18.4.16

'Genç Pehlivanlar' vizyona giriyor!.66. Berlin Film Festivali’nin Generation Kplus bölümünde jüri özel mansiyon ödülü kazanan ilk Türk belgeseli Genç Pehlivanlar, 22 Nisan Cuma günü Başka Sinema kapsamında dokuz salonda gösterime giriyor!

Mete Gümürhan'ın yazıp yönettiği Genç Pehlivanlar belgeseli, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen yoksul çocukların Amasya Güreş Eğitim Merkezi’ndeki hayat mücadelesine odaklanıyor.

Yapımcılığını Kaliber Film ve Filmaltı’nın üstlendiği belgeselin görüntü yönetmenliği André Jäger’a, kurgusu ise Ali Aga’ya ait.

66. Berlin Film Festivali’nin Generation Yarışma Bölümü Başkanı Maryanne Redpath’in, “Bizim bölümde kurmaca filmlerin yanı sıra belgesellere de yer vermeye çalışıyoruz ama bugüne dek belgesel filmlerin ödüle layık görülmesi pek sık olmamıştır” şeklinde yorumladığı Genç Pehlivanlar, bu ödülü kazanan ilk Türk belgeseli oldu.Genç Pehlivanlar, Amasya’nın civar köylerinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarının güreşte elde edecekleri başarı ile kendilerine yeni bir yol çizmeye çalışmalarının öyküsünü anlatıyor.


Tutkuları uğruna yaşıyor, öğreniyor, acı çekiyorlar: Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu'ndaki 26 çocuk, geleceğin güreş şampiyonları olabilmek için birçok zorluğa göğüs geriyor.


Genç Pehlivanların kahramanı olan bu çocuklar, bir yandan da erkek egemen bir ortamda ergenliğin bildik sıkıntılarını yaşıyorlar. Yönetmenin müdahale etmeden, yakından gözlemiyle, çocukların arkadaşlıkla rekabet arasında geçen gündelik hayatlarına tanık oluyoruz.


İzleyicisini doğrudan çocukların dünyasına götüren, onların çektiği acıları ve bununla birlikte çocukça eğlenişlerini de gösteren Genç Pehlivanlar belgeseli; 22 Nisan 2016, Cuma günü Başka Sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor.