4.2.14

İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışması Jüri Başkanı: Derviş Zaim


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 5-20 Nisan tarihleri arasında onuncu kez Akbank sponsorluğunda düzenlenecek 33. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ulusal Yarışması jüri başkanlığını ünlü yönetmen Derviş Zaim üstlenecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi lisansı ve ardından İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar dalında yüksek lisans öğrenimi gören Derviş Zaim, 1997 yılında çektiği ilk filmi Tabutta Rövaşata ile 16. İstanbul Film Festivali de dahil olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazandı.

Zaim, sinema kariyerine Filler ve Çimen (2000), Çamur (2003), Cenneti Beklerken (2006), Nokta (2008), Gölgeler ve Suretler (2011) ve Devir (2012) filmleriyle devam etti.

Nokta ile 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü ve Devir filmiyle 32. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Jüri Özel Ödülü sahibi oldu.
1992 yılında Ares Harikalar Diyarında adlı romanıyla da ödül kazanan Zaim, halen üniversitelerde sinema dersleri vermektedir.


Derviş Zaim başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

Ulusal Yarışma’da yer alacak filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül verilecek.

İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen Jüri Özel Ödülü bu yıl yine Anadolu Efes tarafından verilecek.

Onat Kutlar anısına verilecek ödülü kazanan filmin yapımcısına Anadolu Efes tarafından 60.000 TL sunulacak.

En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanlara 10.000'er TL verilecek.

“İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışması”nda jüri ayrıca, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da ödül verecek.

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için..