film Festivali'nin Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi’nden ARTE Ödülü’nü alan film, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’nun katkılarıyla ve Tanay Abbasoğlu, Öykü Canlı ile Dirk Engelhardt’ın ortak yapımcılığında hayata geçti.