7.11.16

Genco Erkal'dan 'Bir Delinin Hatıra Defteri'Usta oyuncu Genco Erkal’a ödül getiren ve yıllar boyunca kendisiyle özdeşleşip efsaneleşen oyunu Bir Delinin Hatıra Defteri, günümüze ışık tutan göndermelerle İstanbullu tiyatroseverle buluşmaya devam ediyor!

Genco Erkal, İstanbullu tiyatroseverleri; çevresi tarafından sürekli aşağılanıp alay edilen sıradan bir devlet memurunun, yaşadığı karşılıksız aşk ve hayatla kavgasında, hayal dünyasının içinde kayboluşunu anlatan Bir Delinin Hatıra Defteri'ne davet ediyor!

Genco Erkal’ın, ilk kez 1965 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelediği, daha sonra 1969 ve 1992 yıllarında değişik yorumlarla iki kez daha yönetip, oynadığı Nikolay Gogol'un yazdığı ve Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği oyun, Türkiye’de oynanan ilk tek kişilik oyun olarak da tarihe geçti.

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen, yönetmenliğini usta oyuncunun yaptığı Bir Delinin Hatıra Defteri'nde müzikler Mete Sakpınar'a, sahne tasarımı Duygu Sağıroğlu'na, fotoğraflar Burcu Yetiş’e, kostümler ise Özlem Kaya'ya ait.

BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ

XIX. Yüzyılda St Petersburg'da 9. dereceden bir memurun öyküsüdür anlatılan.
Aksentiy İvanoviç Poprişçin bir bakanlıkta çalışmaktadır, yalnızdır, yoksuldur.
Genel müdürün kızına umutsuz bir tutkuya bağlıdır.
Giderek kimsenin görmediği şeyleri görmeye başlar.
Kafasının içinde gerçeklerden uzak, bambaşka bir dünya oluşturur.
Son aşamada kendini İspanya Kralı olarak görmeye başlayacak, yaşamının son durağı bir akıl hastanesi olacaktır.
Çarlık Rusya'sının acımasız bir toplumsal eleştirisi olan bu fantastik öyküyle Gogol bizleri hem güldürüyor, hem de içimizi fena halde acıtıyor.
Bütün önemli klasik metinlerde olduğu gibi günümüze de ışık tutan şaşırtıcı göndermelerle karşılaşıyoruz.
Rus edebiyatının çarpıcı başyapıtlarından biri olan eser, günümüzde en sevilen tiyatro gösterilerinden birine dönüştü.Bir Delinin Hatıra Defteri, 9 Kasım 2016 Çarşamba akşamı saat 20:30’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Oyunlara ait biletler; Biletix’ten ve Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilir.  

Bilgi için..