16.3.15

Edebiyatçı ve sanatçılar Yaşar Kemal'i anlatıyorTürk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Yaşar Kemal için düzenlenen anma töreninde Zeynep Oral'ın açılış konuşmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.
Sonrasında Nebil Özgentürk'ün hazırladığı Yaşar Kemal belgeselinden parçalar gösterilirken, salondaki izleyiciler onu defalarca alkışladı. 
Ardından Meltem Cumbul, Tilbe Saran, Selçuk Yöntem ve Cihan Ünal, Yaşar Kemal'in kendi sözlerinden alıntılar, eserlerinden pasajlar okuyarak onu bir kez daha sevenleriyle buluşturdu. 
Chopin'in 1. Balad'ını seslendiren İdil Biret dakikalarca ayakta alkışlandı.

Büyük bir sessizlik içerisinde tamamlanan anma törenine eşi Ayşe Semiha Baban, Zülfü Livaneli, Sırrı Süreyya Önder, Ahmet Türk, Vecdi Sayar, Feridun Andaç, Gaye Boralıoğlu, Nedim Gürsel gibi sanat, siyaset ve basın dünyasından isimler katıldı.Ahmet Güneştekin / Ressam

Yaşar Kemal, yaşamının farklı dönemlerinde ressamlarla iç içe oldu. Son dönemde atölyesini ziyaret edip, sık sık görüştüğü ressam Ahmet Güneştekin, Yaşar Kemal'e ve ailesine yakın isimlerden biriydi. Güneştekin, Yaşar Kemal'in hastaneye yatırıldığı günden bu yana her gün ziyaretine gidiyordu. Güneştekin 'manevi babam' dediği yazarın kaybının ardından şunları söyledi:
"Son 45 gündür yoğun bakımdaydı. Yoğun bakıma ilk alındığında doktorlar birkaç gün ömür biçmişti, o 45 gün direndi. Adeta 28 Şubat'ı bekledi; barışın tahsis edilmeye çalışıldığı, barışa bu kadar yaklaşılmış önemli bir güne de tanıklık etti aslında. Onun bu tanıklığı herhalde birçok anlamda önemli mesajlar içermektedir. Bütün ömrünü barışa adamış bir insandı. Ömrünün 60 yılını bütün dünya tarafından tanınmış bir isim olarak geçti. Bütün zamanların en önemli edebiyatçılarından biri olarak ölümsüzleşti. En yakın arkadaşları arasında hep ressamlar vardı. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Avni Arbaş gibi isimlerle arkadaşlık etti."


"Renkleri seviyordu, doğanın bin bir bahçesine, rengine yüzünü dayamış biriydi. Bütün hayatı maviydi, mavi rengi çok seviyordu. Çukurova'nın sarı sıcağını maviyle buluşturup, yeşili elde ediyordu. Yani bir cennet yaratıyordu. Sanatla, renklerle bu kadar iç içe olması hem örnek bir yaklaşımdı hem de çok önemliydi. Bütün canlılarla konuşurdu, onlara kulak verirdi ki zaten romanlarındaki tasvirlerinde bunu daha iyi anlayabiliriz. Beni en etkileyen öğüdü, 'Büyüdükçe küçülün' demesiydi. Binlerce insan uğurladı, ama sessiz bir şekilde, saygı içerisinde beklediler. Şatafat istememesi onun vasiyetiydi. Kendinin de, bir başkasının da ululaştırılmasını istemezdi. Ama o hepimizin kahramanı oldu. Onun hayatından bize kalan en önemli şey, 'iyi insan olmak' olmalıdır. Yaşar Baba'nın namuslu ömrünü, bizler de geçirmeye çalışmalı ve iyi insanlar olmalıyız."İdil Biret / Müzisyen

Yaşar Kemal'i yakından tanıyan isimlerden biri olan İdil Biret, usta yazarın ardından verdiği konser sonrası kuliste Yaşar Kemal için şunları söyledi:
"Bir müzisyen olarak bana çok ilham vermiş bir yazardır. Onun kaynağı kendidir, kendinden gelen bir menba gibidir. Yalnız edebiyat değil, müzikle de çok ilgiliydi. Geniş bir folklor bilgisi vardı. Normların içine giremeyecek, olağanüstü bir insandı. Büyük ağaç resimleri yapıyordu, resmi de çok seviyordu. Zannediyorum ki bir insanda böyle bir artistik yetenek olursa bu kendini müzikte de, resimde de, diğer sanat dallarında da ortaya çıkarır. Hemen hemen tüm konserlerime gelirdi. Bu da bana büyük bir motivasyon oluyordu."Sırrı Süreyya Önder / Sinemacı-siyasetçi

Hepimizden büyük alacağı olan bir insandır. Türkiye halklarının en büyük değerlerinden birisidir. Ayrıca Türk destanlarını en iyi anlatmak bir Kürt'e nasip oldu, bunun da üzerinde düşünmek gerekir."Nedim Gürsel / Yazar

"Bir Geçiş Dönemi Romancısı: Yaşar Kemal' kitabımda onun yapıtları ve edebiyatı üzerine kapsamlı bir araştırma yapmıştım. Kendi coğrafyasını, hayal gücü ve dünyası ile buluşturmuş büyük bir yazardır, bir üslup ustasıdır. Epik söylemi yapıtlarında kullanmıştır. Yarattığı karakterler çok orijinaldir. O artık bu dünyada değil ama kahramanları sonsuza dek bizimle yaşayacak."

Fotograflar: Al Jazeera - İlker Taş


Bedia Ceylan Güzelce