2.4.16

'Perşembe Sineması' Nisan'da SALT Galata'da başlıyor!.Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor.

Kurgu ve belgesel 24 filmden oluşan program, Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

İlki 1851’de Londra’da, “Büyük Sergi” adıyla düzenlenen dünya fuarları, başlangıçta tarım, endüstri ve sanat alanındaki gelişmelerin bir arada sunulduğu sergilerdi.
Özünde ilerleme fikrine dayalı fuar temaları, zaman içerisinde ulaşım, iletişim, enerji ve uzay gibi yenilik ve gelişime açık alanların yanı sıra barış, çevre ve gıda gibi aciliyet arz eden konulara eğildi.

Tarihi dünya fuarlarının çok öncesine, Antik Yunanistan’a uzansa da, modern olimpiyat oyunları ilk kez 1896 baharında Atina’da yapıldı.
Olimpiyatların manevi gücü, yoğun bir rekabet sonucu kazanılan başarıların ülkelere saygınlık kazandırmasından gelir.

1930’da olimpiyat oyunlarından ayrılarak bağımsız bir organizasyona dönüştürülen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Dünya Kupası ise, kitlelerin futbol tutkusundan beslenir.Dünya fuarlarının geçmişte gözleri kamaştıran başarısı, yarattıkları yeni gelecek umuduna; olimpiyatların evrenselliği, ulusların karşılaşma arzusuna; dünya kupalarının heyecanı, ezelî rekabete dayanır.
Bu organizasyonların yüzyılı deviren devamlılıkları, kuşkusuz çeşitli politik ve ekonomik motivasyonlara bağlı.
Ancak, 21. yüzyıla gelindiğinde, geçici etkinliklerin şişirilmiş maddi imkânlarla, düzenlendikleri şehirleri hızla ve haksızca biçimlendirmesi fikrine karşı sesler yükselmeye başladı.
Demografik açıdan kırılgan çeper mahallelerinde, mevcudu silerek geliştirilen planlar ve kâr beklentisi karşılığında yapılan yatırımların gerçekte topluma yüklenen ekonomik zararı güncel tartışmaların başını çekiyor.

No Boston Olympics [Boston Olimpiyatlarına Hayır] adlı aktivist oluşum, şehrin 2024 Yaz Olimpiyatları adaylığından çekilmesiyle sonuçlanan etkili bir kampanya yürüttü.PyeongChang’in kazandığı 2018 Kış Olimpiyatları yarışında da, Almanya Yeşiller Partisi Münih’in adaylığını desteklememişti.

“Feeding the Planet, Energy for Life” [Gezegeni Beslemek, Hayata Enerji] temasıyla Milano’da düzenlenen EXPO 2015’in açılışı, 30 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Uluslararası basında, 2022 Dünya Kupası için Katar’da yaptırılan inşaatlarda yılda 400 ila 600 işçinin öldüğüne dair haberler çıkıyor.

Perşembe Sineması programındaki filmler, söz konusu güncel tartışmalar kadar, şehirliler için bir mücadele alanına dönüşen bu büyük organizasyonların tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini inceliyor.Perşembe Sineması
Nisan-Haziran Programı

7 Nisan

Matthew Silva,
Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion
[Modern Harabe: Bir Dünya Fuarı Pavyonu], 2015


14 Nisan

Paul Weiland,
Sixty Six [Altmış Altı], 2006


21 Nisan

Fatima Geza Abdollahyan,
Kick in Iran [İran’da Tekme], 2009


28 Nisan

Katsuhiro Ôtomo,
Suchîmubôi [Buhar Çocuk], 2004


5 Mayıs

Victor Buhler,
The Beautiful Game [Güzel Oyun], 2013


12 Mayıs

Paul Kelly,
What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?], 2005


19 Mayıs

Raynal Pellicer,
Paris Belle Époque, 2004


26 Mayıs

Charles Walters,
Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü], 1966


2 Haziran

Scott Huegerich ve Bob Miano,
The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004


9 Haziran

Debs Gardner-Paterson,
Africa United [Birleşik Afrika], 2010


16 Haziran

Miao Wang,
Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010


23 Haziran

Yakında duyurulacak.


Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir.
Katılım ücretsizdir.
Rezervasyon yapılmamaktadır.

http://saltonline.org/