10.10.16

'Neva Art Gallery' Abdülkadir Öztürk’ün sergisiyle açılıyor!.İkili Duruş - Diyorit Taşı
Nişantaşı’nın yeni sanat galerisi Neva Art Gallery, ünlü heykeltıraş Abdülkadir Öztürk’ün heykel ve tablolarından oluşan sergisi ile kapılarını  sanatseverlere açıyor.

Sanatçının ilk sergisi 14 Ekim-31 Aralık 2016 tarihleri arasında çağdaş sanat tutkunlarıyla buluşuyor.

Yıllardır heykel ve resim sanatı üzerine çalışmalarına devam heykeltıraş Abdülkadir Öztürk tarafından Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi’nde kurulan Neva Art Gallery, üç aylık dönemlerde sergiler düzenleyerek, tüm sanatseverlere eserleri gezme ve görme imkanını sunuyor.
Sanatçı, Neva Art Gallery’de öncelikle çağdaş sanatın form değerlerini, estetik anlayışını sevdirmek, soyut sanatın ifadelerini insanlara yeniden benimsetmek istiyor.

Eserlerinde Antik çağın değerleri ile çağdaş sanatı birleştiren Abdülkadir Öztürk, soyut bir formla insanın evrelerini anlatıyor.
Günümüz insanının iç boşluğundaki imgeleri görsel formlarla dile getiriyor.
Eserlerinde ticari görüşe yer vermeyen Abdülkadir Öztürk: “Çağdaş sanat insanlara özgüvenini sağlar. Sanatçılar bir ekole bağlı değil bütün sanat akımlarını irdelerler. Ayrıntılarını araştırarak geliştirirler. Ben de Antik kültürlerin değerlerinin bende bıraktıkları etkilerini, günümüzün karmaşası ve iç boşluğumuzda gizlenmiş birçok düşüncelerin izlerini heykellerime ve resimlerime aktarıyorum. Eserlerimi estetik ve heykelsel değerler içerisinde tamamlıyor, formlaştırıyor ve görselleştiriyorum” diyor.
Çivi ve ağacı farklı anlamlarda kullanarak değişik ifadede heykeller yaratan Abdülkadir Öztürk, ayrıca Anadolu yaşamını da heykellerinde konu olarak alıyor.
Eserlerinde çocukluğunda anlatılan masalların etkileri büyük olduğunu ifade eden sanatçı, iç içe geçen formlarda, boşluklar içinden yeni masallar, şekiller doğacak hissini veriyor adeta..

Abdülkadir Öztürk: “Bütün malzemelerden heykel yapmayı seviyorum ama en çok bronz, taş ve ahşap malzemeleri heykellerimde kullanıyorum. Benim formlarım bu malzemelerle görselliği ve estetiği daha çok ifade ediyor, bütünleşiyor. Bu malzemelerle heykel yapmaktan mutlu oluyorum. Resimlerimdeki ana tema portrelerdir, günümüzün ve çağımızın sorunlarını yansıtır. Heykellerimdeki soyut ifadeler antik kültürlerden günümüze ulaşan insan değerlerinin ifadesidir. Bu değerler yaşam biçimlerinin, inançların ve duyguların plastik değerler içerisindeki anlatımıdır. Günümüzde geçmiş uygarlıklarından nasıl etkilendiğimizin ifadesidir” diye vurguluyor.

Türkiye’de soyut heykel sanatının öncülerinden olan Abdülkadir Öztürk, her sergisinde farklı form ve tasarımlar sunacak.
Kendi sergilerinin dışında başka sanatçıların da eserlerinin de Neva Art Gallery’de sergileneceğinin altını çizen Sanatçı: “İkinci dönemde sanat çizgime uygun başka sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktan ve Neva Art Gallery’de sanatseverlerle sanatçıları bir araya getirecek olmaktan büyük mutluluk duyacağım” diyor.


Heykeltıraş Abdülkadir Öztürk


Abdülkadir Öztürk, 1949 yılı Sivas Zara doğumludur. İlkokulu Zara Ütük Köyü İlkokulu’nda okudu. 1962-1968 yıllarında Pamukpınar Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İki yıl Kocaeli Kandıra’da öğretmenlik yaptı.
1970-1974 yılları arasında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi.
O yıllarda heykeltıraşlık mesleğini seçti ve hiç ara vermeden o günden bu güne kadar heykel sanatı üzerine çalışmaktadır. 1994-2009 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde heykel sanatı üzerine öğretim görevlisi olarak çalıştı.
2009 yılında emekli oldu, heykel ve resim çalışmalarına İstanbul’da atölyesinde devam ediyor.

Neva Art Gallery

Vişnezade Mah. Hüsrev Gerede Cad.
Güler Apt. No:17 / 1, 34357
Nişantaşı – İstanbul

Neva Art Gallery’i internetten de ziyaret edebilirsiniz!