1.03.2016

Altın Küre'den sonra Oscar Ödülü de Son of Saul'un!.Son of Saul / Saul'un Oğlu, kazandığı Altın Küre Ödülü, Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ve toplamda 50’nin üzerinde ödülden sonra,  88. Oscar Ödülleri töreninde de Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülüne layık görüldü.

İzleyenler tarafından daha önce yaşanmamış bir sinemasal deneyim olarak tarif edilen filmin, sinema tarihinde soykırım filmleri arasında şimdiden klasikler arasına girdiği kabul ediliyor.

Oscar Ödülü kabul konuşmasında başta filmin ana karakteri Saul’u canlandıran Géza Röhrig olmak üzere tüm ekibine teşekkür eden yönetmen László Nemes, “Bu ödülü, filmin inanılmaz oyuncu ve yapım ekibiyle paylaşmak istiyorum. Kimse henüz inanmazken bu projeye inandılar. İnsanlığın en karanlık saatlerinde bile, içimizde insan olarak kalmamızı sağlayan bir ses vardır. Son of Saul'un umut ettiği şey bu.” ifadelerini kullandı.

Usta yönetmen Bela Tarr’ın asistanlığını yapan László Nemes, kariyerinin ilk uzun metraj filmiyle Oscar ödülü kazanmış oldu.

Türkiye’de sınırlı sayıda salonda gösterimde olan Son of Saul, sinemanın büyüsünü perdede hissetmek için sinemaseverleri salonlara bekliyor.Filmin mmknmrtb notu: 4 /