30.09.2013

Günce


Akademi Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği, günümüz baba-kız ilişkilerine farklı bir pencereden bakan Günce, 4 Ekim’de izleyicisiyle buluşuyor.

Hüseyin Namık Üstünel’in senaryosunu yazdığı, Kemal Uzun ve Gürcan Mete Şener’in yönetmen koltuğunu paylaştığı filmde bir baba ve kızının başından geçenler anlatılıyor.

Filmin baş rollerinde Issız Adam filmiyle büyük başarı yakalayan Cemal Hünal ve Türkiye’nin en başarılı çocuk oyuncularından Nisa Melis Telli yer alıyor.

Radyo programcısı olan Cengiz’in tüm yaşamı, iş dışındaki zamanlarda karısı ve kızıyla geçer.
Fakat mutlu bir pazar günü tüm yaşamını alt üst edecek olayların ilki ile karşı karşıya kalır.

Bu olayın ardından daha mütevazı bir yaşam sürmeyi planlayan Cengiz’in tüm hayatının anlamı kızı Günce olur.
Yıllar geçtikçe Günce'yle birlikte Cengiz de büyür. Ta ki 5 yaşındaki Günce'yi
de kaybetme riskiyle yüzleşene kadar.Bir baba-kız hikâyesinden daha fazlası


“Babalık ile 100 metre koşuculuğu arasındaki fark nedir?” sorusuna yanıt arayan film, bir baba-kız hikâyesi ekseninde yaşamın tüm detaylarına değiniyor.
Kimi zaman sağlık sistemindeki çarpıklıklara göndermelerde bulunurken kimi zaman da hayatın bizi nereye sürükleyeceğinin bilinmezliğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde Leyla Lydia Tuğutlu, Gürkan Uygun, Pamir Pekin, Özay Fecht, Erdal Küçükkömürcü, Levent Sülün, Ferdi Akarnur, Salih Usta, Yeliz Başlangıç, Serhat Yiğit ve Alp Eren Khamis gibi başarılı oyuncular rol alıyor.

Yapımcılığını, Türkiye’nin en büyük “greenbox” stüdyolarından Akademi Prodüksiyon adına Kemal Öner, Hüseyin Namık Üstünel ve Gürcan
Mete Şener’in üstlendiği “Günce” filminin çekimlerine 6 Temmuz günü İstanbul FM’in Çamlıca stüdyolarında başlandı.

Toplam 18 günde tamamlanan çekimlerin Hazarfen Havalimanı ayağında ayrıca Türkiye’nin en büyük “greenbox” stüdyolarından biri kuruldu.
Stüdyonun kurulmasında 50 kişilik bir ekip yaklaşık olarak 15 saat çalıştı.

Filmin müzikleri büyük ustadan

Filmin müziklerini de sanata gönül vermiş büyük usta, “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi için bestelediği parça ile tanıdığımız ve 162 film ile dizinin
müziğini besteleyen Cahit Berkay yaptı.

Berkay, Türkiye’nin en prestijli film festivali olan Antalya Film Festivali'nde en iyi film müziği dalında 4 defa Altın Portakal, 1999 yılında da Yaşam Boyu Onur ödülüne layık görülmüştü.

Daha önce hiçbir sinema filminde rol almamış olan Haluk Levent’in filmde önemi büyük.
Günce karakterinin en sevdiği sanatçı olan Haluk Levent’in yıllardır akıllardan silinmeyen şarkılarının kullanıldığı sahneler seyirciye duygusal anlar yaşatacak.

4 Ekim’de vizyona girecek filmde başarılı oyuncu Ayça Varlıer, Cahit Berkay’ın büyük şair Nazım Hikmet Ran’ın “Ninni” adlı şiirinden bestelediği ninniyi seslendirdi.


Filmin mmknmrtb notu ::

"Bizim Issız Adam baba olmuş, bi gidip görelim bakalım nasıl olmuş?" diye heyecanlanan Cemal Hünal hayranları gitsin görsün bence bu filmi.. Hiç bi sakıncası yok..

Ancak, Cemal'in yanında, birazcık da 'sinema filmi' izleyerek 'sanatsal haz' almak peşinde olanlar ise tamamen uzak dursun bence -becerememesi ayrı- ne anlatacağına dahi karar verememiş bu kordeladan..

O değil de, film boyunca adı ve müziği hatta şahaneliği sık sık vurgulanan o Haluk Levent fenomeni nedir yahu!.

1.5 / 5