17.5.18

Baba Sahne: Bir Baba Hamlet


Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpan Bir Baba Hamlet, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’yu, Emrah Eren’in yönetmenliğinde aynı sahne üzerinde buluşturuyor!

Bir Baba Hamlet, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.
Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i seçmişlerdir.
Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil “can havli”ne dönüşür.

Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın...


Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e döner.
“Ha unutmadan, çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”

Sebastian Seidel’in kaleme aldığı, Yücel Erten’in dilimize çevirdiği oyunun yönetmen koltuğunda Emrah Eren oturuyor.

Sahne ve kostüm tasarımını Barış Dinçel’in, ışık tasarımını Yakup Çartık’ın, hareket düzenini Işıl Zeynep’in yaptığı oyunun müzikleri Can Şengün’ün, eskrim koreografisi Deniz Özmen’in, şarkı sözleri ise Faruk Üstün’ün imzasını taşıyor.

İki perdelik “Bir Baba Hamlet”, 19 Mayıs 2018 Cumartesi ve 21 Mayıs Pazartesi akşamları saat 20.30’da ve 20 Mayıs 2018 Pazar günü ise saat 16.00’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. 

Oyunun biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.