27.06.2014

Phantom / Hayalet


Ed Harris, Soğuk savaş döneminde inşa edilmiş bir Sovyet denizaltısının, son dönemlerde herkesten sakladığı üzere, gerçeklik algısını alt üst eden nöbetler yaşayan kaptanıdır.

Karısını ve kızını geride bırakmak zorunda kalarak, geçmişinin peşine düşeceği ve geminin nükleer füzelerini ele geçirmeye uğraşan bir grup KGB ajanıyla mücadele etmek zorunda kalacağı gizli bir görev için ayrılmak zorunda kalır.

İnsanlığın geleceğini elinde bulunduran kaptan, başarısız olacağı düşünülerek bu işe seçilmiş olduğunu keşfedecektir.

Phantom, sıradışı insanların imkansız seçeneklerle karşı karşıya kaldığı bir gerilim filmi.

Senarist-Yönetmen: Todd Robinson 
Oyuncular: Ed Harris, David Duchovny, William Fichtner, Sean Patrick   Flanery
Süre: 98'

Gösterim Tarihi: 18 Temmuz 2014
DÜNYA BASINI ELEŞTİRİLERİ

“Hayalet  filmi sadece 1960’ların melodramından çok ötesine sahip; oldukça başarılı ve ben kesinlikle gerilimli atmosferinden ve idealler arasındaki samimi çatışmalardan büyük keyif aldım. Diyaloglar da filmin başarısını pekiştiriyor.“ - Peter Martin, Twitch.

“’Hayalet’ güçlü oyuncu kadrosuyla, sadakat ve gurur üzerine geleneksel fikirlerin konu edildiği çok sürükleyici bir film.” - Mark Olsen, Los Angeles Times.

“San Diego’da demir atmış gerçek bir Rus denizaltısında çekilen filmde, gerçeklik duygusu beyaz perdeye başarıyla geçirilirken, denizaltı derinlere daldıkça izleyicinin klostrofobiyi hissetmemesi mümkün değil. Hayalet her ne kadar bir başyapıt olmasa da insanı adeta büyüleyen bir öyküsü var. Soğuk savaş paranoyası ile yetiştirilmiş bir nesil için, sadakatle hizmet ettiği ülke her ne kadar bizimki değilse de ve bu esnada dünyayı kurtarmış olsa da kötü adama bağlanmak biraz zor olacak.” - Ann Hornaday, Washington Post.