21.08.2021

'Colectiv' belgeseli sinemalarda!Alexander Nanau’nun belgeseli, Romanya’daki dev bir sağlık skandalını ortaya çıkararak, hükümet ile sermaye sahiplerinin binlerce insanın hayatını nasıl tehlikeye attığını gözler önüne seriyor. 

Bükreş’teki Colectív gece kulübünde 2015’te çıkan bir yangınla başlayan belgesel, yanıkları ölümcül olmasa da neden pek çok hastanın hastanelerde hayatını kaybettiği sorusunun peşine düşüyor. 

Bir gazetede konuyu araştıran ekiple birlikte izleyici de bu soruya dair kan dondurucu cevaplar buluyor. İşlevselliğini kaybetmiş bir sağlık sisteminin defolu parçalarını keşfeden ekip, araştırmacı gazeteciliğin siyasi bir eylem pratiği için önemini yeniden hatırlamamızı sağlıyor. 

Adeta bir gerilim filminin temposuna sahip Colectív, yalnızca yılın en iyi belgesellerinden değil, yılın en iyi filmlerinden de biri. 


 

2021 Oscar ödülleri için En İyi Uluslararası Film ve En İyi Belgesel dallarında Oscar adayı olan Colectiv / Collective, 20 Ağustos 2021'den itibaren sinemalarda izleyiciyle buluşuyor. 
Yönetmen: Alexander Nanau

Yapımcı: Alina David, Hanka Kastelicová, Bernard Michaux, Alexander Nanau, Bianca Oana

Görüntü Yönetmeni: Alexander Nanau

Kurgu: Dana Bunescu, George Cragg, Alexander Nanau

Müzik: Kyan Bayani

Yapım Yılı: 2019

Ülke: Romanya

Süre: 109 dk.

Dağıtım: Başka Sinema

İthalat: Fabula Films


Filmin mmknmrtb notu:   7,5   /10