26.08.2015

Bir Görkem Yeltan filmi : Yemekteydik ve Karar VerdimGörkem Yeltan’ın yönetmenliğini yaptığı, ilk uzun metrajlı filmi Yemekteydik ve Karar Verdim festival seyircisi ile buluşmak için gün sayıyor.

Bu sene 14-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 22. Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde galasını yapacak olan filmin fragman ve afişi yayınlandı.

Türkiye'de ilk kez bir kadın yönetmenin su altında hem film yönettiği, hem de oynadığı filmde Görkem Yeltan, yönetmenliğinin yanı sıra filmde bir sualtı eğitmenini canlandırıyor.

Türkiye sinemasında festival seyircisiyle buluşan alışılageldik az oyunculu filmlerimizin aksine Yemekteydik ve Karar Verdim zengin oyuncu kadrosuyla kalabalık bir aile hikâyesine odaklanıyor.

Teknik olarak da görmeye alıştığımız 16:9 oranı yerine 4:3’ü tercih ederek seyircisine farklı bir deneyim sunuyor.

Rıza Gürsoy ve ailesinin Kurban Bayramı süresince yaşadıklarının anlatıldığı filmde Arzu Okay, Mehmet Güreli ve Sema Poyraz gibi duayen isimlere, başrollerde Gökçer Genç, Ayçıl Yeltan, Kaan Çakır, Turgay Aydın, Görkem Yeltan, Ilgaz Kocatürk ve Yasemin Zamanpur eşlik ediyor.


Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Arzu Okay da 37 yıl sonra bu filmle sinemaya geri dönüyor.

Burcu Aktaş, Yalçın Akyıldız, Nilüfer Uğur Dalay ve Görkem Yeltan’ın senaryosunu beraber kaleme aldıkları Yemekteydik ve Karar Verdim’in yapımcılığını Yeditepe Film üstleniyor.
Görüntü yönetmenliğini Ercan Özkan’ın gerçekleştirdiği filmin kurgusunu Çiçek Kahraman, özgün müziklerini ise Yalçın Akyıldız yapıyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan filmin çekimleri geçen aylarda İstanbul, Gebze ve Bodrum’da, post prodüksiyonu ise İtalya’da gerçekleştirildi.


Künye

Yapımcı: Yeditepe Film
Yönetmen: Görkem Yeltan
Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan
Kurgu: Çiçek Kahraman
Sanat Yönetmeni: Nilüfer Çamur
Yönetmen Yardımcısı: İ. Nezih Helvacıoğlu
Senarist ve Yapım Ortakları: Burcu Aktaş, Yalçın Akyıldız, Nilüfer Uğur Dalay, Görkem Yeltan
Orijinal Müzik: Yalçın Akyıldız
Sualtı Görüntü Yönetmeni: Mert Gökalp
Ses: Ömür Müldür
Işık: Kayhan Yılmaz
Kareograf: Senem Kalender
Kostüm: Eda Su Neidik

Oyuncular

Arzu Okay
Mehmet Güreli
Sema Poyraz
Gökçer Genç
Ayçıl Yeltan
Kaan Çakır
Turgay Aydın
Görkem Yeltan
Yasemin Zamanpur
Ilgaz Kocatürk
Alin Yeltan
Derin Yeltan