31.1.16

İst. Modern: Yönetmenlerle Buluşma : Zeki Demirkubuzİstanbul Modern Sinema, Türkiye’nin güncel sinema kültüründe sanatsal kimliği ve özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan yönetmenlerin konuk olacağı buluşma dizisi Yönetmenlerle Buluşma’yı sürdürüyor.

Farklı kuşaklardan yönetmenlerin davet edildiği program, onların gözünden üretimlerine ve günümüz sinemasının dinamiklerine odaklanıyor.

Dizinin üçüncü konuğu, Türkiye sinemasının “auteur” yönetmenlerinden biri olan Zeki Demirkubuz.

Program dahilinde Demirkubuz’un filmografisinde yer alan 10 film, SİYAD üyesi sinema yazarlarının sunumları ve oyuncuların katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

Yönetmenin 2006 yılında çektiği Kader filminin 135 dakikalık uzun versiyonu, 35mm formatında Türkiye’de ilk defa izleyici ile buluşacak.

Yönetmenlik serüvenine 1994 yılında C Blok ile başlayan ve “Karanlık Üzerine Öyküler” adını verdiği üçlemesinin ilk iki filmi Yazgı ve İtiraf ile 2002 yılında Cannes Film Festivali'nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde aynı yıl iki filmi birden gösterilen Demirkubuz, son filmi Bulantı’ya kadar yeni Türkiye sinemasında gelenek ile yeniliği hassas bir teraziye yatırarak sinemanın “karanlık yüzünü” temsil etti.

Gündelik hayatın içinden şırıngaladığı tutku, saplantı ve acı temaları, üçüncü sayfa haberleri, Camus ve Dostoyevski çağrışımlı öğeler, iç içe geçen anlatım motifleri ve geleneksel sinema dilinden ayrılan denemelerle her daim kişisel öyküler anlattı, kendine özel kadrajlar yarattı.

4-14 Şubat 2016

ZEKİ DEMİRKUBUZ İLE SÖYLEŞİ

4 Şubat 2016 Perşembe 19.00

Zeki Demirkubuz ve yazar Tarık Tufan, yönetmenin sineması üzerine konuşuyor.

Etkinlik ücretsizdir.