17.11.2015

CEF Tiyatro :: Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin ÇineliAynı evde bilim adına yapılan deneyler, sadece güneş tutulmasını izlemek için yapılan tatil planları, tüm bilimcilerin aynı satranç tahtası üzerinde buluşmaları ve dahası Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli oyununda!

CEF Tiyatro, yeni sezonda bir 'facialı komedi’ olan, Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli oyununu sahneye koyuyor.

Herkesin kendinden fazlaca bir şeyler bulabileceği, güleceği, çok düşüneceği ve mutlaka duygulanıp ağlayacağı aynı zamanda birçok şey de öğreneceği oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini, başarılı oyuncu, yazar ve yönetmen Kosta Kortidis üstleniyor.

Aynı evde bir gökbilimci, bir astrofizikçi, biyolog, psikiyatrist, jeolog ve bir ev hanımı buluşursa ne olur?
Yanıtı, CEF Tiyatro’nun yeni oyunu Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli oyununda!
Tabii eğer burası gerçekten bir evse.

Oyunda, İsmail İncekara (Ord. Prof. Hüseyin Çineli), Alptekin Serdengeçti (Ord. Prof. Sefa Çineli), Kosta Kortidis (Prof. Kamuran Uzunköprülü), Gizem Esgin (Nazmiye Çineli) ile Tuğce Tamer (Dr. Zarife Çineli) bir araya geliyor.Dekorda Batuhan Bozcaada’nın, ışık tasarımında Hakan Özipek’in, müziklerde David Arugete’in, görsel efektlerde ise Mehmet Selçuk Bilge’nin imzası var.

Sanat danışmanlığını Beste Bereket’in üstlendiği oyunun yönetmen yardımcısı ise Hande Dumlu.

İzleyenlerin “Ben bu anı daha önce yaşamıştım” diyeceği Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli, 19 Kasım 2015 Perşembe akşamı Profilo Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Başlama saati 20:30 olan oyunun biletleri; sahnelerin gişelerinden veya Biletix’ten temin edilebilir.


Oyunun mmknmrtb notu ::

Daha çok sinema filmlerinde rastladığımız türden bir kurmaca denemesi, bir kurgusal trük içeren oyun, bu sebeple üstlendiği ilginç ve öncü olabilme özelliğini, metin ve oyuncu seçimindeki bazı sorunlar yüzünden yeterince güçlü gösteremiyor..

Oyun boyunca seyirciye aktarılmaya çalışılan -oyuna ve konuya hemen hiç katkısı olmayan- bir takım bilimsel / ansiklopedik bilgiler, zaten 'akıcı' olmayan metni daha da sıkıcı kılmaktan başka bir işe yaramıyor, maalesef..


Dediğim gibi, en geç tiyatro çıkışında aklımızdan uçup gidecek bu bilgiler hiç işlevsel değil; tiyatro yaparken 'hem eğlendirmek hem de eğitmek' misyonu böyle bi şey olmasa gerek..

Beş kişilik oyuncu kadrosundaki usta oyunculardan oluşan erkekler -başta İsmail İncekara ve Alptekin Serdengeçti olmak üzere- oyunu sırtlayıp götürürken, ara ara devreye giren iki kadın oyuncu, oldukça zayıf kalıyorlar..
Yine de -haksızlık yapmak istemem- oyunun metni de bu kadın oyunculara hiç yardımcı olmuyor..


Bi de şu var tabii; 'Malulen Emekli' profesörün, kızı yaşında görünen ve başka bir çevrenin ürünü olan o 'eş tiplemesi' hiç olmuş mu yahu?!

Hem sonra ne gerek var ki, oyuna 'komiklik unsuru' olması amacıyla ilave edilmiş gibi duran, ama hiç de komik olamayan, adeta bir 'yabancılaştırma efekti' misali ortalıkta dolaşan bu kadına..

2 / 5