24.09.2008

Zatoichi


19. yüzyılda Japonya..
Kör bir gezgin olan Zatoichi (Takeshi Kitano), geçimini masaj yaparak ve kumar oynayarak sağlamaktadır..
Kendisi, alçakgönüllü görünümüne karşın, şimşek hızıyla kılıcını çekebilen ve bir solukta düşmanlarını biçebilen bir kılıç ustasıdır da..
Zatoichi'nin yolu, bir çetenin insafsız insafına bırakılmış, ücra bir dağ kasabasına düşer..
Çete bütün kasabayı esir almış, istediği gibi at koşturmaktadır..
Efendisiz bir samuray olan Hattori (Tadanobu Asano)'nin mesaiye başlamasıyla da çetenin gücü, katlanmıştır..
Zatoichi ile yeni dost olduğu Shinkichi, kumar oynarlarken iki geyşayla karşılaşırlar.. 
Güzel oldukları kadar tehlikeli de olan bu iki kardeş, ailelerinin, kendileri küçükken, gözleri önünde katledilmesinin öcünü almaya, kasabaya gelmişlerdir..
Kötülükleri bini aşmış çetenin, 'iyinin dostu' Zatoichi'ye bulaşmaması mümkün müdür?.
O ve yanından hiç ayırmadığı efsanevi kılıcı, her türlü kötülüğün üstesinden gelmeye hazırdır.. Bakalım kısmet!.'Kör' Zatoichi'nin, seslere olan aşırı hassasiyetiyle paralel olarak, müziğin ve ritmin filmde çok önemli bir şekilde yer alması, müthiş heyecan verici..

İnsanı, oturduğu yerde hoplayıp zıplatma etkisi gösteren; özellikle, finaldeki dans ziyafetiyle, -bi ara- müzikale de benzeyen bu ilginç yapıt; bana göre, 'bayat komiklikler' içerme zayıflığına rağmen, güldürüyor da..Japonya'nın çok yönlü, çok incelikli sinema dehası Takeshi Kitano 'nun, senaryosunu yazdığı, hem yönetip, hemi de oynadığı 2003 yılı yapımı film; 'Kitano usulü' denebilecek, savruk ama anlaşılır bir senaryoya sahip..

Zatoichi, aynı zamanda, çok iyi bir görüntü yönetimi ve böylesini hiç görmediğim, ilginç flashback uygulamalarıyla ve de ustanın, ultra cool oyunculuğuyla, 'unutulamaz' denen filmlerden..


8   /10