30.4.14

The Raid 2: Berandal :: Ultra Şiddetli Hesaplaşmalar


"Tahmin ettiğinden çok daha zorlu olan baskın operasyonuyla çeteyi çökerten Rama, yeraltı dünyasının çok daha büyük isimlerinin dikkatini çeker.

Ailesi tehlike altındadır, karısını ve yeni doğmuş bebeğini korumanın tek bir yolu vardır. Yeraltı dünyasına casus olarak girecek ve yozlaşmış sistemin çürük halkalarını oluşturan en tepedeki politikacı ve polisleri açığa çıkarmak için aralarına sızacaktır.
Ancak Rama bu gizli görev için başka bir kimlik altında hapishaneye düşerek çete liderinin oğlunun ekibine girebilmelidir.
Sandığından çok daha tehlikeli olan bu operasyon için bütün hayatını riske atacak ve tek başına tüm yeraltı dünyasına karşı savaşacaktır.

Şimdiden kendi türündeki klasikler arasında yerini alan Baskın 2, ilkinden çok daha büyük ve epik bir şekilde geri dönüyor.
İlk gösterildiğinden bu yana izleyen herkesi şaşkına çeviren ve aksiyon sinemasında yeni bir zirve noktası olarak nitelenen Baskın 2 / The Raid 2 sinema tarihinin en iyi aksiyonlarından biri olarak gösteriliyor."

Yapıldı o yüzden söylüyorum- uzunluğu tartışılır o ayrı da bol dövüşlü özelliğini neredeyse davul zurnayla ilan etmiş bir filmi bu özelliği yüzünden eleştirmek pek akıllı insan işi olmasa gerek..


Kaldı ki bu film, türünün kaldırabileceği maksimum ağırlığı da aşan bir oranda, sosyal ve kişisel hassasiyetlere, duygusallıklara da yer vermekte..

'İbretlik' denebilecek bir tarafı da mevcut tabii: Geldiği durumu hazmedememek, daha da yükselmek için gerekli olan sabrı göstermeden sağa sola saldırmak ve nihayet, en ufak insani hissiyatı dahi felce uğratan bir hırsın emrinde, kendi feci sonunu hazırlamak..


Ana amacı, 'dövüşebilen' cümle kahramanlarını değişik kombinasyonlarla bir araya getirerek, durumu müsait yada namüsait olan muhtelif yerlerde, yine çeşitli araç ve gereçlerle mücehhez bir takım adamlarla dövüştürmek olan bir film bu..

Genel olarak serinin 'dövüş' tarafının benzerlerinden farkı ise, akla hayale gelmeyecek kadar çeşit içeren bu nevi sahnelerdeki gerçekçiliğin benzersizliği ve neredeyse perdeden taşacak gibi duran, ibresi de ultra düzeylere vuran bir şiddetin yoğunluğu..


Şiddetin etkisi bazen öyle düzeylere çıkıyor ki -size de aynı şey olur mu bilemem ama- bünyemin buna verdiği tepki bi ara, dehşet aşamasını da aşarak kahkaha atmama neden oldu.. ki bu arada resmen kendimden şüphelenmeye başladım..
Ama merak etmeyin, bu durum geçiciymiş..
Senarist - Yönetmen: Gareth Huw Evans
Oyuncular: Iko Uwais, Arifin Putra, Oka Antara, Tio Pakusadewo
Yapım: 2014, Endonezya, 150'

  3.5 5