15.07.2014

Zenne'nin yönetmenlerinden yeni bir film: Çekmeceler


Zenne'nin yönetmenlerinden yine çok tartışılacak yeni bir film; kız çocuk cinselliğine korkusuz bakış..

Katıldığı yerli ve yabancı film festivallerinden, 30’a yakın ödülle dönen 2012 yapımı Zenne'nin yönetmenleri M.Caner Alper ve Mehmet Binay çifti, yeni filmleri Çekmeceler'in çekimlerini tamamladı.

Senaryosu gerçek olay ve kişilerden esinlenilerek, M.Caner Alper tarafından kaleme alınan “Çekmeceler” (Drawers) filminden ilk kareler sosyal medyada yayınlandı.

Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk uzun metraj filmi olan “Zenne”, 2012’de Türkiye ve dünya basınında geniş yer bulurken, katıldığı yerli ve yabancı film festivallerinden de 30’a yakın ödülle döndü.

Alper ve Binay çifti, yeni filmlerinin çekimlerine Aralık 2013’te İstanbul’da başladı.
Temmuz 2014’te Çanakkale’de sonlanan çekimler, toplam 9 hafta sürdü.
Post-prodüksiyon sürecinin yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanan film, yıl sonunda festival serüvenine hazır hale gelecek ve 2015’te vizyona girecek.


Yine gerçek olay ve kişilerden esinlenilerek, M.Caner Alper tarafından kaleme alınan “Çekmeceler”in senaryosu, Türkiye’nin pek çok önemli oyuncusunu bir araya getiriyor.
Yaklaşık 25 yıla yayılan bir hikayenin, tiyatro ve oyun motifleriyle bezenerek anlatıldığı filmde, “Deniz” karakterini Ece Dizdar, annesi “Saadet”i Tilbe Saran, babası “Ayhan”ı Taner Birsel ve üvey annesi “Ayşe”yi Nilüfer Açıkalın canlandırırken; diğer rollerde Pınar Töre, Tuğrul Tülek, Burak Altay, Gizem Erdem, Yekta Kopan ve Cengiz Coşkun yer alıyor.


Otuz ikinci yaşgününün gecesinde, kanlar içinde hastaneye kaldırılan Deniz’in, sıkça geçmişe döndüğü yoğun rehabilitasyon sürecinde, ruhundaki kilitli çekmeceler açılacak; kız çocuk ve ergen cinselliğinin neresinden tutacağını bilemeyen aktör bir anne-babanın, kendi kompleksleri arasında kızlarının bedeninde ve ruhunda açtıkları yaralar ortaya çıkacak.