6.10.16

3. Bozcaada Ekolojik Belgesel FestivaliBIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne sayılı günler kaldı.
Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan festival 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Festival’in ana yarışma bölümünde16 film yer alacak.

Bozcaada’daki festivalde, 58 ülkenin yönetmenlerinden gelen 280 belgesel arasından seçilen iddialı yapımlarda, gezegenimizin ekolojik gerçekleriyle ilgili çarpıcı gerçekleri göreceğiz.
Festivalde yer alacak belgesellerde ‘çöp’ başta olmak üzere, ‘kömür madenleri ve enerji santralleri’, ‘köye dönüş’, ‘küresel ısınma’ ve ‘yerli halkların yok oluşu’ konuları öne çıkıyor.

Bozcaada Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz festival için: “Adamızın ekolojik değerlerinin korumayı yerel yönetim olarak en önemli görevlerimizden biri olarak kabul ettik. Ada halkının sanata yakınlığı da bizim bir başka gurur kaynağımız, yapmaya başladığımız bu festival hem yerel bilinci güçlendiriyor, hem dünyanın en önemli belgesellerini izleme fırsatı sunuyor ve hem de çevreye duyarlı olan herkes için yeni bir platform oluşturuyor.” Dedi.
Festival Yönetmeni Petra Holzer Özgüven, festivalin çevre sorunlarının çözümü için getirdiği önerileri şöyle özetliyor: “Geçen yıllarda yerel tohumlar, zeytin kültürü, bağcılık ve benzeri konularda toplantılar yapıldı. Bu yıl çevreye saygılı mimari ve boz inek adlı toplantılarımız olacak. Bez çantalarımızdan, kağıt kullanmayan bir festival olmamıza, gelen filmlerin bir çoğunun öğretici ve yeni bilgiler içermesine kadar çok farklı boyut ve anlamda çözüm önerileri olmaya çalışıyor festivalimiz.”
Fethi Kayaalp Büyük Ödül Jürisi Belli Oldu


Ödüllü belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan, besteci, mimar ve restoratör Nejat Yavaşoğulları, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve belgesel çalışmalarıyla tanınan Özlem Arda ve sanat yönetmeni, tasarımcı Selçuk Gürışık Türkiye’den katılan isimler.
Büyük jüri için yurt dışından gelecek olan Alessandro Rossini dünya çapında ödül alan belgeselleri ile tanınıyor.


Can Candan


Termik santraller, çöp sorunları, hamileleri bekleyen tehlikeler


Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde izlenebilecek bazı yapımlar ve konuları kısaca şöyle: Çek Cumhuriyetinden katılan “Sugar Blues” filmi, şekerin herkes ama özellikle hamileler üzerinde yarattığı tehlikeleri açıklayan bir yapım.
“Kara Atlas” festival finalindeki iki Türkiye yapımından biri ve Yırca’da yapılması planlanan termik santral ve diğer santrallarla ilgili direnişleri anlatıyor.
Diğer Türkiye yapımı finalist “Soluk”, Zonguldak’taki kaçak madenlere dikkat çekiyor.
Nepal ve ABD’deki çöp sorunlarına değinen İtalyan yapımı “Çöp Mandala” ve ABD yapımı “Sıfıra Doğru” filmleri de festivalde izlenebilir.
Brezilya yapımı “Eğer Bu Kasaba Benim Olmasaydı” olimpiyat köyü için yok edilen mahallelerle ilgili.
Tayland’dan katılan “Endişe için Kelime Yok”, yerel halkların yaşama alanlarının ve kültürlerinin yok edilmesine dair filmler arasında.


Selçuk Gürışık


Fethi Kayaalp büyük ödülü


7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl meşe ağacından yapıldı.
Festival çantalarını Nilgün Akyol tasarladı.
Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek.
Gaia Ödülünü kazanacak film 2000 TL sahibi olacak.

www.bifed.org