3.2.15

Mortdecai / Üçkağıtçı MortdecaiJohnny Depp’in hayat verdiği karakterler listesine eklediği yeni isim, nakit sıkıntısı çeken bir İngiliz aristokrat olan Charlie Mortdecai, bu aksiyon komedi filminin esas oğlanı. 

Kyril Bonfiglioli’nin popüler üçlemesinden esinlenerek yaratılan Charlie Mortdecai, maddi sorunlar çeken, keyfine düşkün bir sanat eseri satıcısı. 

Karanlık bir İngiliz stil sahibi Charlie ve yardımcısı Jock Strapp, bir çok kez P.G Wodehouse'un Jeeves ve Wooster eserleriyle karşılaştırılmıştır. 
Mortdecai’de Charlie bir dizi uluslar arası kötü adamın arasında, kayıp Nazi milyonlarının anahtarı olabilecek Goya eserinin peşindedir ve etkileyici üslubu ve yaptığı gaflarıyla içine düştüğü zor durumlardan yakasını kurtarmayı bilir.

Filmin mmknmrtb notu :: 

Her hafta birer ikişer gösterime girerek resmen gına getiren bizim boktan komedi filmlerine Hollywood'dan gelen bir kardeş Mortdecai..

Yani ona o kadar çok ihtiyacımız vardı ki, valla sağolsun..


Her yeni Türk komedisini Recep İvedik serisiyle karşılaştırmak adettendir ya; izninizle ben bunu şimdi -global anlamda- geliştirmek istiyorum:
Mortdecai, iğrenç olmak için epeyi zorlasa da bir Recep İvedik filmi olamıyor maalesef; Johnny Depp de asla bir Şahan değil yani..

Son olarak, Johnny ve saz arkadaşlarına bir şey söylemek istiyorum: Bıyığınıza sıçayım!.
Çok afedersiniz..

1.5 / 5


Deep filmin senaryosu henüz ona gelmeden Bonfiglioli’nin eserlerini okur ve hayranı olur.
Bu filmi yönetmesi için arkadaşı David Koepp’e teklif  götürür.

Başarılı Hollywood senaristi (Mission Impossible, Jurassic Park, Spiderman) ve aynı zamanda yönetmen (Ghost Town, Premium Rush) olan Koepp öncesinde Depp ile Stephen King romanından uyarlanan Secret Window filminde çalışmıştır.
“Kitapları okudum ve karakter beni çok etkiledi” diyor Koepp.
“ Charlie’yi okuduğum anda onu Johnny’den başkasının canlandırabileceğini düşünmedim. Johnny bu tip aşağılık, korkak ancak sevilen karakterleri canlandırmada çok yetenekli. Son 15, 20 senedir bunu kanıtlamış gözüküyor.”Depp’in Koepp’e gönderdiği senaryo Eric Aronson tarafından yazılmış.
Aronson İngiliz hükümetine çalıştığı sırada Londra yakınlarında bir kitapçıda Mortdecai üçlüsünü keşfetmiş.
“Kitap adeta P.G Wodehouse ve Raymond Chandler’in kesişme noktası ” diyor Aronson.
 “Okuduğum anda kafamda bir ışık yandı”.

Aronson daha sonra kült olan bu hikayeye aktör Hugh Laurie, Stephen Fry, yazar Julian Barnes ve Craig Brown’un duyduğu hayranlıktan bahsediyor.
 “Bu eser insanların birbirleriyle paylaştığı eserlerden biri. Johnny Depp bu sayede kitabın çok eski bir kopyasını okuma şansı buluyor.”“Charlie Mortdecai kendisine şehir dışında bir malikane miras kalan birisi ancak şansı ve parası tükenmiş durumda. Gelirini düzeltmek için kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapan bir eser kaçakçısına dönüşüyor. Filmimizde Charlie ve yardımcısı Jock Strapp Amerika’ya sanat çalmaya geliyorlar.”
Ancak Koepp “Charlie kökeni bilinmeyen sanat eseri ticareti yapıyor” diyor.

“Vicdansız biri, ancak çok iyi bir zevki var” diye ekliyor yönetmen.
“Maddi durumu hiç iyi değil ve bir şekilde devasa evini geçindirmek zorunda. Bu yüzden bunu yapmayı göze almış. Sanat konusunda uzman birisi ancak eserin kime ait olduğu onu pek ilgilendirmiyor”

Mortdecai, güzel insanların, güzel kıyafetlerle rezil şeyler yaptıkları bir film. 
“Film suçu destekleyici bir karmaşıklık içerisinde, ancak bu karmaşıklık onun güzel komik tarafını arka plana atacak kadar değil.” diye ekliyor Koepp.


ANA KARAKTERLER

Johnny Depp - Charlie Mortdecai
Charlie Mortdecai, güzel yemek, güzel içki, güzel kadın ve servetin ona getirdiği tüm bu ayrıcalıkları seven birisi.
Aynı zamanda kendisini sık sık belirsiz olayların içerisinde bulur.
İngiliz gizli servisi MI5 tarafından, kayıp olan Goya eserinin peşine düşmesi için teklif alır.
Charlie, eseri geri getirmesi halinde borçlarının “Kraliçe ve Ülke” tarafından silinmesini umut eder.

Depp bu role çalışırken İngiliz klasik film aktörlerinden Peter Sellers, Sid James, Bernar Cribbins ve özellikle eksik dişli yıldız Terry Thomas’ın “üst sınıf budala” performansından etkilendiğini söylüyor.

Charlie’nin en büyük zaafı, çok sevdiği ve bıyıklarını kesmek dışında onun için her şeyi göze alacağı karısı Johanna.Gwyneth Paltrow - Johanna Mortdecai
Charlie’nin tatlı karısı Johanna’yı Oscar ödüllü aktrist Gwyneth Paltrow canlandırıyor.
Johanna ve Charlie üniversiteden beri beraberlerdir.
Johanna çok şık birisi ve kesinlikle Charlie’den daha zeki.

Paul Bettany - Jock Strapp
Charlie Mortdecai nereye gitse yardımcısı ve aynı zamanda sağ kolu olan Jock Strapp ona eşlik ediyor.
Sadık ve neşeli bir boksör olan Jock, hayatını patronunu korumaya adamıştır.Ewan McGregor - Alistair Martland
Charlie’nin huzursuzluğu üniversiteden eski arkadaşı olan ve hala Johanna’ya hisleri bulunan Alistair Martland’in gelmesiyle artar.
Martland İngiliz Gizli Servisi’nde bir memur görevinde ve aynı zamanda şiir okuyan, yumuşak kalpli ve Johanna’yı gördüğünde tüm sakinliğini kaybeden tatlı birisi.
Goya eserini arama yolculuğunda Charlie’ye yardım etmek için geliyor.

Mortdecai

Yönetmen: David Koepp
Oyuncular: Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Ewan McGregor
Tür: Komedi, Polisiye
Ülke: ABD