6.10.16

Cité Internationale Des Arts'ın Türkiye Atölyesi sanatçılarını bekliyor!.İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2009’da Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da 20 yıllığına kiralanan Misafir Sanatçı Programının Türkiye Atölyesi, farklı disiplinlerde çalışan sanatçılara 3’er aylık dönemlerde Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor.

Başladığı 2009 yılından bu yana Türkiye’den 27 sanatçıyı misafir eden Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programının Türkiye atölyesine katılmak isteyen sanatçılar için başvurular başladı.

Atölyeye, 2017 yılı boyunca 3 aylık sürelerle Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık 4 farklı dönem başvurularının 17 Ekim 2016 Pazartesi günü, saat 17.00'ye kadar e-posta yolu ile citedesarts@iksv.org adresine iletilmesi gerekiyor.

Başvurular, görsel sanatlar alanında, deneysel film, tasarım, performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışan herkese açık.
Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılıyor.

Başvuruların sonuçları İKSV web sitesi ve İKSV sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak.
Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, aynı anda ev sahipliği yaptığı 350 sanatçıya, tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor.
Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor.
Farklı coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda örneğin Almanya'nın 20, İsviçre'nin 19, Çin'in 16, Japonya'nın 13, İran'ın 4 atölyesi bulunuyor.
İKSV tarafından yürütülen misafir sanatçı programının 2016 yılındaki son konuğu Güneş Terkol, Cité des Arts'daki çalışmalarını Aralık ayının sonuna kadar sürdürecek.
Başvuru şartları:
• Başvuru esnasında 40 yaşına basmamış olmak,
• İngilizce veya Fransızca dillerinden en az birini iyi derecede bilmek,
• Görsel sanatlar, deneysel film, tasarım ve performatif sanatlar gibi farklı disiplinlerde çalışmak.

Başvuru için gerekli belgeler:
• Başvuru formu (indirmek için http://www.iksv.org/tr/citedesarts adresine tıklayın)
• Sanatçı portfolyosu
• Özgeçmiş
• Niyet mektubu