16.3.16

Pi Artworks: Paul Schwer - YolcuGeçtiğimiz yıl Artinternational fuarına yaptığı Shelter Haliç adlı çarpıcı dış mekan yerleştirmesiyle dikkat çeken Paul Schwer, İstanbul'daki ikinci kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor.

2013'te Borusan Contemporary'de açılan Spot on 6, İstanbul Güncesi: Tour- Retour'da sıkça ziyaret ettiği bu şehirden etkilenerek ürettiği çalışmalarını sergileyen sanatçı, Pi Artworks İstanbul için çevresiyle ilişki içerisinde ama kendine özgü bir yerleştirme kurguluyor.

Paul Schwer, Yolcu, Pi Artworks Istanbul, sergi görüntüsü

Paul Schwer, İstanbul'a yaptığı uzun ve kısa süreli seyahatler sırasında şehrin çehresinde sıkça karşılaştığı, Selçuklular döneminden günümüze ulaşan geometrik bir motifi sergisinin önemli unsurlarından biri haline getiriyor.
Şehrin geçmişi ve bugünüyle bağdaştırdığı bu motifi, metal profiller ve alışkın olduğumuz tekniğiyle yeniden yorumlayarak sergi mekanına işliyor.
 Parçalara ayırdığı bu motifi üç boyutlu düzleme taşıyıp mekanla bütünleştirerek farklı bir şekilde algılanmasını sağlıyor.
Onun bu yaklaşımı sayesinde yapıt, galeri mekanı içerisinde sergilenen bir heykel olmaktan çıkıp, mekanın heykeli oluveriyor.
Sanatçı bir taraftan bu geleneksel motifin kökenini ve işlevini hatırlatırken, diğer taraftan onu, ziyaretçiyi içine alan bir yapı haline getiriyor.
Ve ziyaretçinin defalarca karşılaştığı bu imgeyle ilişkisini alışılmışın dışına taşıyor.

Schwer'in bu yerleştirmesi, galeri mekanının tekdüzeliğine ve sarsılmayan düzenine karşı verdiği bir savaş aynı zamanda.
Sanatçı, mekanın simetrik yapısını bozmaya yönelik müdahalelerde bulunuyor ve onu yeniden şekillendirmeye girişiyor.
Sonuçta ortaya bulunduğu yeri yorumlayarak baştan tanımlayan özgün bir yerleştirme çıkıyor.

Serginin ismi, Yolcu, ise sanatçının İstanbul'la ilişkisine gönderme yapıyor.
Yıllardır şehri ziyaret eden Schwer, her ne kadar buradan geçip giden bir seyyah konumunda olsa da, bir taraftan etkileşim kaçınılmaz hale geliyor.
Sonuçta ortaya, durağan olmayan ama sanatçının üretimine yansıyan, sürekli bir ilişki çıkıyor.

Schwer'in ayırt edilir tekniğiyle, üzerinde soyut bir resim yapar gibi kompozisyonlar yarattığı, saydam Pet-G levhaları ısıtıp bükerek, kontrollü olduğu kadar rastlantılara da fırsat veren bir süreç sonucunda ürettiği insan boyutundaki heykelleri de sergideki yerini alacak.
Bu heykeller, sanatçının metal profillerle sarmaladığı ve sınırlarını yeniden belirlediği mekanda konumlandırılıyor.
Fakat bu kez Schwer'in bu bilindik çalışmalarında izleyiciyi sürprizler bekliyor.
Soyut bir estetiğe sahip, kimi zaman organik formları kimi zaman da endüstriyel atıkları andıran bu heykellerin detaylarında, sanatçının yerleştirdiği desen ve motifler göze çarpıyor.
Böylece renk, boşluk, ışık ve hareket ilişkisini temel alan bu heykeller üzerinde, etrafı saran söz konusu motifin bir tür yansıması beliriyor.
İki boyutlu düzlemin eğilip bükülerek üç boyutlu nesnelere dönüştürüldüğü işlerinin sergiye dahil olmasıyla birlikte ortaya yeni bir espri çıkıyor: Aslında Schwer heykel içine heykeller yerleştiriyor.

Istanbul, 2016, pigments, silkscreen print and lacquer on Pet-G

Paul Schwer, d. 1951.
Başlıca sergileri arasında Licht auf Waldboden (kişisel), Städtische Galerie Schloss Borbeck, Essen, Almanya (2015); Paul Schwer (kişisel), Museum Biedermann, Donaueschingen, Almanya (2014); Spot on 6, İstanbul Güncesi: Tour- Retour (kişisel), Borusan Contemporary, İstanbul, Turkey (2013); Home (kişisel), IKOB Museum for Contemporary Art, Eupen, Belçika (2013); Das Fruchtfleisch Unserer Architektur, Galerie Karl Pfefferle, Münih, Almanya (2013); Travelling Light, Kunstverein Ruhr, Essen, Almanya (2013); ve Big Baos, Galerie Heinz Holtmann, Köln, Almanya (2012) bulunur. Yapıtları Deutsche Bank (Almanya), Museum Kunstpalast (Almanya), NRW State Representation (Belçika) ve Siemens (Almanya) koleksiyonlarına dahil edilmiştir.

Paul Schwer: Yolcu

Pi Artworks İstanbul
İstiklal Cad. Mısır Apartmanı 163/4 Beyoğlu

18 Mart - 30 Nisan 2016

Ön gösterim: 17 Mart Perşembe, 18:30 - 20:30

10.00 - 19.00 (Pazar günleri hariç)