26.3.16

A Perfect Day / Mükemmel Bir GünBalkanlarda hayat kendine özgü bir ritimle akar, aynı müziklerinde olduğu gibi. 
Bu film de matruşka bebekleri misali iç içe; bir savaş filmi içindeki yol hikâyesinden çıkan komedinin dramı.. işte size Mükemmel Bir Gün.

Yıl 1995, Balkanlar’da savaş günleri.. 
Gönüllü yardım ekibi, su kaynaklarını kirleten bir koca cesedi bir koca kuyudan çıkarmaya uğraşırlar. 
Tek engelleri ise ceset değil, mantıksızlıktır. 
Yaşanan talihsizlikler, her yerden çıkan bürokrasi, komik tesadüfler ile bu tanıdık manzarada seyirciyi mizah, dram, rutin, tehlike ve umut karşılıyor. 

Fernando León de Aranoa'nın yönettiği, Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko, Mélanie Thierry’den oluşan başarılı oyuncu kadrosuyla film, ilk gösterimini Cannes’da "Director's Fortnight" (Yönetmenlerin 15 Günü) bölümünde yaptı.

Filmin mmknmrtb notu ::

Taraf olmak zorunda bırakılan insanları kanlı bıçaklı vaziyette birbirlerine düşürürken, mantıklarını da berhava eden savaşın rezilliğine, iğrençliğine, bundan en büyük zararı gören 'sıradan insanlar'ın hizasından ve düzeyli bir bakış..


Adına Devlet denen, soyları tükenesi teşkilatların en işlevsel köpeği ve işkence aleti olan Bürokrasi Hazretlerinin, insanın bizzat özünü görmezden gelişi, varlığını doğrudan yok sayışını, kasmadan, sakin ama çarpıcı bir dille anlatan, mizahı kara, ironisi ibretlik bir drama..3.5 / 5