2.01.2016

Rüzgarın HatıralarıSonbahar ve Gelecek Uzun Sürer filmleriyle ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödüller kazanan Özcan Alper’in üçüncü filmi ‘Rüzgarın Hatıraları’ vizyonda.                    

11 Aralık’ta gösterime giren filmin baş rollerinde yönetmenin ‘Sonbahar’ filminde de birlikte çalıştığı Onur Saylak ile Sofya Khandamirova oynuyor.

Mustafa Uğurlu, Ebru Özkan, Murat Daltaban, Menderes Samancılar ve Tuba Büyüküstün de filmde rol alıyor.

Çekimleri; İstanbul, Artvin ve Batum’da gerçekleştirilen film, çevirmen ve ressam Aram’ın, İkinci Dünya Savaşı döneminde, siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alıyor.

Karadeniz’de Sovyet-Gürcistan sınırındaki bir orman köyünde sıkışıp kalan Aram için bu kaçış, çocukluğuna dair kayıp bir zamanın izlerini aramaya dönüşüyor.

Dönemin siyasi ve kültürel atmosferi içinde; aşk, zaman, ölüm, sürgünlük, yurt, sınırlar, özgürlük ve yüzleşme temaları, belleğin geri dönüşü olmayan karanlık koridorlarına açılan kapılar olarak beliriyor ‘Rüzgârın Hatıraları’nda.

Dünya prömiyerini ekimde Hamburg Film Festivali'nde yapan ‘Rüzgarın Hatıraları’ filmi 12-18 Kasım arasında Fransa’da yapılacak olan Arras Film Festivali, Cinesonne Film Festivali ve Aubenas Film Festivallerinde yarışacak.

Film, festival yolculuğuna aralık ayında Hindistan Kerala Film Festivali, Fas Marakeş Film Festivali, Tiflis Film Festivali gibi pek çok festivalle devam edecek.
Film, Türkiye’deki gösteriminden hemen önce de 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarıştı.


Filmin mmknmrtb notu :  3 / 5