8.06.2014

Starred Up :: 'Babasının Oğlu' Mapushanede


Henüz çocukken feleğin sillesini yiyerek feleğini şaşırmış bir oğlan olan Eric Love, ıslah evlerinde geçen yıllardan sonra şimdi artık 19 yaşındadır..

Ve 'Yüksek Riskli' damgası yemiş bir genç olarak da bir hapishanenin tek kişilik hücresine konacaktır..

Hücreye girer girmez, kendisine tıraş olsun, dişlerini çürüklerden korusun diye verilmiş 'permatik' ile diş fırçasını, gayet kısa ama ustalıklı bir çalışmayla silaha dönüştürür..

Hazırladığı kesici silahı lüzumlu hallerde kullanmak üzre zulalayan Eric'in (Jack O'Connell) kapatıldığı bu yerde uslu uslu oturacağını beklemek, abesle iştigaldir..

Daha ilk gördüğümde kendisine, 'Monoamin Oksidaz Sentezinde Anomali' teşhisi koyduğum Eric'e bu sendrom -hiç şüphesiz ki- babası Nev'den (Ben Mendelsohn) intikâl etmiş olup, o da zaten uzun yıllardır bu mapushanenin en 'muhterem' mahkûmu olarak ortalıkta dolaşmaktadır..
Babasından gelen kötü tohumu mecburen içinde büyüten Eric'in, şu kısacık yaşantısında gördüğü 'sapkın' muamelenin, doğuştan gelen bu yatkınlığını daha da şiddetlendireceğini anlamak için bencileyin bir uzman olmanıza gerek olmadığı da pek açıktır..

Diğer psikopat mahkûmlar ve onlardan aşağı kalmayan gardiyanlarla neler yaşanacağı şöyle dursun..
'Patolojik' özellikli bu baba-oğul buluşması, mekân ve zaman olarak da tamamen sorunlu olduğundan, sırf bu 'tuhaf' ikilinin aralarında kurulacak ya da kurulamayacak iletişimin ve de ilişkinin akıbeti bile, bu filmi heyecanla izlemeye yeterli olsa gerek..
Evet dostlar..
Sizin de takdir edeceğiniz gibi, çocuklar ebeveynlerinin maddi, manevi ve ırsi miraslarıyla oluşmuş bir hayatın içine doğarlar; belki milyonda bir görülebilecek olağanüstü koşullar bu yolu berhava etmediği sürece de, benzer bir yaşamın içinde debelenerek, muhtemelen kendilerine benzeyen çocuklarının murisi olurlar..

Yirminci yüzyılın ünlü ozanlarından Aşık Serdeli'nin şu meşhur beyti, bu ibretlik ama insani durumu ne de güzel tarif eyler: "Anasına bak kızını anla / Babasına bak oğlunu bağla"
İşte tarih, büyük ozanımızı bir kez daha haklı çıkaracak, "Babasına bak oğlunu bağla" sözü aynen hayata geçecektir..
Öyle ki, Britanya Adası'nın bir köşesinde dünyaya gelerek, babası Neville'in kötü mirasından nasiplenen Eric Oğlan, muhtelif ıslah evi aşamalarından geçtiği halde, değil ıslah olmak daha da beter bi haldedir ve en sonunda soluğu babacığının yanında, mapushanede almıştır..

Filmin, hapishane dahilinde -görevlilerden mahkumlara kadar- zamanla oluşmuş hiyerarşik ve menfaattar yapılanmaları, gayet doğal ama etkileyici bir netlikte ortaya koyması çok değerli..
Baba-oğul ilişkisini, ağır ağır ilerleyen 'doğal' bir süreçle netleştirmesi ve ikili arasındaki iletişim -daha doğrusu- iletişimsizlik üzerinden öyküsünü geliştirmesi de aynen öyle..
Açıkça görüldüğü gibi 'Doğallık' bu filmin ana özelliği..

Öte yandan, kötü bir kader, kötü bir geçmiş ve hep problemli ilerlemiş bir ilişkiye karşın, baba ile oğul arasında -en asgari düzeyde de olsa- varoluşsal bir bağın varlığına işaret eden film, yarattığı her duruma olduğu gibi bu 'hassas' konuya da abartıdan uzak bir anlayışla yaklaşıyor..
Zaten, 'duygu sömürüsü yapmamak' da bu yapımın diğer bir özelliği..

Jack O'Connell'ın mükemmel bir performansla canlandırdığı Eric karakterinin, 'o an ne yapıp, nasıl davranacağı tamamen belirsiz' ruh halinin seyirci üzerinde yarattığı gerilim müthiş..
Ayrıca, başta baba Nev olmak üzere, filmin irili ufaklı hemen her kahramanının üzerimizde yarattığı etki de bu gerilime destek vermekte..
En son, bol müzikli ve pek 'farklı' bir romantik komedi olan You Instead / Bu Gece Benimsin(2011) ile bir araya geldiğimiz yönetmen David Mackenzie, bu kez tam anlamıyla beni şaşırtarak, kendini de her anlamda aşıyor..

Ayakta ya da hayatta kalma yolunun hep önde, hep üstte, hep hazır, hep acımasız, hep nefret dolu olmaktan geçtiğine iman etmiş olup, bu hususta ve her hususta -babası dahil- hiç kimseden nasihat almaktan hoşlanmayan bir haşin oğlanı odağına alan Starred Up, şiddeti mebzul, gerilimi diş sıktıran cinsinden, çok sert ve de çok 'sıkı' bir film..

Starred Up / Yüksek Risk

Yönetmen: David Mackenzie
Senaryo: Jonathan Asser
Oyuncular: Rupert Friend, Jack O'Connell, Ben Mendelsohn

8,5   /10