15.8.16

Before I Wake / Kabustan GelenJessie ve Mark Hobson (Kate Bosworth ve Thomas Jane) küçük oğulları Sean’ı (Antonio Romero) kaybettiklerinden beri zor bir ilişki yaşamaktadırlar.  
Bir çocuk sahibi daha olamadıkları için evlat edinmeye karar verirler. 

Çift, annesi Andrea’yı (Courtney Bell) pankreas kanserinden kaybetmiş olan 8 yaşındaki Cody’i (Jacob Tremblay) evlerine getirirler. 

Cody çok tatlı, sevecen ve zeki bir çocuktur, ancak bir garipliği vardır; uyumamak için elinden geleni yapmaktadır.

Jessie ve Mark çok zaman geçmeden bu alışkanlığın nedenini keşfederler. 
Cody uyuduğunda rüyaları fiziksel bir hale bürünebilmekte ve bu dünyadan olmayan güzelliğiyle de çifti büyülemektedir. 

Cody bir gece uyumadan önce Sean’ın fotoğrafını görür. 
Jessie ve Mark oturma odalarında, kaybettikleri çocuklarını görünce şok olurlar.
Çift kaybettikleri oğullarını tekrar görmek için can atmaktadır. 
Cody’nin hayalinde Sean’ı daha fazla belirginleştirmeye çalışırlar. 
Amaçları Cody uyurken, Sean’ın onları ziyaret etmesidir.

Ancak Cody bir sır saklamaktadır. 
Bir çok küçük çocuk gibi o da öcüler tarafından korkutulmuştur. 

Ancak diğer çocuklardan farklı olarak Cody, ne zaman “Öcü” hakkında bir kabus görse (Christopher “Topher” Bousquet), canavarı da gerçek hayata gelmektedir. 

Jessie ve Mark , Cody’nin daha fazla uyumasını sağlamaya çalışırken, yarattığı canavarın hayatlarına gelişi ile büyük bir tehlikede olduklarının da farkına varırlar.


Filmin mmknmrtb notu ::

Her biri birbirinden vasat korku'ların senarist - yönetmeni  Mike Flanagan, mutat çizgisini yine bozmuyor sayın seyirciler..

Kimselerin gidip de göremediği, yaşamadığı ve asla da yaşayamayacağı Mantıksızlıklar Dünyası'ndan ödünç aldığı bir fanteziyi mevzusunun göbeğine yerleştiren film;  'Genellikle, arzuladığımız, özlediğimiz şeylerle bizleri buluşturan 'hoş' rüyalarımızın aynen gerçekleşmesi iyi güzel de, ya -yine bir rüya cinsi olan- kâbuslarımızı da gerçek hayatımızda yaşamaya başlarsak, gör halimiz nic'olur?' diyor..
Bundan önce oynadığı uzun metraj film olan Room'da hayranlığımızı kazanan çocuk oyuncu Jacob Tremblay'nin başroldeki performansı yine harikayken; korku klişelerine fazlasıyla meylini ve özellikle 'kelebekli' görsel efektlerinin kitsch'liğini, filmin değerini daha da düşüren unsurlar olarak sayabiliriz..

2.5 / 5