28.09.2013

Tiyatro Tatavla: Aktör Kean


İBB Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyuncusu, Açık Radyo programcısı Eraslan Sağlam’ın hayata geçirdiği Atölye Tatavla bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla, ilk oyunu için perdelerini 1 Ekim 2013, Salı akşamı 20:30’da Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde açıyor!

Yönetmenliğini Tolga Yeter’in üstlendiği, Eraslan Sağlam’ın rol aldığı “Aktör Kean”; Ekim ayı boyunca her Salı akşamı Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde, her Perşembe ise Kadıköy Emek Sahnesi’nde sergilenecek.

Raymund Fitz Simons’ın ünlü oyunu “Aktör Kean” ile perdelerini açmaya hazırlanan Tiyatro Tatavla’nın sahneye koyacağı bu ilk oyunun yönetmenliğini oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Tolga Yeter üstleniyor.

Ödüllü çevirmen Sevgi Sanlı’nın Türkçeleştirdiği tek kişilik oyunda; daha önce Cihan Ünal’ın canlandırdığı Edmund Kean’i, 2007 Sadri Alışık Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibi Eraslan Sağlam oynuyor.

“Aktör Kean”; İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor.

Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan ve oyunculuğundaki yalın gerçek, tutku ve ateşle eleştirmenleri şaşkına çeviren Edmund Kean; ilk yıllarda çektiği yoksulluk kendisine sanatında belli bir disiplin sağlasa da, üne kavuşur kavuşmaz, hızla baş aşağı gitmeye başladı.
Büyüklük hastalığı sınır tanımayan, perde aralarında soyunma odasına gelen fahişeler işini bitirmeden, perdenin açılmasına izin vermeyen Kean; sahnelerin tek egemeni olarak kalmaya kararlıydı.
Ancak durumunu koruyabilmek için kusursuz oynamaya, kendini aşmaya gücü kalmayan Edmund Kean, Drury Lane’de bir korku ve dehşet dönemi başlattı; yanında alkış alan oyuncu hemen kovuluyordu, eksen karakteri Kean olmayan hiçbir yeni tragedyanın oynanma şansı yoktu.
Çok fazla yükseldiği için düşmesi de baş döndürücü olan Edmund Kean; 45 yaşında öldüğünde, bela okuyanı, tiksineni çoktu fakat ondaki ölümsüzlük havasını sezenler, böyle bir sanatçıyı görecek kadar yaşadıklarına şükredenler de vardı.

Verdiği eğitimlerle oyuncusunu, yazarını, yönetmenini yetiştiren yeni bir tiyatro ekolü oluşturmak hedefiyle Nisan 2013’te hayata geçirilen Atölye Tatavla; gerçekleştirdiği yazarlık, temel oyunculuk, diksiyon, çocuk ve konservatuara hazırlık atölyelerinin yanı sıra, bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla’nın ilk oyunu için de geri sayıyor.

Tiyatro Tatavla, perdelerini; Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın da açılış tarihi olması nedeniyle yıllardır sembolik bir anlam taşıdığı için seçilen 1 Ekim tarihinde açacak.
“Aktör Kean”; 1 Ekim 2013, Salı günü Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde gerçekleşecek ilk gösterimin ardından, her Salı akşamı 20:30’da aynı salonda sahnelenmeye devam edecek.
Ayrıca Ekim ayı boyunca her Perşembe akşamı aynı saatte Emek Sahnesi’nde sergilenecek olan “Aktör Kean”e ait biletler, mekanların gişelerinde satışa çıktı.


Bilgi için:  http://atolyetatavla.com/

Tel: 0 212 233 52 30 – 0 538 371 87 92Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi

Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. No:20 Efehan, Mecidiyeköy, 34000 İstanbul

Tel:(0212) 347 4480Emek Sahnesi Sahne Sanatları ve Sanat Akademisi

Uzunçayır Cad. Doğançay İş Hanı No: 29/1 Hasanpaşa - Kadıköy

Tel: 0 216 545 73 76