20.9.14

Altın Portakal Film Festivali 'Ulusal Kısa Film Yarışması'


51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’nda “En İyi Kısa Film” ödülü için yarışacak 15 film belli oldu.

Her biri sinemaya yepyeni bir bakış kazandıran genç yönetmenlerin dünya çapında festivallerden ödüllerle dönen, yurt içinde önemli başarılara imza atmış ya da yönetmeninin ilk sinema tecrübesinde etkileyici bir dil oluşturduğu filmlerden oluşan Kısa Film Yarışması’na 245 kısa film başvurdu.
Bunlar arasından, yarışacak 15 film, Alper Özyurtlu, Burak Göral ve Melikşah Altuntaş’tan oluşan Ön Jüri tarafından seçildi.

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması, kısa filmin uzun metraja doğru giden yolda bir basamak değil, kendine has bir anlatım tarzı ve format olduğu anlayışının derinliğini yansıtıyor.

Türkiye’nin taşrasındaki insan öykülerinden yakın siyasi tarihimize, komşu ülkelerde süren yaşamlardan kadın erkek ilişkilerine uzanan, geniş bir temalar yelpazesine odaklanan kısa filmler, Altın Portakal’ın bütün bir yıl iletişimde kalmak istediği genç kuşağın bakış açısını yansıtıyor.


Yönetmenliğini Orhan İnce’nin üstlendiği ADEM BAŞARAN, 1993’te mecburi göç sonrası küçük bir çocuğun, değişen yaşam koşullarıyla mecbur bırakıldığı bir seçime odaklanıyor.

Hasan Serin’in yönetmenliğini üstlendiği AĞRI VE DAĞ, Ağrı Dağı’nın eteklerinde bir köyde zorlu kış, köy ve aile koşullarında okula gidip eğitim görmeye çalışan bir kız çocuğunun ve köy ahalisinin bir gününü anlatıyor.

Van’ın bir köyünde yaşayan 11 yaşındaki Rojhat’ın  hikâyesini anlatan BERFEŞİR / DONDURMA, yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın üstlendiği bir duygusal komedi.

Yunus Yıldırım’ın yönetmenliğini üstlendiği BERXEN KULEK / TOPAL KUZULAR, Doğu Anadolu’nun dağlık bölgelerinde yaşayan göçer Avjin ile Neco’nun zorlu yolculuklarını konu alıyor.

BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ, Nazlı Eda Noyan ve Dağhan Celayir’in, animasyon ile kısa film dillerini birleştiren ve bir ailenin öyküsü üzerinden Türkiye tarihine uzanan Türkiye - Fransa ortak yapımı yenilikçi bir kısa film.

Deniz Özden imzalı BİR MAÇ GÜNLÜĞÜ, seyircisini heyecanlı bir maçın orta yerine, bir kıraathaneye dört dakikalığına çivileyen ve tek bir plan sekanstan oluşan şaşırtıcı bir kısa film.

Mekan olarak çoğunlukla bir kütüphaneyi merkez alan ve içinden duygusal çalkantılar yaşayan bir kahraman çıkaran DÜN BUGÜN YARIN, Anıl Kaya imzalı bir kısa film.

Deniz Artagan’ın yönetmenliğini yaptığı İLERİDEKİ KAVŞAK, otuzlu yaşlarındaki başarısız bir yazarın ıssız bir yolda ilerlerken aniden karşısına çıkan otostopçuyla baş etmesini konu ediyor.

Mert Gökalp imzalı İRME, yarattığı görsel dille öne çıkan ve ele aldığı  hikâyeyi tansiyonu düşmeyen sualtı çekimleriyle birleştiren bir gerilim.

Cevahir Çokbilir’in yönettiği ve bir annenin 12 Eylül Askeri darbesi sonrasında cezaevinde olan oğluyla ilişkisini anlatan NAR ZAMANI, etkileyici sinema diliyle dikkat çekiyor.

12 yıldır atanmayı bekleyen ve hayat karşısında yalnız kalmış öğretmen Baki’nin  hikâyesini anlatan ÖĞRETMEN’in yönetmeni Baran Gündüzalp.

Cüneyt Karakuş’un yönettiği SURET, bir şemsiye fabrikasında kalite kontrol yapan ve günün birinde aşka düşen başkahramanının  hikâyesini anlatıyor.

Pınar Yorgancıoğlu’nun yönettiği ŞAFAK VAKTİ, saflığıyla alay konusu olan Zülküf’ün, rutinleşen yalnızlığının köye gelen gizemli kadına duyduğu ilgiyle sona erişini anlatıyor.

Can Eskinazi’nin, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı öyküsünden uyarladığı ve Ankara’da bir gece vakti karşılaşan iki arkadaşın  hikâyesini anlatan YAZ GECESİ GÖKYÜZÜ, sakin oldukları kadar karmaşak bir dinamiğe sahip karakterlerinden güç alıyor.

Derya Durmaz’ın, Türkiye - Ermenistan sınırında geçen bir küçük insan öyküsüne odaklanan filmi ZIAZAN, siyasetin yarattığı sınırlar ve kirliliğin, çocuk dünyasının saflığı ve temizliğiyle oluşturduğu kontrasta dikkat çekiyor.


ADEM BAŞARAN / Orhan İnce
AĞRI VE DAĞ / Hasan Serin
BERFEŞİR - DONDURMA / Serhat Karaaslan
BERXEN KULEK – TOPAL KUZULAR / Yunus Yıldırım
BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ / Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir
BİR MAÇ GÜNLÜĞÜ / Deniz Özden
DÜN BUGÜN YARIN / Anıl Kaya
İLERİDEKİ KAVŞAK / Deniz Artagan
İRME / Mert Gökalp
NAR ZAMANI / Cevahir Çokbilir
ÖĞRETMEN / Baran Gündüzalp
SURET / Cüneyt Karakuş
ŞAFAK VAKTİ / Pınar Yorgancıoğlu
YAZ GECESİ GÖKYÜZÜ / Can Eskinazi
ZİAZAN / Derya Durmaz


51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında perdelerini açacak.