20.6.24

The Bikeriders / Motorcular The Bikeriders / Motorcular, orta batılı bir motosiklet kulübü olan Vandals'ın yükselişini konu alıyor.

Üyelerinin hayatlarına bakıldığında kulüp, on yıl içinde yerel yabancıların bir araya geldiği bir yerden, orijinal grubun benzersiz yaşam tarzını tehdit eden daha kötü niyetli bir çeteye dönüşüyor.Yazan/Yöneten: Jeff Nichols

Oyuncular: Austin Butler, Jodie Comer, and Tom Hardy, Michael Shannon, Mike Faist, Norman Reedus

İdari Yapımcılar: Yariv Milchan, Michael Schaefer, Sam Hanson, David Kern, Fred Berger

Yapımcılar: Sarah Green, p.g.a., Brian Kavanaugh-Jones, p.g.a, Arnon MilchanThe Bikeriders 


The Bikeriders, Amerika'da kültürün ve insanların değiştiği asi bir dönemi ele alıyor. 

Yerel bir barda tesadüfen karşılaşan güçlü iradeli Kathy (Jodie Comer), esrarengiz Johnny'nin (Tom Hardy) liderliğindeki Midwestern motosiklet kulübü Vandallar'ın en yeni üyesi Benny'ye (Austin Butler) tutkulu bir şekilde çekilir. 
Etrafındaki ülke gibi, kulüp de evrim geçirmeye başlar, yerel yabancılar için bir buluşma yerinden tehlikeli bir yeraltı şiddet dünyasına dönüşür ve Benny'yi Kathy ile kulübe olan sadakati arasında seçim yapmaya zorlar.

Yönetmen Görüşü


Filmlerimde her zaman evrensel bir tema bulmaya çalıştım. Buradaki fikir, hikâyenizin özünde evrensel bir düşünce varsa, geniş ve çeşitli bir izleyici kitlesinde yankı uyandıran, belirli bir zamana ve yere tamamen özgü hissettiren, çok kişisel, bölgeye özgü bir film yapmanın mümkün olduğudur. 
The Bikeriders kimlik arayışımızla ilgili. Amerikan, eril kimliği ile çok ilgili ama sadece bu terimlerle düşünmek daha büyük bir fikri gözden kaçırıyor. Hepimiz kendimiz için bir kimlik bulma ve inşa etme konusunda çaresiziz. Bence bu, şu anda toplumumuzdaki önemli konulardan biri. 
İnsanlar artık kendilerini sadece işleriyle ya da üniversiteye gittikleri yerle tanımlamıyor. Kendimize daha derin, daha anlamlı bir kimlik bulmamıza yardımcı olması için cinsiyetimize, ırkımıza, kültürümüze ve tarihimize yöneliyoruz. Benim ilginç bulduğum ve The Bikeriders'ın doğrudan ele aldığı nokta, benzersiz bir kimlik arayışımızda, kendimizi tanımlamamıza yardımcı olması için sıklıkla gruplara yönelmemiz. Ait olmak istemek, insanın doğasında var ancak ait olmayı seçtiğimiz grup daha benzersiz olduğunda bu duygu daha da artıyor. Grup ne kadar spesifik olursa, kimlik de o kadar net olur. Bazı durumlarda bu, yaşamlarımızda harika ve güçlü bir şey olabilir. Diğerlerinde ise son derece yıkıcı olabilir. The Bikeriders her ikisini de temsil ediyor.

Bu evrensel fikri ya da daha ileri gitmek isterseniz gerçeği, Amerikan motosiklet kültürü gibi karmaşık, renkli, tehlikeli ve çekici bir alt kültürle birleştirdiğinizde, birçok insana hitap edecek bir filmin tarifine sahip olduğunuzu düşünüyorum. Danny Lyon'un kitabını 20 yıl önce buldum ve o zamandan beri hayatımda bir saplantı haline geldi. Benim için yukarıda bahsettiğim tüm düşünceleri aydınlatırken, aynı zamanda, oldukça basit bir şekilde, şimdiye kadar karşılaştığım en havalı kitaptı. Umudum bu duyguyu yakalayan bir film yapmak ve daha da önemlisi bunu daha geniş bir izleyici kitlesine aktarmaktı. The Bikeriders için dileğim bu.


Amerika'nın kötü şöhretli kanunsuz motosiklet kulüplerinin yükselişine ve çöküşüne samimi ve tavizsiz bir bakış olan The Bikeriders, kurgusal motorcu çetesi Vandalların kökenlerini kurucu üyelerinin gözünden anlatıyor. 
Foto muhabiri Danny Lyon'un Chicago Outlaws Motosiklet Kulübü'nün bir üyesi olarak geçirdiği dört yıl boyunca yazdığı 1968 tarihli ufuk açıcı kitabından esinlenen film, Amerika'da siyasi, ekonomik ve sosyal değişimin çalkantılı olduğu bir dönemde, hız tutkunu bir grup yabancının, herkese saygılı yaşama ahlakına ihanet eden korkunç bir suç çetesine nasıl dönüştüğünü ilk elden inceliyor.
The Bikeriders, yaşlı devlet adamı Johnny (Tom Hardy), heyecan arayan Benny (Austin Butler) ve motorcu arkadaşları Zipco (Michael Shannon), Funny Sonny (Norman Reedus), Cal (Boyd Holbrook) Brucie (Damon Herriman), Wahoo (Beau Knapp), Cockroach (Emory Cohen), Corky (Karl Glusman), ) ve The Kid’in (Toby Wallace) silah, içki, uyuşturucu ve bağımsızlığı yücelten romantik, bazen de şiddet dolu bir dünyada hayatta kalmaya çalıştığı 10 yılı anlatıyor. Danny'ye (Mike Faist) anlattığına göre, yeni üye Kathy (Jodie Comer) kazara kendini kulüp binasının barında bulduğunda, Benny'nin motosikletinin arkasına atlar ve bir Vandal olur.
On yıl boyunca, çevrelerindeki ülke değiştikçe, kulüp şiddetli bireyci anti kahramanlar için bir buluşma yerinden, daha kötücül bir suç girişimine dönüşür ve Kathy ve Johnny kendilerini Benny ile olan ilişkileri konusunda anlaşmazlık içinde bulurlar. Araya giren hırslı kişiler Vandalları uyuşturucu kaçakçılığına, kumara, kiralık katilliğe ve rakip çetelerle açık savaşa dahil ederek grubu yok olmaya doğru tam gaz sürükler. Hakiki, bireysel ve tavizsiz olan The Bikeriders, yarım yüzyılı aşkın bir süredir hayal gücümüzde yer eden ikonik kanun kaçağı motorculara ve içinden doğdukları asi kültüre dair ham bir bakış açısı sunuyor.

Bikeriders Jeff Nichols (Loving, Take Shelter) tarafından yazılıp yönetildi. Filmin başrollerinde Jodie Comer (“Killing Eve,” The Last Duel), Austin Butler (Elvis, Once Upon a Time in Hollywood), Tom Hardy (The Revenant, Mad Max: Fury Road), Michael Shannon (Revolutionary Road, Take Shelter), Mike Faist (West Side Story, Challengers), Boyd Holbrook (“Narcos,” “The Sandman”), Damon Herriman (“Justified,” “Mr Inbetween”), Beau Knapp (“Seven Seconds,” “The Good Lord Bird”), Emory Cohen (Brooklyn, “The OA”), Karl Glusman (Love, “Devs”), Toby Wallace (Babyteeth, “Pistol”), Norman Reedus (“The Walking Dead,” The Boondock Saints), Happy Anderson (“Snowpiercer,” “The Knick”) ve Paul Sparks (“House of Cards,” “Boardwalk Empire”) yer alıyor.

Filmin yapımcılığını Sarah Green (The Tree of Life, “Fahrenheit 451”), Brian Kavanaugh-Jones (“Bad Education,” Upgrade) ve Arnon Milchan (12 Years a Slave, Birdman, The Big Short) üstleniyor. Uygulayıcı yapımcılar ise Yariv Milchan (Bohemian Rhapsody, Ad Astra), Michael Schaefer (The Martian, Alien: Covenant), Sam Hanson (The Lighthouse, The Northman), David Kern (The Lincoln Lawyer, The Age of Adaline) ve Fred Berger (La La Land, “Bad Education”). Görüntü yönetmeni Adam Stone (Midnight Special, Mud). Yapım tasarımcısı Chad Keith (The White Tiger, Take Shelter). Filmin kurgusu Julie Monroe (“Only Murders in the Building,” Mud) tarafından yapıldı. Kostüm tasarımcısı Erin Benach (A Star Is Born, Birds of Prey). Müzik süpervizörü Lauren Mikus (Everything Everywhere All at Once, Loving). Oyuncu seçimi Francine Maisler (12 Years a Slave, “Succession”) tarafından yapıldı.


YAPIM HAKKINDA


Yazar ve yönetmen Jeff Nichols'ın son filmi The Bikeriders'ın ilk kıvılcımı, yaklaşık 20 yıl önce, Danny Lyon'ın Orta Batı'daki kanun kaçağı motosiklet çetesine ilişkin ufuk açıcı fotoğraf ve sözlü tarihiyle, ağabeyi Ben tarafından tanıştırıldığında çaktı. “Ben'in Lucero adında bir grubu vardı ve Danny'nin fotoğraflarından birini bir albüm kapağı için kullanmak istiyordu.” diye hatırlıyor yönetmen. “Kitabı ilk kez onun sehpasının üzerinde dururken gördüm.”
Albüm kapağı olayı hiçbir zaman gerçekleşmedi ama Jeff fotoğraflara ve metne hemen bağlandı. İlk kez 1968'de yayınlanan ve daha sonra yeniden basılan The Bikeriders, Lyon'un Chicago Outlaws Motosiklet Kulübü'nde geçirdiği ve uzun süredir üyelerle röportaj yapıp fotoğrafladığı dört yılın bir tarihçesidir. Kitap Nichols'a, kısmen orijinal motorculardan bazılarına dayanan karakterleri içeren kurgusal bir anlatı yaratması için ilham verdi.
Nichols, “2003 baskısı olduğunu düşündüğüm kitapla tanıştım, ki bu çok önemli.” diyor. “O kitapta Danny'nin kendi yazdığı bir önsöz var. Orada geçmişe dönüyor ve bazı üyelerin başına geldiğini duyduğu şeyleri anlatıyor. Kulübün lideriyle ilgili tek bir satır var, Johnny adındaki bu adam liderlik için meydan okumuş. Birçok kişi bu olayın motosikletlerin altın çağının sonu olduğunu söyler. Sadece bu cümle bile bana filmin ve anlatının şeklini vermeye başladı.”
Nichols'a göre Lyon'un önsözü nostaljiyle doluydu ve bu nostaljinin bu dışlanmış gruba özgü olduğuna inanıyor. “Zamanda belirli bir andı ve bir kez gitti mi bir daha asla geri gelemezdi.” diye açıklıyor. “O ana özgü bir şey. Filmin tamamına yön veren güzel ve hüzünlü bir yanı vardı.”

Nichols motosiklet kültürünün kendisi için uygun olmadığını kabul ediyor. “Ben motosiklet sürerek büyümedim. Ailemde motosiklet kullanan kimse yoktu. Bu beni korkutuyordu. Ve o dönemdeki bu insanlar gözümü korkutacak kadar çoktu. Zaman geçtikçe, bazen bir motosiklet kulübüyle ilgili bir hikâye sunuyordum ve insanlar 'bu gerçekten harika, bunu yapmalısın' diyordu ama daha ileri gitmiyordu.”
Yıllar boyunca Lyon'un web sitesi Bleak Beauty'yi ziyaret ederek foto muhabirinin Outlaws'ın en parlak dönemlerinde çektiği cesur ve çoğu zaman samimi karelere tekrar bakıp ilham aradı. Nichols, “Bir gün, kitap metninde kullandığı orijinal seslerin bazı QuickTime dosyalarını yayınladığını keşfettim.” diye hatırlıyor. “Kathy, Zipco ve tüm gerçek insanlar konuşuyordu. Sesler inanılmazdı.”
Onları ilk kez konuşurken dinlemek Nichols'a senaryo yazmak için ihtiyaç duyduğu son itici gücü vermiş. “Bir senarist olarak benim için çok önemli bir araçtı.” diyor. “Birdenbire filmi gözümde canlandırabildim, nasıl görüneceğini ve nasıl duyulacağını gördüm.”
Ses kayıtları Nichols'a, 2014 yılında Lyon'a ulaşma konusunda da cesaret verdi. “Kendimi tanıttım ve çalışmalarına ne kadar saygı duyduğumu söyledim. Mud'ı izlemiş ve beğenmişti. Ben de onunla görüşmek için New Mexico'ya gittim.”

Yazar ve yönetmene göre The Bikeriders iki seviyede gerçekleşiyor. “Bir aşk üçgeni hakkında olan A hikâyesi var ama aynı kadını kovalayan iki erkek arasındaki bir aşk üçgeni değil. Johnny adında bir adam ve Kathy adında bir kadın, ikisi de Benny'nin peşinde. Benny ikisinin de istediği her şeyi temsil ediyor ama farklı nedenlerle. Herkes Benny'yi umutları, hayalleri ve özlemleriyle doldurmaya çalışıyor ama Benny bunları taşıyacak yapıda değil. Onları taşıyamıyor ve taşımak da istemiyor. Ve bu bir trajedi çünkü ikisi de hiçbir şeyi taşımak için inşa edilmemiş birine çok şey yüklediler. Bu, kitapta yer alan bir hikâye değil. Bazı karakterlerden ilham aldım ama benim işim bunu bir anlatı haline getirmekti.”
Nichols, filmin aynı zamanda yabancı grupların psikolojisi hakkında daha derin bir hikâye anlattığını da ekliyor. “Aklıma gelen en iyi örnek Michael Shannon'ın canlandırdığı Zipco'nun askerlik şubesine akşamdan kalma bir halde gitmesiyle ilgili monologu. Tüm testlerden geçer ama reddedilir. Bunu yazdığımda, oldukça komik olduğunu düşünmüştüm. O sahneyi çektiğimizde, herkes tam da beklediğim gibi gülüyordu. Ama sonunda bir parça hüzün vardı çünkü Zipco aslında Vietnam'a gitmek istiyordu. Ordu onu istemedi. İstenmeyen biriydi. Kamp ateşinin etrafındaki sert adamların anladıkları için başlarını salladıklarını görüyorsunuz. Aslında bu, ait olmamakla ilgili hissettikleri her şeyi onaylıyor.”

Seçilmiş Aile


Belki de en çok beğenilen televizyon dizisi “Killing Eve”deki femme fatale Villanelle rolüyle tanınan Jodie Comer, televizyonda, sahnede ve beyazperdede başrollerde oynayarak günümüzde çalışan en çok yönlü aktrislerden biri olarak ortaya çıktı. İngiliz aktris, The Bikeriders'da kendini bir kez daha dönüştürerek, esrarengiz genç bir motosikletçiye aşık olan geleneksel bir Ortabatı kızı olan Kathy'yi canlandırıyor ve filmin anlatıcısı olarak görev yapıyor.

“Jeff Nichols ile çalışma fırsatı bulduğum için çok heyecanlıydım.” diyor Comer. “Kendisi çok uzun zamandır hayranlık duyduğum biri. Senaryonun 1960'larda çekilmiş fotoğraflardan oluşan bir kitaba dayandığını öğrenmek de benzersiz ve son derece cazipti.”
Comer'a göre fotoğraflar, kibar toplumun sınırlarında var olan kirli bir yaşam tarzının beklenmedik derecede güzel görüntüleri. “Karakterim Kathy'nin sadece iki ya da üç fotoğrafını gördüm. Fotoğrafının çekildiğinin farkında değil ama o fotoğraflardan çıkarabileceğim çok şey vardı.”
Aktris ayrıca, Kathy'nin tam olarak ne düşünüyorsa onu söyleyen coşkulu bir kadın olduğunu açıkça ortaya koyan yaklaşık yarım saatlik sesli röportajları da dinledi. “Ona tamamen aşık oldum” diyor Comer. “Filmi onun anlatmasına ve hikayelerin onun bakış açısından anlatılmasına bayıldım. Danny bana bazı şeyleri oldukça derinden hissettiğini, çok açık sözlü ve çok zeki olduğunu söyledi. Kendini böyle mi görüyordu bilmiyorum ama hissettiklerini tam olarak söylemekte çok başarılı görünüyor.”

Kathy bir arkadaşı aracılığıyla motosiklet çetesiyle ilk kez karşılaştığında, Benny ile tanışana kadar onlardan iğrenir ve dehşete düşer. Comer'a göre, “Bilinmezlik unsuruyla daha da güçlenen anlık bir bağları var.”. “Onunla istikrarlı bir hayat istiyor ve bu Benny'nin ona vermek zorunda olmadığı bir şey. Tehlikeli ve son derece sarhoş edici. Bir anda etrafı uyuşturucu, alkol ve şiddetle çevrilir. İçinde kolayca kaybolabileceğiniz şeyler. Kendini çok iyi tanıyor gibi görünse de bu onu değiştirmiş olmalı.”
Comer, Kathy'nin tüm bunlara tanık olduğunu ve olanları fazla düşünmeden anlatmaya çalıştığını söylüyor. “Bence bu hikayeyi erkekler anlatıyor olsaydı, çok farklı olurdu. Belki biraz daha havalı, kesinlikle yüceltilmiş. Ama o her zaman dışarıda olduğu için daha güvenilir bir anlatıcı oldu.”
Liverpool'da büyüyen Comer, rolün en zorlu yanlarından birinin Kathy'nin Ortabatı aksanını öğrenmek olduğunu söylüyor. Çekimler başlamadan önce iki buçuk ay boyunca lehçe koçu Victoria Hanlin'le bu konu üzerinde çalışmış. “Kathy'nin Benny ile ilişkisi hikayenin merkezinde yer alıyor ama birlikte oldukları sahnelerin çoğunda fazla diyalog olmadan sadece birbirlerine bakıyorlar” diyor aktris. “Onları özel anlarında neredeyse hiç görmüyorsunuz. Onun özünü yansıtmanın yolunun sesinden geçtiğini düşündüm. Sesini doğru yansıtmak için elimden gelen her şeyi yaptığımdan emin olmak istedim.”
Nichols'a göre, filmdeki kapsamlı anlatımın büyük bölümü gerçek Kathy'nin banda alınmış röportajlarından uyarlandı. 
“Kathy'nin konuşma tarzında benzersiz bir tempo var” diyor. “Komik ve kendini küçümseyen biri ve çok güçlü bir işçi sınıfı Chicago aksanı var. Jodie bunu, Kathy'nin duraklamalarını ve iğneleyici konuşurken sesinin tonunu tam olarak yakaladı. Festival gösterimlerinde röportajları izleyicilere dinlettim ve şivesinin bu kadar doğru olması karşısında şaşkına döndüler. Bu tekinsiz bir şey.”

 Yönetmen, Comer'ın sunumu zahmetsiz gibi görünse de, sahne arkasında bundan çok uzak olduğunu
belirtiyor. “Bir gün sette onun ‘ev ödevini’ gördüm. Kathy'nin kayda alınmış röportajlarını almış ve her satırı fonetik olarak çözmüştü. Bu etkileyici bir çalışma düzeyi ama kamera karşısında tamamen kaybolması daha da etkileyici.”

Baz Luhrmann'ın biyografik filmi Elvis'in yıldızı olarak dünya çapında dikkat çeken ve yakın zamanda
Dune'da görülen Austin Butler için Benny gizemli bir karakter: Part Two'da izlediğimiz Benny, gizemli bir figür ve az konuşan bir adam. Aktör, motorcuların çoğundan daha varlıklı bir aileden gelmesinin onu diğerlerinden ayırdığını söylüyor. “Ailesiyle arası açılmış ve yalnız bir kurt haline gelmiş. Ama her insanın içinde bir topluluğa ihtiyaç duyan bir şey vardır. Vandalları bulduğunda, Johnny'de bir baba figürü ve tüm adamlarla yoldaşlık buldu. Kathy ile çok çabuk evlenirler ama bir ayağı hep dışarıdadır. Kimsenin ondan bir şey istemesini istemiyor ama Kathy'nin sürmeyi bırakıp o hayattan çıkmasına, Johnny'nin de Benny'nin çetenin başına geçmesine ihtiyacı var.”
Nichols'ın olağanüstü bir özenle bir senaryo yarattığını söylüyor. “Her karakteri ve her açıyı gerçekten düşünmüş. Sete gittiğimizde, zihninde hepimiz için rahatlatıcı bir plan vardı. Oyuncuları ne isterlerse yapmaları için cesaretlendirirdi ama her zaman sizinle ilgilendiğini bilirdiniz.”
Lyon'un yayınladığı kayıtlar bazı oyuncu arkadaşları için faydalı olsa da, Benny'nin hiçbir kaydı yoktu. Butler, “Bunu bir lütuf olarak gördüm çünkü sesimin Benny gibi olduğunu ya da olmadığını söyleyecek bir şey yok.” diyor. “Danny'nin yaptığı pek çok farklı insan kaydını dinledim ve bunlar çok yardımcı oldu. Ama günün sonunda, bu daha çok Benny'nin özüyle ve bunun sesime nasıl yansıdığıyla ilgili.”

Butler motosikletlerle iç içe büyümüş; babası da dedesi de motosiklet kullanıyormuş. O küçük bir çocukken büyükanne ve büyükbabası Kaliforniya'dan Arizona'ya taşındığında, Butler ve babası onları ziyaret etmek için tüm yolu motosikletle giderlerdi. “16 yaşıma geldiğimde babam artık öğrenme zamanımın geldiğine karar verdi ve beni bir otoparkta motosiklete bindirdi. Jeff'le (Nichols) bu rol hakkında konuştuktan sonra sürekli motosiklet sürmeye başladım. Sonra Avustralya'da Elvis'i çekerken, eski Harley'leri tamir eden bir adamla tanıştım ve birlikte sürmeye gittik. İlk kez eski bir motosiklete binmiştim. Filme hazırlanmama yardımcı oldu.” Bu deneyim Jeff ve oyuncular arasındaki dostluğun temelini oluşturdu. “Hepimiz birlikte antrenman yaparak birbirimize bağlandık. Harika motosiklet dublör koordinatörümüz Jeff Milburn, modern bir motosiklete binmekten çok farklı olan bu inanılmaz dönem motosikletlerini getirdi. Rahat edebilmek için üzerlerinde çok pratik yapmamız gerekti. Filmde gördüğünüz motosikletlerin çoğu, benim kullandığım da dahil olmak üzere, onun kişisel motosikletleri. Jeff'ten motosikletler hakkında gerçekten çok şey öğrendim. Çekimlere başlamadan aylar önce bile birlikte saatlerce motosiklet sürüyorduk. Prodüksiyon başladığında ve hep birlikte olduğumuzda ve motorların kükrediğini duyduğunuzda - böyle anlar, bilirsiniz, Tom, Carl, Toby ve diğer tüm çocukları görmek - gerçekten inanılmazdı.”
The Bikeriders'ın final sahnesi Butler için çok şey ifade ediyor. “Filmin sonunda motosikletlerin çıkardığı o son ses, Benny için babasının ve tüm kardeşlerinin seslenişi gibi.” diyor. “Hayatı boyunca bozkırda yaşamış ve aniden esaret altında yaşamaya başlayan bir aslan gibi. Sonra vahşi bir kükreme duyuyor ve olması gereken yerin orası olduğunu anlıyor. Bu özlem kişiseldi. Genç bir adam olarak, kendimi ait hissetmemi sağlayan belirli bir enerjinin etrafında olmak istiyorum.”

Tom Hardy, Vandallar'ın kurucusu ve uzun süredir alfa erkeği olan Johnny'yi canlandırıyor. Grubun kıdemli bir üyesi olarak, yeni gelenlere örnek oluyor ama yaşını hissetmeye başlıyor. Johnny, Benny'yi halefi olarak atamak istiyor. Nichols, “Johnny'ye baktığınızda, zamanın gerisinde kalmış bir adam görüyorsunuz.” diyor. “Klasik yağlanmış motorcu saçlarına sahip ama genç üyeler artık böyle görünmüyor.”
Norman Reedus'un canlandırdığı kulüp üyesi Funny Sonny, Kaliforniya'dan yeni gelmiş, Vandallar'ın arasına karışmış sıkı bir motorcu.
Nichols, “Bu hikayeyi iki popüler kültür parçasıyla desteklemek istedim.” diyor. “İlki Marlon Brando'nun oynadığı The Wild One, Johnny'nin karakteri için bir başlangıç. Diğeri ise Easy Rider.
Norman Reedus'un karakteri Komik Sonny, insanların sinemaya gelmesini sağlamak için sinemanın dışında oturmak üzere para alıyor. Kendilerinin bir tür film versiyonu haline geldiler. Bir motorcunun rolünü oynamaya başlıyorlar.”
Butler'a rol verildiğinde, kadroda yer alan diğer tek oyuncu Michael Shannon'dı. “O zamanlar hangi rolü oynayacağını bile bilmiyordum.” diye hatırlıyor. “İnanılmaz derecede odaklanmış bir aktör. Bir çekimi bitirir ve sonra tek başına gider, birkaç dakika sonra geri gelir ve hemen işe koyulur.”
Shannon, Lyon'un ünlü fotoğrafı “Funny Sonny Packing with Zipco, Milwaukee”de ölümsüzleşen orijinal bir kanun kaçağından esinlenen Zipco karakterini canlandırıyor.


Rüya Gibi Bir Topluluk


Nichols filmi Vandalların geri kalanı olarak tanıdık yüzlerle doldurdu. ABD'de belki de en çok “Justified ‘daki Dewey Crow rolüyle tanınan Avustralyalı aktör Damon Herriman şöyle diyor: ’Vandalları canlandıran grubu düşündüğümde kendimi çimdikliyorum. Bunlar inanılmaz kariyerleri olan ve olağanüstü performanslar sergileyen insanlar. Ve hepsi Jeff Nichols ile bir film yapmak istedikleri için buradalar.”
Herriman, Johnny'nin sağ kolu Brucie'yi canlandırıyor. “Brucie kulüp başladığından beri orada” diyor. “Gündüzleri elektrikçi olarak çalışan mantıklı bir adam. Brucie'nin bakış açısına göre, Johnny'ye saygı duymak grubu bir arada tutmak için hayati önem taşıyor. Johnny potansiyel bir tehditle karşılaşırsa, Brucie onu korumak için orada. İyi bir ikinci komutandır ama bir lider değildir.”
Herriman için hikayenin en ilginç yanlarından biri bisiklet kulübünden motorcu çetesine geçişi görmek. “Vandallar birbirlerinin motosikletlerini takdir etmek, onları daha hızlı hale getirmek, yarışmak ve bu tür şeyler için bir araya geldiler.” diyor aktör. “Film boyunca, uzun saçları, sakalları ve tüm suç faaliyetleriyle bugün düşündüğümüz klişeleşmiş motorcu çetesine dönüşmeye başladıklarında bir ilerleme hissi alıyoruz.”
Happy Anderson kapsamlı televizyon ve sinema deneyimini “kulübün orta kademe yöneticisi” olarak tanımladığı Big Jack rolünde ortaya koyuyor. Anderson, “Hiyerarşide onun üstünde pek çok insan var ama onun altında da pek çok insan var.” diyor. “Bence aslında Johnny'yi idolleştiriyor ve Johnny'nin onayını gerçekten istiyor. Kahramanına meydan okuyarak bunu elde edebileceğini düşünüyor.”
Nichols'a, hiçbir şeyin sınır tanımadığı ve hiçbir seçeneğin yanlış olmadığı, yaratıcılık açısından verimli bir ortam sağladığı için teşekkür ediyor. “Malzeme o kadar harika ki” diye ekliyor. “Ve Jeff sette de inanılmaz bir enerji yaratıyor, bu yüzden her şey şaşırtıcı derecede kolay. Brezilya jiu-jitsu uzmanı olan Tom Hardy ile bir dövüş sahnem var - ve neyse ki çok iyi. Çok yoğundu çünkü bu özel dünyada kalırken hatırlamamız gereken çok fazla koreografi vardı.”
Anderson, The Bikeriders'ı çekmeden önce hayatında “belki” iki kez motosiklete bindiğini söylüyor. “Bu dünyaya çok aşina değilim ama ona aşık oldum. Bu bambaşka bir varoluş biçimi ve bunu kendime uygun görmesem de beni çok cezbediyor.”
Karl Glusman tarafından canlandırılan Corky ve Beau Knapp tarafından canlandırılan Wahoo, Vandalların neredeyse ayrılmaz üyeleridir. Glusman, “Johnny'yi çevreleyen iki tazı gibiler.” diyor. “Eğer biriyle yüzleşmesi gerekiyorsa, biz her zaman onun yanındayız. Çok karmaşık adamlar değiliz. Kızlardan hoşlanıyoruz, motor sürmeyi seviyoruz. İçki içeriz. Sigara içeriz. Başka pek bir şey umurumuzda değil.”
Glusman, bu toplulukla büyük grup sahnelerinde çalışmanın heyecan verici bir deneyim olduğunu söylüyor. “Birlikte çalıştığım adamlara bir bakın. Bazı sahnelerde sadece bir repliğim olabilir ama aynı zamanda bir tepkim de var. Başka bir adama bir bakış atabilirim. Bunların hiçbiri senaryoda yok. Bu küçük anları ortaya çıkarmak zorundasınız.”

Knapp'a göre Wahoo vahşi ve eğlenceli ama aynı zamanda çok hassas. “Bu kulübe ihtiyacı var. Bu onun için sadece bir grup uyumsuz değil. Kim olduğunu anlamak için bir çıkış noktası ve dünyada bir yer arıyor. Bu, motosikletin altın çağını anlatan bir film; tamamen tutku ve kendinden daha büyük bir şeyin parçası olmakla ilgiliyken, yavaş yavaş yanlış yola sapıyor.
“Karl ve ben birlikte çok eğlendik.” diye ekliyor. “Hepimiz eğlendik. Bu prodüksiyonun bir parçası olmak çok özel, sadece oyuncular değil, yönetmen, yapımcılar, ekip. Gerçekten otantik bir şey yaratmak için birlikte çalıştık, Amerikan tarihinin değişken bir döneminde geçen, motosikletler ve şiddet içeren çok erkeksi bir film. Bu oyuncuların her biri bir filmi bir saniyede ele geçirebilir, bu göz korkutucu ama bir filmde yaşadığım en eğlenceli şeydi.”
Karakteri canlandıran Boyd Holbrook, kulübün yerleşik tamircisi ve her yönüyle motosiklet uzmanı Cal'ın Vandal arkadaşlarından çok farklı olduğunu söylüyor. “Hepsi oldukça maço ama Cal çok içe dönük ve makine kafalı. O gerçekten bir inek. Bu adamı makinelerden uzaklaştıramazsınız. Makineler onun için canlı ve hayatını tanımlayan bir şekilde heyecan verici. Bir oyuncu olarak benim için bu altın değerinde. Tutunabileceğim bir şey. Ve tüm bu motosikletler inanılmaz. Orijinal gövdeleri ve orijinal boyaları var.”
Holbrook, Nichols'u kültür mirası olarak nitelendiriyor. Aktör, “O, kültürümüzün pek çok yönünün özünü gerçekten yakalayabilen bir Amerikan film yapımcısı.” diyor. “Senaryosu mükemmel. İyi insanları işe alıyor. İşbirliğine çok açık. Aynı ekiple çalışıyor, dolayısıyla bence akışa yardımcı olan bir uyum var.”
Adından anlaşılmayabilir ama Cockroach, onu canlandıran aktör Emory Cohen'e göre aslında gruptaki tatlı ve komik adam. “Onun nazik ve sevilebilir olmasını istedim ama aynı zamanda Vandalların dünyasına tamamen uymasını da istedim. Onunla ilgili her zaman gerçekten sevdiğim şey, bence motosiklet, ekipman ve kulübün onun bireyselliğini ifade etmesinin yolları olmasıydı. Bu işe eğlenmek ve özgürce yaşamak için girmiş.”
Aktör, bir sinemasever olarak The Bikeriders'ı izlemek istemesinin nedenlerini şöyle sıralıyor: “Öncelikle Jeff Nichols. Tom Hardy, Mike Shannon, Jodie Comer, Norman Reedus. Harika oyuncularla dolu.”
Toby Wallace, Vandallar'a katılma ve belki de bir gün kulübü yönetme hırsına sahip, sadece The Kid olarak bilinen 19 yaşındaki bir punk olarak gelecek nesli temsil ediyor. “Bir efsane olmak istiyor.” diyor Wallace. “Johnny'nin geçtiğini gördüğünde bu biraz Mesih'in geçtiğini görmek gibi bir şey. O, ivmesini kaybetmekte olan bir çeteyi canlandırmak isteyen genç nesil. Ama aynı zamanda daha kötücül bir şey de olabilir.”
Karakter yüzeyde tamamen korkusuz görünse de, aktör onu farklı görüyor. “Korkudan besleniyor. Biraz hırçın bir köpek gibi; ona çok yaklaşırsanız sizi ısırır. Tamamen dürtü ve öfkeyle hareket ediyor.”
Wallace bu kadar çok ünlü oyuncunun filmde rol almayı kabul etmesinin bir sır olmadığını söylüyor. “Jeff Nichols'ı bulduğunuzda işte böyle olur. Yönetmen olarak çok saygı duyulan biri olduğu için, her oyuncu evet diyecektir.”


Kayıp Bir Çağı Yeniden Yaratmak


Öncelikle Chicago'da geçen The Bikeriders'ın çekimleri Cincinnati, Ohio'da ve çevresinde gerçekleştirildi. Orta ölçekli bir Orta Batı şehri olan Cincinnati, film için hem kentsel hem de kırsal ortamların yanı sıra 1960'ların Chicago'sunun yerine geçebilecek mahalleler de sunuyordu. Nichols'a göre şehrin, sakinlerinin ve çevresindeki alanların titizlikle yeniden yaratılması kamera, prodüksiyon tasarımı, kostüm, saç ve makyaj departmanları arasında yakın bir işbirliğine dayanıyordu. “Birçok filmde görüntü yönetmeni Adam Stone, yapım tasarımcısı Chad Keith ve kostüm tasarımcısı Erin Benach ile çalıştığım için şanslıyım.”
Yönetmen her departman yöneticisine tek bir görüntü verdi: gerçek hayattaki motorculardan biri olan Cal'in bir benzin istasyonunda oturmuş elinde soda şişesiyle çekilmiş renkli bir fotoğrafı. Kıyafeti, duruşu, etrafındaki renkler filmdeki her görsel unsuru etkileyecekti. “Onlara, bu filmde bu kadar yoğun, bu kadar hayat dolu ve özgün görünen bir kare elde edebilirsek, kazandık demektir, dedim” diyor.
Keith, Lyon'un fotoğraflarını ilk gördüğünde, tanıdık çevrelerde birlikte takılan motorcuların ham görüntüleriyle heyecanlandığını hatırlıyor. “Danny'nin fotoğraflarına bir kez baktığımda, hemen içine dalmak ve onları gerçekçi bir şekilde hayata geçirmek istedim. Fotoğraflar o hayata ve tüm ayrıntılarına ilk elden bir bakıştı. Barları, büyük buluşmaları ve yarışları hakkında gerçek bir his edindiğimi hissettim.”
Nichols'a göre o ve set dekoratörü Adam Willis araştırmalarını sonuna kadar götürdüler. Prodüksiyon tasarım ofislerinin duvarları yüzlerce ilham fotoğrafıyla kaplıydı. Yönetmen, “Her mekanı muhteşem bir ayrıntı düzeyiyle inşa ettiler.” diyor.
Keith, yapım ekibinin fotoğraflardaki hamlığı aldığını ve buna eklemeler yaptığını söylüyor. “Hiçbir şey gerçekten temiz değil. Film boyunca motosikletler üzerinde çalışmanın getirdiği bir pürüzlülük ve acımasızlık var ve biz bunu dönemin çöp ve grafiti detaylarına kadar hayata geçirmek istedik. En büyük zorluk Vandalların karargahı olan Stoplight Bar'ı yeniden yaratmaktı. Binayı tamamen yeniden yaptık ve döneme sadık kalındı.”
Kitapta yer almayan bir fotoğraf, barın dış görünüşünü gözler önüne serdi. En göze çarpan tasarım detayı, binanın önündeki büyük cam tuğlalı duvardı. “İçeriden şekilleri, sokak lambalarını, neon tabelaları görebiliyordunuz ve gündüzleri güneş ışığı içeri giriyordu ama bu bir pencere değildi.” diyor. Nichols. “Tahta bir vitrin bulduk ve pencereleri tüm ön duvar boyunca cam bloklarla değiştirdik. Bu çok güzel bir ışık sağlıyor ama aynı zamanda gece-gündüz çekim yapılamayacağı anlamına geliyordu ki bu da oyuncular arasında pek popüler değildi.”
Özgünlüğe olan bağlılık iç mekana da yayıldı. Keith mükemmel ama artık üretilmeyen eski bir muşamba deseni buldu. “Taranması ve basılması, ardından da tek parça halinde serilmesi gerekiyordu. Duvarlar sırf yıkılabilsinler diye yeniden inşa edildi çünkü Danny'nin fotoğraflarında alçıpan yığınlarının söküldüğünü ve arkasındaki çerçeve tahtasının ortaya çıktığını görebilirsiniz. Daha sonra koyu yeşilden başlayıp açık yeşile dönüşen iki tonlu harika bir boya kullandık. Seti giydirmeyi bitirdiklerinde, gerçekten dikkat çekiciydi.”
Keith gibi, görüntü yönetmeni Adam Stone da geçmişte Nichols ile yoğun bir şekilde çalışmış. “Jeff başlangıçta amacımızın Danny Lyon'un fotoğrafları kadar etkileyici bir şey çekmek olduğunu söyledi. Kitaptaki duyguyu yeniden yaratmak üzerine çok konuştuk. Fotoğraflar bize filmde kopyaladığımız olağanüstü örnekler verdi; kirli tırnaklar ve kot pantolonlar, yıkanmamış saçlar, doğru motosikletler gibi ayrıntılar. Tüm katmanlar oradaydı.”
Film, orijinal fotoğraflardaki siyah beyaz yerine renkli, ancak fotoğrafların vintage patinasını koruyor. Film 35mm filmle anamorfik formatta, G Serisi Panasonic lensler ve Kodak film stoğuyla çekildi; Stone filmin 60'lar ve 70'ler dönemine gönderme yaptığını belirtiyor.
Filmde çok fazla motosiklet sürüşü olmamasına rağmen, Nichols sahnelerde seyircinin de sürücülerle birlikte motosiklet üzerindeymiş gibi hissetmesini istediğini söylüyor. “Dramatik kovalamaca sahneleri yok ama izleyiciler sürü halinde motosiklet sürmenin nasıl bir şey olduğunu anlama şansına sahip olacaklar.” diyor.
Stone, oyuncuları motosiklet üzerinde seyirciyle içgüdüsel bir bağ kuracak şekilde çekmeye çalışmanın zor olduğunu hemen fark ettiklerini söylüyor. “Seyirciyi oyuncularla yakınlaştırmanın en iyi yolunun motorcularla aynı aparat üzerinde bir el kamerası olduğunu anlamak için biraz Ar-Ge ve çok sayıda farklı kamera ve teçhizat denemesi yapmak gerekti.” Bu da bir oyuncunun üç tekerlekli bir motosiklete bağlı bir platformla yerleştirilmesiyle sağlandı. Kamera operatörü omzunda bir kamerayla oyuncunun yanında ilerleyerek yakın ve orta çekimler yaptı.
Ancak oyuncuları sürüş konusunda eğitmek ve her biri için doğru motosikletleri seçmek için çok çaba harcayan Nichols, izleyicilerin motosikletlerin tamamını tekerlekleri yerdeyken görme şansına sahip olmalarını da istedi. “Tom Hardy'nin o muhteşem klasik motosikleti sürdüğünü ve arkasında döneme uygun motosikletler kullanan üç kişi daha olduğunu hayal edin. Bunun için bir kamera arabası ve vinçler kullandık. Umarım hepsi zahmetsiz görünüyordur.”

Stone nihai ürünle son derece gurur duyduğunu söylüyor. “Danny'nin kitabı vahşi ve ilginç yaratıkların çok sofistike fotoğraflarıyla dolu. Film de tıpkı fotoğraflar gibi aynı anda hem cilalı hem de cilasız bir görünüme sahip. Parlak ya da yapmacık görünmesini istemedik. İzleyicileri kitabın dünyasına taşımak istedik ve bence bunu başardık.”
On dört başrol ve yardımcı oyuncunun yanı sıra düzinelerce arka plan oyuncusu için dönem görünümü yaratmak, The Bikeriders'ın saç, makyaj ve kostüm departmanını aylarca meşgul etti. Bir kez daha, Nichols'ın ısrarla istediği özgünlüğü yaratmak için Lyon'un fotoğrafları çok önemliydi. Kostüm tasarımcısı Erin Benach, ilhamının çoğunu kitapta buldu ve onun keskin fotoğraflarına mümkün olduğunca yakın durdu. Erkek iç çamaşırlarına kadar her şeyin döneme uygun olması için çalıştı.
“Hepimiz iç çamaşırları pantolonlarının arkasından çıkan adamlar görmüşüzdür.” diye açıklıyor. “Bir dönem filmi yaparken, her bir katmanı göz önünde bulundurmanız gerekir. Ne zaman o resimlere baksam, içlerinde başka bir bilgi buldum.”
Motorcu yelekleri ya da bilinen adıyla “cut”lar karakterler arasındaki en büyük farklılaşma noktasıydı. Her biri özel yapımdı ve tamamen elle yapılan kişiselleştirilmiş yamalar ve zincir dikişlerle süslenmişti. “Her bir yamanın yasal nedenlerle onaylanması gerekiyordu, bu yüzden onları tasarlamamız, üretmemiz, eskitmemiz ve kat kat dikmemiz gerekiyordu. Yelekler deri ya da kot ceketlerden kesiliyor ve kişinin bağlılığını gösteren kulüp renklerini içeriyordu.”
Nichols, Benny'nin belirleyici özelliklerinden birinin, diğerlerinin yaptığı gibi süslenmeye ilgi duymaması olduğunu söyledi. “Onun hakkında bir tür soğukkanlılık olması gerektiğini söyledi.” diye ekliyor. “Yeleğinde çok fazla unsur yok ve mücevher takmıyor. Bu dünyada olabildiğince sade ve basit.”
İşe aldığı en önemli kişilerden biri, işi her şeyin yıpranmış ve kirli görünmesini sağlamak olan eskici-boyacıydı. “Bu çok niş bir meslek.” diye açıklıyor. “Bu ince bir beceri. Kamera yaşlandırma ve boyamanın yaklaşık yüzde 30'unu alıyor. Her zaman daha fazla kir istiyorum çünkü kamerada daha az görünüyor. Ayrıca filmdeki her bir denim parçasını aldık ve aynı tonda boyadık ki hepsi aynı dünyadan geliyormuş gibi hissetsin.”
Benach filmde yeni giysi istemediği için derilerin tamamı vintage. “Pek çok şeyi sıfırdan inşa etmek zorunda kaldık.” diyor. “En büyük zorluk kat kat olmasıydı. Genelde bir dublör filmi yaparken tam katlarını bulursunuz ve onları bir araya getirirsiniz, böylece birbirlerinin aynısı olurlar. Vintage parçalar kullanma konusunda o kadar ısrarcıydım ki bazen mümkün olduğunca yakın şeylerle yetinmek zorunda kaldık.”
Tasarımcı, kadın modasını yaratmanın özellikle eğlenceli olduğunu söylüyor. “Her kadının kendine göre bir tarzı var. Bazıları sadece bir deri ceket ya da yelek ödünç alıyor ve onu günlük bir pantolon ve kaplumbağa kazak üzerine giyiyordu. Diğerleri ise çetenin bir parçası olmaya daha da meyilliydi.”
“Kathy'nin gardrobu oldukça tutarlı.” diye devam ediyor Benach. “Karakteri ilerledikçe zincir eklenmiş bir motorcu gömleği ediniyor ama altına aynı kazağı giyiyor. Denim, deri, çıplak bedenler, ter ve kirden oluşan bir denizin içinde ve kendini gerçekten yersiz hissetmesini istedim; bu yüzden paleti mor bir dünyadan başlayıp kahverengiler, siyahlar ve leylaklara dönüşüyor.”

Makyaj departmanı şefi Ashleigh Chavis de tasarımlarına Lyon'un fotoğraflarının yanı sıra diğer dönem kaynaklarını kullanarak başladı. “Daha önce 50‘ler, 60’lar ve 70‘lerde geçen filmlerde çalışmıştım ama bu 60’ların ve 70'lerin göz alıcı makyajı değildi.” diyor Chavis. “Bu, insanların uçlarda yaşadığı bir yeraltı dünyası. Görüntüler kendileri için konuşuyordu. Biraz daha temizlenmiş fotoğraflarında bile her zaman bir kir tabakası var. Daha çok geçici bir yaşam sürüyorlar ve bu da kalıcı bir katmana dönüşüyor.”
Çete üyesi kadınları “rockçı piliçlere” benzetiyor. “Göz makyajları ve saç modelleriyle bu hayatı seçtiklerini belli ediyorlar. Kathy bu dünyanın dışından geliyor. Yaşam tarzına girene kadar ortalama bir genç kadın. Makyajının değiştiğini görmeye başlıyoruz, onu ilk gördüğümüz zamanki gibi bozulmamış ya da genç değil. Jeff'in de açıkladığı gibi, bu insanlar bu yaşam tarzındaki tüm içki, gece geç saatlere kadar süren partiler nedeniyle yıllarını zor geçiriyorlar. Kathy daha sert bir dış görünüş geliştirmeye başlıyor.”
Chavis en büyük zorluğunun Butler ve Comer'ı daha az güzel yapmak olduğunu söylüyor. “Karakterler kesinlikle otomatik olarak çekici olduğunu düşüneceğiniz insanlar değiller.” diyor. “Austin ve Jodie çok muhteşem, ama burada biraz sert, hatta zaman zaman korkutucu görünmeleri gerekiyor.”
Chavis, her karakterin referans fotoğraflarını koordine etmek için saç departmanı şefi Tony Ward ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Ward'a göre, ilk iş Nichols'la senaryoyu karakter karakter gözden geçirmek ve yönetmenin her biri için vizyonunu tartışmaktı. Ward, “Genel olarak, kaba ve kirli olmasını istiyordu, güzel bir şey istemiyordu.” diyor. “Danny'nin grup fotoğraflarında bazı kızlar vardı ve saçları gerçekten harika görünüyordu. Ağartılmış ve dalga geçilmiş. Bütün gün motosiklete binmiş gibi görünmeleri gerekiyor ki bu pek hoş bir görüntü değil. Kızların saçlarını haftada bir ya da iki kez kuaförde yaptırabileceklerini düşündük. Motosiklet üzerinde birkaç gün geçirdikten sonra oldukça kaba bir görünüm alıyorlar.”
Nichols erkekler için saç modellerinin zamanın moda trendlerine göre değişmesini istemedi, özellikle de Johnny'ninkinin. “Jeff onun geçmişte kalmış gibi görünmesini istedi.” diyor Ward. “Görünüşünü geliştirirken, Jeff'in sürekli kullandığı kelime 'korkutucu'ydu. Tek fark Johnny yaşlandıkça saçlarında biraz daha fazla ak görüyorsunuz. Austin için Elvis'ten olabildiğince uzak durmak istedik. Saçı kendi başına 60'ların görünümüne sahip. Biz de onun doğal halini tercih ettik ve biraz kirli ve dağınık görünmesini sağladık.”


Eski Domuzlar ve Yeni Biniciler


Araç dublör koordinatörü Jeff Milburn doğma büyüme bir motosiklet fanatiğidir. Lyon'un fotoğraflarını ilk kez, motosikletinin arkasında beyaz güneş gözlüklü bir kızla köprüden geçen bir adamın ünlü bir fotoğrafına sahip olan lisedeki bir kız arkadaşından öğrenmiş. “Eski bir Harley-Davidson'a binmiş olan herkes o fotoğrafı görmüştür.” diyor. “Onu gördüğümde, içinde var olmak istediğim dünyanın bu olduğunu düşündüm; hızlı arabalar, müzik, seksi kızlar ve deri ceketli adamlardan oluşan bir dünya.”
Milburn filme yalnızca motosiklet tutkusunu ve dublörlük ve motosiklet tarihi konusundaki kapsamlı bilgisini değil, aynı zamanda kendi vintage koleksiyonunu da kattı. “Normalde dublör koordinatörünün rolü motosikletleri tedarik etmek değildir.” diyor Milburn. “Ama ben şahsen çok sayıda klasik motosiklete sahibim ve bazı arkadaşlarım da öyle, bu yüzden mevcut olduğunu bildiğim motosiklet örneklerini bir araya getirmeye ve Jeff'e bir göz attırmaya karar verdik.”
Milburn ve Nichols prodüksiyon için 45 klasik motosikletten oluşan bir grup seçti. “Danny, Johnny ve Brucie gibi OG Vandallara ait motosikletler sabit kaldı” diyor Milburn. “80'lerde her gün işe giderken bindiğim bir motosiklet var. Karl Glusman ona biniyor ve bunu hak etmek için çok çalıştı. O çılgın bir adam ve onu seviyorum.”
Evinde iki Ducati bulunan Glusman, klasik bir Harley'de şansını denemekten heyecan duyuyordu. “Araç listesini gördüğümde, motosikletlerden birkaçında intihar vites kolu dedikleri şeyin olduğunu fark ettim. Ben de 1937 model bir Harley Knucklehead ödünç aldım ve Topanga'ya gittim. İlk sürüşümde kendimi motosiklet üzerinde kaydettim ve Jeff Milburn'e gönderip lütfen beni bunlardan birine bindirin dedim. O da verdi. Teşekkürler Jeff Milburn!”
Nichols'ın döneme ait otantik araçlar kullanma ısrarı kendi zorluklarını da beraberinde getirdi. Yönetmen, “Film setlerindeki primadonnaları her zaman duyarsınız.” diyor. “Burada, motosikletler primadonnadır. Hava çok sıcak olduğunda çalışmayı sevmiyorlar. Hava çok soğuk olduğunda çalışmayı sevmezler. Yağmur yağdığında çalışmazlar. Bazen de kuru havada koşmazlar.”
Oyuncuların bir kısmı deneyimli sürücüler olsa da, eski model motosikletleri nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekiyordu. Nichols, “Ayak debriyajına ve el vitesine sahip intihar vitesleri var ki bu da motosiklet sürmenin tüm mekaniğini yeniden yönlendiriyor.” diyor. “Eski modellerin bazılarında gaz kolları geri çekilmiyor. Sağda bir gaz kelebeği ve solda bir zamanlama kelebeği olabilir. Binlerce kilo ağırlığındalar ve doğru düzgün frenleri yok. Hepsini bir sürü halinde yola koyduğunuzda sinir bozucu bir teklif haline gelmeye başlıyor. Ayrıca bu karakterler asla kask takmazlar.”

Milburn işe Wallace, Knapp ve Glusman gibi motosiklet kullanabilen aktörlere daha zor motosikletleri nasıl kullanacaklarını öğreterek başladı. “Norman Reedus gerçek bir motosiklet adamıdır.” diyor. “Süreceği motosikleti öğrenebilmesi için onunla birkaç saat geçirdim. Yaptığımız en iyi şeylerden biri gerçek dünyaya çıkmak, pizza yemek, Kentucky'deki köprülerin üzerinden gidip gelmekti. Bu gerçekten çok yardımcı oldu çünkü birbirimize çok sıkı bağlandık.”
Hayatı boyunca motokros yaptığını söyleyen Knapp, kendisine panhead motorlu, bebek mavisi 64 model bir Harley Duo-Glide tahsis edilmesine çok sevindi. “Çok eğlenceliydi. Bir motor kafası olmaktan her zaman keyif aldım. Elbette bir öğrenme eğrisi vardı. Bazen fren çalışıyor, bazen çalışmıyor. Tekmeleyerek çalıştırmanız gerekiyor ama motorunuzu aldıktan sonra o sizin motorunuz oluyor. Nasıl çalıştığını öğreniyorsunuz.”
Glusman çekimlerdeki en sevdiği anın büyük bir grupla kırsalda sürüş yapmak olduğunu hatırlıyor. “Çiftliklerin ve eski ahırların yanından geçiyorduk. Peşimizde bir kamera arabası vardı ama dışarı baktığımda dönem motosikletleri, dönem kostümleri ve mısır tarlalarından başka bir şey göremiyordum. O anda kendimi tamamen kaybettim.”
Sete hiç deneyimi olmadan gelen oyuncular bile açık yolun çekiciliğini hissetmeye başladılar. “Buraya geldiğimde motosikletlerle neredeyse hiç geçmişim yoktu” diyor Herriman. “Ama şimdi merak sardım. Motosikletin verdiği güç ve bağımsızlık hissi. Gazı geri çekiyorsunuz ve uçuyorsunuz.”

Evrensel Bir Döngü


Nichols, filmi ve ona ilham veren kitabı değerlendirirken, tüm toplumlarda tekrarlanan bir model görüyor. “Ana akım kültür herkese uymuyor.” diyor. “Bazı yabancılar alt kültürlere çekilir ve ilginç şeyler orada olur. Alt kültürler yeni sanatın ortaya çıktığı yerlerdir. Alt kültürler insanların kendilerini ifade etmek için ilginç yollar bulabildikleri yerlerdir. Ve kaçınılmaz olarak bu alt kültürler ana kültür için ilginç hale gelir. Ana akım tarafından emilirler ve kendilerinin gölgeleri haline gelirler.”
Lyon'un The Bikeriders kitabını ve bu kitabın unutulmaz fotoğraf ve metinlerini ilk keşfettiğinde, gençliğinde kendisinin de keşfettiği bir alt kültürü hatırlamış. “90'ların ortasında Little Rock'ta deneyimlediğim punk rock topluluğuna olan buydu. Harika bir müzik sahnesi ve harika bir punk rock topluluğu vardı. Neden uyum sağlayamadıklarını ifade edemiyorlardı; sadece uyum sağlayamadıklarını biliyorlardı. Ana akım kültürün dışında olma arzusuyla kendi dünyalarını yarattılar. Ama bu şekil değiştirdi ve başka bir şeye dönüştü. Daha ana akım hale geldikçe, punk rock kendisinin bir kopyası gibi göründü. Döngüsel ve çok benzer hissettirdi.”
Bu döngünün gerçek, doğru ve evrensel olduğunu söylüyor. “Ve ne zaman evrensel hissettiren bir şey bulsanız, bir film için keşfetmeye değer.”


Filmin mmknmrtb notu ::

 
Amatör ruhla ve halisane duygularla kurulmuş parti / dernek / örgüt ya da kulüplerin, giderek aşırı büyümesiyle birlikte, 'maddi ve manevi' menfaatlerin kaynağı ve de çıkarcıların savaş alanı haline gelmeleri kaçınılmazdır..

ABD'nin hani o meşhur 'asi motosikletçiler'ini barındıran bir kulübün, yâni Vandallar ile kulübe 'gönülden bağlı' eski ve 'mideden bağlı' yeni elemanlarının öyküsünü anlatan film, yukarıdaki tesbiti net bir biçimde beyaz perdeye yansıtıyor..  

Vandallar'la uzun bir süre vakit geçirerek veriler toplayan bir gazetecinin, Jodie Comer'ın canlandırdığı bir motorcu karısıyla röportajı üzerinden ilerlemesi, The Bikeriders'ın sinematografi'sinde zaten var olan dinamizmine önemli bir 'stilistik' katkı veriyor; ki bu seçim, filmin başarısında pay sahibi oluyor..
 
Üzerlerine düşen aktörlük görevlerini layıkıyla yerine getiren Tom Hardy ve Austin Butler neyse de; Jodie Comer, oyunculuk hayatının en iyi performansını bu filmde ortaya koymuş diyebiliriz..


81   /100OYUNCU SEÇİMİ HAKKINDA


AUSTIN BUTLER (Benny) Akademi Ödülü adayı ve günümüzde çalışan en çok aranan aktörlerden biri. Karakter derinliğini ve çeşitliliğini gösteren uzun bir oyunculuk listesine sahiptir.
Butler en çok Baz Luhrmann'ın biyografik filmi ELVIS'te Elvis Presley'in çok beğenilen rolünü canlandırmasıyla tanınıyor. Film 23 Haziran 2022'de Warner Bros. tarafından gösterime girdi ve dünya çapında gişede 280 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek tüm türler arasında en yüksek hasılat elde eden ilk 3 müzisyen biyografisinden biri oldu. Butler performansıyla bir BAFTA ve Altın Küre Ödülü kazandı, ayrıca Akademi Ödülü ve SAG Ödülü'ne aday gösterildi.
Bundan sonra Jeff Nichols'ın THE BIKERIDERS filminde Jodie Comer ve Tom Hardy ile birlikte rol alacak. Film, 1960'larda geçen ve kurgusal bir Orta Batı motosiklet kulübünün yükselişini takip eden özgün bir hikaye. Üyelerinin yaşamlarından yola çıkan kulüp, on yıl içinde yerel yabancıların toplandığı bir yerden, orijinal grubun benzersiz yaşam tarzını tehdit eden daha kötücül bir çeteye dönüşüyor. Filmin 21 Haziran 2024'te gösterime girmesi planlanıyor. Ayrıca kısa süre önce Ari Aster'in Joaquin Phoenix, Emma Stone ve Pedro Pascal'la birlikte rol alacağı yeni filmi EDDINGTON için de seçildi.
Butler son olarak Mart 2024'te gösterime girecek olan Denis Villeneuve'ün DUNE: PART TWO filminde Zendaya, Timothee Chalamet, Florence Pugh, Christopher Walken ve Rebecca Ferguson gibi yıldızlarla birlikte tehditkar Feyd-Rautha rolünde izlenebilir. Performansı her açıdan övgüyle karşılanan Villeneuve, karakterini “psikopat Mick Jagger ile karışmış bir olimpik kılıç ustası” olarak tanımlıyor. Ayrıca Ocak 2024 Apple TV+ dizisi “Masters of the Air ”de Callum Turner ve Barry Keoghan ile birlikte izlenebilir. Tom Hanks ve Steven Spielberg'in yapımcılığını üstlendiği Amerikan savaş draması, Donald L. Miller tarafından yazılan ve İkinci Dünya Savaşı'nda Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir bomba timinin başından geçenleri anlatan romana dayanıyor.
2018 baharında Butler, sekiz dalda Tony Ödüllerine aday gösterilen THE ICEMAN COMETH'te Denzel Washington'la birlikte Broadway'deki ilk çıkışını yaptı. Daha önce Robert Redford (1960 TV uyarlamasında) ve Jeff Bridges (1973 film uyarlamasında) dahil olmak üzere birçok saygın oyuncu tarafından canlandırılan “Don Parritt” rolünü üstlendi. Oyun, beş kez Tony ödülü kazanan George C. Wolfe tarafından yönetildi.
Butler'ın diğer film projeleri arasında komedi draması ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (2019), THE DEAD DON'T DIE (2019), MY UNCLE RAFAEL (2012) ve ALIENS IN THE ATTIC (2009) yer alıyor.


JODIE COMER (Kathy) en çok BBC America'nın kült dizisi “Killing Eve ”deki Villanelle rolüyle tanınan İngiliz aktris. Comer 2019 yılında hem “Drama Dizilerinde Başrol Kadın Oyuncu” dalında Emmy Ödülü hem de “En İyi Başrol Kadın Oyuncu” dalında BAFTA Ödülü kazandı. Ayrıca dizinin yayınlandığı süre boyunca Emmy Ödülü, BAFTA Ödülü ve Critics Choice Ödülü'nün yanı sıra Screen Actors Guild Ödülü'ne iki kez daha aday gösterildi.
Comer son olarak Broadway'deki ilk sahne deneyimini John Golden Theatre'da ve West End'deki ilk sahne deneyimini de Suzie Miller'ın “Prima Facie” oyunuyla Harold Pinter Theatre'da gerçekleştirdi. Oyun hem Broadway'de hem de West End'de övgü dolu eleştirilerle açıldı ve aynı zamanda İngiltere'de National Theatre Live serisinin bir parçası olarak yayınlandığı sırada sinemalarda gösterime giren en yüksek hasılatlı etkinlik oldu. Comer'ın performansı ona 2023 Tony Ödülleri'nde Bir Oyunda En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün yanı sıra Laurence Olivier Ödülleri'nde Bir Oyunda En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandırdı. Comer ayrıca performansıyla Drama Desk, Outer Critics Circle ve Theatre World ödüllerini de kazandı. Ayrıca Drama League Ödülü'ne de aday gösterildi.
Comer son olarak Benedict Cumberbatch'in SunnyMarch, Hera Pictures, Anton ve BBC Film'den çıkan gerilim filmi “The End We Start From ”da rol aldı. Megan Hunter'ın romanından uyarlanan film, Londra'yı kasıp kavuran sel felaketinin ortasında yeni anneliğin izleri ve sevinçleri hakkında umut dolu bir hikaye anlatıyor. Film 8 Aralık 2023'te New York ve Los Angeles'taki seçkin sinemalarda gösterime girdi ve 19 Ocak 2024'te ABD sinemalarında gösterime girecek.
Comer daha sonra Tom Hardy ve Austin Butler ile birlikte Jeff Nichols'ın yakında gösterime girecek draması “The Bikeriders ”da rol alacak. 1960'larda geçen film, Danny Lyon'un aynı adlı fotoğraf kitabından uyarlanan kurgusal bir Midwestern motosiklet kulübünü konu alıyor. Filmin Focus Features tarafından 2024 yılında gösterime girmesi planlanıyor.
Comer daha önce İngiliz televizyon draması “Help”te Stephen Graham'la birlikte rol almıştı. “Help” 16 Eylül 2021'de Birleşik Krallık'ta Channel 4 kanalında gösterime girdi ve Comer'ın ilk kez Yönetici Yapımcı olarak görev aldığı film oldu. Comer daha sonra “Başrol Kadın Oyuncu” kategorisinde BAFTA Ödülü kazandı. “Help” ayrıca “Tek Kişilik Drama” kategorisinde BAFTA Ödülü kazandı.
Comer 2021'de Ben Affleck, Matt Damon ve Adam Driver ile birlikte Ridley Scott'ın “The Last Duel” filminde de rol aldı. Film dünya prömiyerini 78. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yaptı. Comer ayrıca Shawn Levy'nin yönettiği aksiyon-komedi filmi “Free Guy ”da Ryan Reynolds ve Joe Kerry ile birlikte rol aldı. Bu son film Comer'ın ilk uzun metrajlı filmi oldu ve küresel gişede 300 milyon dolar sınırını aştı.
Comer'ın ek televizyon kredileri arasında şunlar yer almaktadır: “Thirteen” (BAFTA Ödülü ve RTS Program Ödülü Adaylıkları), “Talking Heads.” “The White Princess,” “Rillington Place,” “Doctor Foster,” “Lady Chatterley's Lover,” “My Mad Fat Diary,” “Remember Me,” “Inspector George Gently,” “Vera,” “Law & Order: UK,” ‘Coming Up,’ ‘Casualty,’ ‘Good Cop,’ ‘Silent Witness,’ ‘Doctors,’ ‘Justice,’ ‘Waterloo Road,’ ‘Holby City’ ve ‘The Royal Today.’


TOM HARDY (Johnny), günümüzün en çok yönlü ve aranan yeteneklerinden biri haline gelen, yıllar içinde film, televizyon ve tiyatro dahil olmak üzere çeşitli ortamlardaki dönüştürücü performansları ve geniş yelpazesiyle hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından yaygın beğeni ve takdir kazanan Akademi Ödülü adayı bir aktör ve yapımcıdır.
Hardy, 2016 yılında Alejandro González Iñárritu'nun epik sınır draması The Revenant'ta Leonardo DiCaprio ile birlikte rol alarak ilk Oscar® adaylığını (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) kazandı. Hardy ayrıca bu rolüyle Critics Choice Ödülü'ne de aday gösterildi. Aktör aynı yıl George Miller'ın distopik gişe rekortmeni Mad Max: Fury Road filmindeki performansıyla Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü'nü kazandı. Hardy ayrıca Brian Helgeland'ın suç draması Legend’da ünlü tek yumurta ikizi İngiliz gangsterler Ronald ve Reginald Kray'i ikili bir rolde canlandırarak İngiliz Bağımsız Film Ödülü'nü (En İyi Erkek Oyuncu) kazandı. Londra Eleştirmenler Birliği o yıl Hardy'nin çalışmalarını prestijli Yılın İngiliz Aktörü ödülüyle onurlandırdı.
Yakın zamanda Hardy, Josh Trank'in Capone filminde Linda Cardellini ile birlikte rol aldı ve Christopher Nolan'ın Dunkirk (2017) filminde yer alarak 2010 yapımı Inception ve 2012 yapımı The Dark Knight Rises'ın ardından yönetmenle üçüncü işbirliğini gerçekleştirdi. Ayrıca Ruben Fleischer'ın Venom filminde başrolü oynadı ve bu film Dünya çapında 850 milyon dolar ve Andy Serkis'in Venom'u: Let There Be Carnage. Sırada Luis Guzmán ve Timothy Olyphant ile birlikte Gareth Evans'ın Havoc filmi var ve Hardy şu anda George Miller'ın Mad Max: The Wasteland filminin yapımcılığını üstleniyor.
İngiltere'den gelen Hardy, Tom Hanks ve Steven Spielberg'in yapımcılığını üstlendiği HBO'nun ödüllü İkinci Dünya Savaşı mini dizisi “Band of Brothers ”da çıkış rolünü teklif ettiğinde prestijli Drama Centre London'da eğitim görüyordu. Kısa bir süre sonra Ridley Scott'ın Black Hawk Down (2001) ve ardından Stuart Baird'in Star Trek: Nemesis (2002) filmlerinde rol alarak ilk uzun metrajlı filmini çekti.
Hardy, 2008 yılında Nicolas Winding Refn'in Bronson filminde gerçek hayatta yaşamış, şiddet yanlısı bir mahkumu canlandırdığı büyüleyici ekran dönüşümüyle dünya çapında dikkatleri üzerine çekti. Gavin O'Connor'ın Warrior (2011) filminde Nick Nolte ve Joel Edgerton'la ve Tomas Alfredson'ın Tinker Tailor Soldier Spy (2011) filminde Gary Oldman'la birlikte rol alarak En İyi Erkek Oyuncu dalında İngiliz Bağımsız Film Ödülü'nü kazandı. İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi'nin 2011 yılında kendisini Yükselen Yıldız Ödülü ile onurlandırmasının ardından Hardy, John Hillcoat'un Lawless (2013) ve Steven Knight'ın Locke filmlerinde rol aldı ve bu filmlerle Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. 2014 yılında Michaël R. Roskam'ın The Drop filminde rol aldı.
Hardy televizyonda Emmy adayı ve BAFTA ödüllü “Taboo” (2017) dizisinde rol aldı, aynı zamanda ortak yaratıcısı ve yapımcısı olduğu. 2014'ten 2022'ye kadar Steven'da yinelenen bir rolde yer aldı Knight'ın ödüllü BBC dizisi “Peaky Blinders”. Hardy daha önce HBO filmi “Stuart: A Life Backwards ‘taki performansıyla BAFTA adaylığı (En İyi Erkek Oyuncu) kazanmış ve 2009 ITV yapımı ’Wuthering Heights”ta Heathcliff'I canlandırmıştı.
Aktörün diğer televizyon işleri “Oliver Twist,” “A for Andromeda,” “Sweeney Todd”, “Gideon's Daughter” ve “Colditz ‘in yanı sıra BBC mini dizisi ’The Virgin Queen”.
Hardy sahnede Londra West End'de “Blood” ve “In Arabia We'd All Be Kings” de dahil olmak üzere çok sayıda oyunda rol aldı. İki yapımdaki çalışmasıyla 2003 Evening Standard Tiyatro Ödülleri'nde En İyi Yeni Oyuncu Ödülü'nü kazandı ve ikinci oyun için 2004 Olivier Ödülü adaylığı aldı. Hardy'nin diğer tiyatro oyunları Brett C. Leonard'ın Londra prömiyerini yaptığı “Roger and Vanessa”; Almeida'da Rufus Norris'in “Festen” uyarlaması; Sheffield Crucible'da “The Modernists” Theatre'da; “The Man of Mode,” National Theatre'da; ve Leonard'ın “The Long Red Road” adlı eserinin Philip Seymour Hoffman tarafından yönetilen 2010 dünya prömiyeri Chicago Goodman Theatre'da gerçekleştirildi.
Oyunculuğun yanı sıra Hardy, 2012 yılında ortağı Dean Baker ile birlikte kurduğu Birleşik Krallık yapım şirketi Hardy Son & Baker'ın kurucusu ve CEO'sudur. HSB, FX Networks ve BBC için iki proje üretmek üzere Ridley Scott'ın Scott Free Productions şirketiyle işbirliği yaptı: “Taboo” ve Steven Knight'ın
Charles Dickens'ın ikonik romanından uyarlanan mini dizi “A Christmas Carol”. İkilinin bir sonraki işbirliği olan mini dizi “Great Expectations” ise bir başka Dickens klasiğine dayanıyor ve şu anda yapım aşamasında.
Hardy, 2018 Kraliçe'nin Doğum Günü Onur Ödülleri'nde, tiyatroya yaptığı hizmetlerden ötürü Britanya İmparatorluğu Nişanı (CBE) ile ödüllendirildi. Ayrıca The Prince's Trust, Royal Marines Charitable Trust Fund (RMCTF) ve Help for Heroes'un elçisi olarak görev yapmaktadır. Hardy, Hari Budha Magar'ın Gurkha Everest Ekspedisyonu'nun başkanı ve günümüz gençliğini iklim değişikliğinin etkileri ve gezegenin geleceğinin nasıl korunacağı konusunda eğitmeyi amaçlayan Expedition 8848'in hamisidir.


MIKE FAIST (Danny) bundan sonra Luca Guadagnino'nun tenis draması Challengers'da Zendaya ve Josh O'Connor ile birlikte 26 Nisan 2024'te sinemalarda görülebilir. Daha önce oynadığı filmler arasında West Side Story, Wildling, The Grief of Others, The Atlantic City Story ve Pinball yer alıyor: The Man Who Saved the Game.
Beğenilen bir sahne oyuncusu olan Faist, geçtiğimiz yaz Londra Soho Palace'da Dan Gillespie Sells'in şarkıları ve Jonathan Butterell'in rejisiyle sahnelenen “Brokeback Mountain ”da Jack Twist rolünü üstlendi. Faist, kendisine bir Grammy Ödülü ve bir Tony adaylığı kazandıran uluslararası megahit “Dear Evan Hansen”da Connor Murphy rolünü canlandırdı. New York tiyatrosundaki diğer rolleri arasında Steven
Levenson'ın “Days of Rage” (Second Stage), “A Month in the Country” (Classic Stage Co.) ve Branden Jacobs-Jenkins'in “Appropriate” (Signature) adlı oyunları var.


DAMON HERRIMAN (Brucie), çok yönlülüğünün ve oyunculuk camiasındaki konumunun bir kanıtı olan kapsamlı krediler derlemiştir. Herriman'ın TV kredileri arasında eleştirmenlerce beğenilen FX dizisi Justified yer alıyor. Ayrıca Scott Ryan tarafından yaratılan ve başrolünde yer aldığı FX'in Mr. Inbetween dizisinde de rol aldı. Herriman son olarak HBO Max için The Tourist ve Amazon için Barry Jenkins'in sınırlı dizisi The Underground Railroad'da rol aldı.
Küçük ekranda da Herriman, Epix dizisi Perpetual Grace, LTD'de Jacki Weaver ve Ben Kingsley ile birlikte Paul Allen Brown'ı canlandırdı. Ayrıca, son olarak Disney+ dizisi The Artful Dodger'da David Thewlis ve Thomas Brodie-Sangster ile birlikte rol aldı. Dizilerdeki düzenli rolleri arasında Altın Küre® adayı Starz draması Flesh and Bone ve Cinemax için Quarry yer alıyor. Herriman, David Fincher'ın dizisi Mindhunter'da (QuentinTarantino'nun Once Upon a Time in Hollywood'undan sonra bir yıl içinde ikinci kez Charles Manson'ı canlandırdı) görüldü ve CBS'in Vegas'ında Bay Jones'un yinelenen rolünü oynadı. Kendisi bundan sonra Amazon dizisi The Bondsman'de Kevin Bacon'a destek olurken görülecek.
Herriman'ın televizyonda rol aldığı diğer yapımlar arasında Breaking Bad, Riot (AACTA ödülü, Televizyon Dramasında En İyi Başrol Oyuncusu), Top of the Lake: China Girl, Secret City (AACTA ödülü, Televizyon Dramasında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Wilfred, The Unit, Cold Case ve Battle Creek.
Herriman yakın zamanda Together filminde Alison Brie ve Dave Franco ile birlikte ve Run Rabbit Run filminde Sarah Snook ile birlikte rol aldı. Michael Gracey'nin Robbie Williams biyografisi Better Man'de yer aldı. Daha önce Gore Verbinski'nin The Lone Ranger, Clint Eastwood'un J. Edgar, David Mamet'in Redbelt ve Jaume Collet-Serra'nın House of Wax filmlerinde rol aldı.
Herriman'ın diğer filmleri arasında The Little Death (AACTA Ödülü adaylığı, En İyi Başrol Oyuncusu), Judy & Punch (AACTA ödülü, En İyi Başrol Oyuncusu), The Nightingale, Down Under (AACTA adaylığı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Son of a Gun, The Water Diviner, 100 Bloody Acres, The Square, Candy, Ned ve The Big Steal bulunmaktadır. Herriman 2008 yılında Len's Love Story adlı kısa filmdeki performansıyla St. Kilda Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.
Herriman ayrıca Tropfest finalistleri They ve The Date de dahil olmak üzere birçok başarılı kısa film yazmış ve/veya yönetmiştir. Tropfest'te Soar (yazar/oyuncu) adlı kısa filmiyle En İyi Senaryo ve İzleyici Ödülü'nü kazandı. Herriman aynı zamanda Avustralya yapımı mini dizi The Elegant Gentlemen's Guide to Knife Fighting'de skeç yazarlığı yaptı ve bu dizide başrolleri paylaştı.
Avustralya'nın Adelaide kentinde doğan ve 8 yaşından beri oyunculuk yapan Herriman, çocuk oyuncu olarak The Sullivans'taki çalışmasıyla üç Logie Ödülü adaylığı elde etti. 2018 yılında Avustralyalılar Film Ödülü ile onurlandırıldı: Orry-Kelly Uluslararası Avustralya ve ABD Ekran Endüstrisine Olağanüstü Katkı Ödülü ile onurlandırıldı.


BOYD HOLBROOK (Cal), Hollywood'un en saygın aktörlerinden bazılarıyla birlikte oynadığı ve sektörün en vizyoner film yapımcılarıyla çalıştığı anlamlı, zorlu ve çeşitli rollerden oluşan etkileyici bir özgeçmiş biriktirerek sektörün en ilgi çekici ve düşünceli sanatçılarından biri olduğunu kanıtladı.
Ölüm sırası draması Last Meals'de Samuel L. Jackson'la birlikte prodüksiyona başlayacak. Holbrook, Walter'ın (Jackson) gözetiminde açlık grevine başlayan mahkum Reed'i canlandıracak. İki adam arasında beklenmedik bir bağ oluşuyor ve bu bağ Walter'a masumiyetini protesto etmek için son zevkli deneyiminden vazgeçmeye hazır bir adamın ruhuna bakma fırsatı veriyor. Senaryosu Nicholls Fellowship ödüllü senarist Justin Piasecki'ye ait olan filmin yönetmenliğini ünlü yönetmen Andrew Levitas üstleniyor. Holbrook son olarak FX'in Justified dizisinde başrolde izlenebilir: City Primeval'da başrolde izleyebilirsiniz. Bu sınırlı dizi Elmore Leonard'ın City Primeval: High Noon in Detroit adlı eserinden esinleniyor. Başrollerini Timothy Olyphant, Aunjanue Ellis ve Norbert Leo Butz'un paylaştığı sınırlı dizi, FX'in Justified'ının bitiminden sekiz yıl sonra ABD Şerifi Raylan Givens'ın hikayesine geri dönüyor.
Boyd 2023'te James Mangold'un Indiana Jones and The Dial of Destiny filminde Harrison Ford'un karşısında Mads Mikkelsen'in canlandırdığı Jürgen Voller'in sağ kolu Klaber rolünde görüldü.
Haziran 2024'te vizyona girecek olan Boyd, Jeff Nichols'un Danny Lyon'un 1958 tarihli aynı adlı fotoğraf kitabından esinlenerek kurgusal bir hikaye anlatan ve başrollerini Tom Hardy, Austin Butler, Jodie Comer ve Michael Shannon'ın paylaştığı The Bikeriders filminde rol alacak.
Ayrıca BJ Novak'ın Focus Features için çektiği sudan çıkmış balık kara komedisi Vengeance'da da görülebilir. Efsane, yanlış anlamalar, cinayet ve bağlantılar üzerine bir film olan bu filmde Holbrook, Novak, Ashton Kutcher ve Issa Rae ile birlikte rol alıyor. Sosyal medya çağında kalp kırıklığı, kültürel bölünmeler ve gerçek suç takıntısını irdeleyen film Temmuz 2022'de sinemalarda gösterime girdi. Neil Gaiman'ın grafik romanı The Sandman'in Ağustos 2022'de Netflix'te prömiyeri yapılan ve ikinci sezon için seçilen uyarlamasında da görüldü. Rüya Dünyası'nın en büyük kabusu ve Uyanık Dünya'daki Katillerin Koruyucu Azizi olan The Corinthian rolünde.
Yakın zamandaki diğer sinema projeleri arasında Sam Ellis'in fantezi-korku filmi The Cursed'de Kelly Reilly ile başrol, Shane Black'in Predator yeniden çevriminde başrol, James Mangold'un Oscar adayı filmi Logan'da Hugh Jackman ile başrol yer alıyor, Jason Lew'in Elisabeth Moss ve Octavia Spencer'lı The Free World'ü, 20th Century Fox'un Kate Mara ve Paul Giamatti'li bilimkurgu gerilimi Morgan'ı, Gavin O'Connor'ın Natalie Portman ve Ewan McGregor'lı Jane Got A Gun'ı ve Warner Bros'un Liam Neeson ve Ed Harris'li Run All Night'ı. İlk projeleri arasında David Fincher'ın Gillian Flynn'in romanı Gone Girl uyarlamasında ve Craig Johnson'ın başrollerini Kristen Wiig ve Bill Hader'ın paylaştığı karakter odaklı bağımsız filmi Skeleton Twins'te sahne çalan roller yer alıyordu. Bu başarıdan önce Holbrook, Gus Van Sant'ın Akademi Ödülü adayı draması Milk'te verimli bir rol üstlendi.
Yayın hayatına ilk kez, En İyi Dizi dalında 2016 Altın Küre adaylığı alan ve büyük beğeni toplayan Netflix orijinal dizisi Narcos ile başladı: Drama dalında aday gösterildi. İki sezon boyunca Pedro Pascal'ın karşısında, Kolombiyalı yetkililerin Pablo Escobar'ın izini sürmesine yardımcı olan gerçek hayattaki DEA ajanı Steve Murphy'yi canlandırdı. Holbrook 2019'da Netflix'in yönetmen Jim Mickle için çektiği uzun metrajlı filmi In The Shadow of the Moon'un oyuncu kadrosunda yer aldı. Başrollerini Michael C. Hall ve Cleopatra Coleman'ın paylaştığı film, zamanın gücünü ve geçişinin bizi nasıl bir araya getirebileceğini ya da parçalayabileceğini inceleyen türler arası bir psikolojik gerilim. Michael Douglas ve Matt Damon'ın rol aldığı, Steven Soderbergh'in yönettiği HBO yapımı Liberace biyografisi Behind the Candelabra ve History Channel için çekilen Emmy adayı mini dizi Hatfields & McCoys diğer televizyon filmleri arasında yer alıyor.


MICHAEL SHANNON (Zipco) Lexington, Kentucky'de büyüdü ve profesyonel sahne kariyerine Chicago, Illinois'de başladı. En çok Guillermo del Toro'nun 2018 En İyi Film Ödülü'nü kazanan The Shape of Water, Sam Mendes'in Revolutionary Road ve Tom Ford'un Nocturnal Animals filmlerindeki Oscar adayı performanslarıyla tanınıyor.
Michael son olarak, Jessica Chastain ile birlikte rol aldığı Showtime orijinal dizisi George & Tammy'deki Emmy adayı performansıyla izlenebilir. Ayrıca David Leitch'in Brad Pitt'le birlikte rol aldığı Bullet Train filminde ve David O. Russell'ın Robert De Niro, Chris Rock, Christian Bale ve Margot Robbie'yle birlikte rol aldığı yakında gösterime girecek filminde yer alıyor.
Michael ayrıca Ramin Bahrani'nin Altın Küre, Screen Actors Guild, Critics Choice, Gotham Award ve Film Independent Spirit Award'a aday gösterildiği 99 Homes adlı dramasında da izlenebilir. Rian Johnson'ın Knives Out; Alfonso Gomez-Rejon'un The Current War; Nicolai Fuglsig'in 12 Strong; Werner Herzog'un Salt and Fire; Bart Freundlich'in Wolves; Liza Johnson'ın Elvis & Nixon; Jonathan Levine'in The Night Before; Peter Sollett'in Freeheld; John McNaughton'ın The Harvest; Zack Snyder'ın Man of Steel; Ariel Vromen'in Buz Adam; David Koepp'in Premium Rush; Liza Johnson'ın Dönüş; Marc Forster'ın Makineli Tüfek Vaizi; Floria Sigismondi'nin Kaçaklar; Werner Herzog'un Oğlum, Oğlum, Ne Yaptın ve Kötü Teğmen; Sydney Lumet'in Şeytan Öldüğünü Bilmeden Önce; Oliver Stone'un Dünya Ticaret Merkezi; Michael Bay'in
Bad Boys II; Curtis Hanson'ın 8 Mile; Cameron Crowe'un Vanilla Sky; Michael Bay'in Pearl Harbor; ve John Waters'ın Cecil B. DeMented. Michael'ın televizyon kredileri arasında Park Chan-wook'un AMC mini dizisi The Little Drummer Girl; Jay ve Mark Duplass'ın HBO antoloji dizisi Room 104; Ramin Bahrani'nin HBO filmi Fahrenheit 451; Martin Scorsese'nin HBO dizisi Boardwalk Empire; ve Hulu'nun David E. Kelley'nin Nicole Kidman'la birlikte rol aldığı Nine Perfect Strangers'ı yer alıyor.
Michael ayrıca yönetmen Jeff Nichols ile yaptığı işbirlikleriyle de tanınıyor. En son Loving adlı dramada rol aldı. Daha önceki işbirlikleri arasında Hank the Cowdog; Midnight Special; En İyi Erkek Oyuncu dalında 2011 Film Independent Spirit Award adaylığı aldığı Take Shelter; Mud ve Shotgun Stories filmleri yer alıyor.
Beyazperdedeki rollerinin dışında Michael en son Terrence McNally'nin son prodüksiyonu olan Frankie and Johnny in the Clair de Lune'un Broadway uyarlamasında rol aldı. En önemlisi, Michael, Jonathan Kent'in Long Day's Journey into Night'ın yeniden canlandırılmasında Jessica Lange, Gabriel Byrne ve John Gallagher Jr. ile birlikte rol alarak En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Tony kazandı. Michael ayrıca, 2013 Seçkin Performans Drama Ligi Ödülü'ne aday gösterildiği Cort Tiyatrosu'ndaki Grace'de yer aldı. 2018 yılında, Brett Neveu'nun Henrik Ibsen'in Enemy of the People adlı eserinden uyarladığı Traitor adlı oyunun dünya prömiyerini yönetti ve bu oyunla Jeff Ödülü'nü kazandı.


EMORY COHEN (Cockroach) Hollywood'un en zorlu yeteneklerinden biri olarak kendini kanıtladı ve performanslarıyla sürekli olarak övgü dolu eleştiriler aldı.
Emory şimdi Jason Bateman tarafından yaratılan ve Edgar Ramirez'le birlikte rol aldığı yeni Netflix sınırlı dizisi Florida Man'de görülebilir. Emory son olarak Tom Hardy, Austin Butler, Michael Shannon ve Jodie Comer ile birlikte Jeff Nichols'ın The Bikeriders filminin çekimlerini tamamladı. Emory ayrıca Jeremy Saulnier'in yönettiği ve bu kış gösterime girecek olan Netflix filmi Rebel Ridge'de başrol oynadı. En son Brian Petsos'un Andy Garcia, Megan Fox, Lucy Hale ve Oscar Isaac'in de yer aldığı oyuncu kadrosuna liderlik ettiği Big Gold Brick filminde rol aldı. Ayrıca, Shiloh Fernandez, Val Kilmer, Ewan McGregor ile The Birthday Cake ve Alicia Vikander ile Justin Chon'un Blue Bayou filmlerinde yer aldı.
Emory en çok Saoirse Ronan'ın aşkını canlandırdığı Brooklyn ve Bradley Cooper, Ryan Gosling, Eva Mendes ve Dane DeHaan ile birlikte rol aldığı Place Beyond the Pines filmlerindeki rolleriyle tanınıyor.
Plan B ve Anonymous'un yapımcılığını üstlendiği Netflix orijinal dizisi The OA'da Emory, Brit Marling'in karşısında rol alıyor. Russell Crowe'un başrolünde oynadığı Roger Ailes hakkında 7 bölümlük sınırlı bir dizi olan The Loudest Voice'ta Emory, Joe Lindsley'i canlandırıyor.
Diğer kayda değer roller şunlardır: Timothee Chalamet ile Elijah Bynum'ın Hot Summer Nights filminde Dex, Dylan O'Brien ve Maika Monroe ile The Education of Frederick Fitzell filminde Sebastian, Sean McEwen'ın ülke çapında bir suç çılgınlığına girişen üç kardeş hakkındaki gerçek bir hikayeye dayanan The Dougherty Gang filminde Dylan Dougherty. Ayrıca Jonas Åkerlund'un Sundance '18'de prömiyerini yapan filmi Lords of Chaos'ta Varg'ı, Malik Bader'in Killerman filminde Liam Hemsworth'un karşısında Skunk'ı, The Wolf Hour'da Billy'nin karşısında
Naomi Watts ve Lucas, Blumhouse'un Sweetheart filminde Kiersey Clemons ile birlikte rol aldı ve her iki filmin de prömiyeri Sundance '19'da yapıldı.
Emory, başrollerini John Leguizamo, William H. Macy ve Felicity Huffman'ın paylaştığı Stealing Cars (LA Film Fest '15) ve Jessica Lange, Mark Wahlberg ve John Goodman'la birlikte oynadığı Paramount yapımı The Gambler'daki rolleriyle övgü topladı. Emory ayrıca eleştirmenlerce beğenilen Beneath the Harvest Sky'daki rolüyle de tanınıyor. Emory, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka filmde görülebilir: Four, Detour, Vincent-N-Roxxy, By Way of Helena, Shot Caller, The Duel ve Brad Pitt ile War Machine.
Emory, Forbes'un “30 Under 30” (2017), TheWrap'in “Breakout Stars” ve Variety'nin “10 Actor to Watch” listelerinde yer aldı.


BEAU KNAPP (Wahoo) Amerikalı bir aktör ve yapımcı olup daha önceki çalışmaları arasında Peacock için The Lost Symbol, Showtime için Ethan Hawke ile birlikte Good Lord Bird dizileri bulunmaktadır. Bundan önce, American Skin filminde Nate Parker'ın karşısında ve Sony'nin Black and Blue filminde Naomie Harris ve Frank Grillo'nun karşısında görülebilir. 2020'de Mosquito State filmi Venedik Film Festivali'nde gösterime girdi ve 2021'de Shudder'da yayınlandı. Paramount Plus'ta SEAL Team'in final sezonunda düzenli dizi oyuncusu olarak görülebilir.
Beau, Netflix'te yayınlanan Veena Sud'un Seven Seconds filminde çarpıcı bir performans sergiliyor. Yabancılaşmış polis “Peter Jablonski” rolüyle övgü dolu eleştiriler aldı. Beau ayrıca Karyn Kusama'nın Destroyer filminde Nicole Kidman'la ve Henry Alex Rubin'in Semper Fi filminde Finn Wittrock'la birlikte izlenebilir. Gelecek projeleri arasında Tom Hardy ve Michael Shannon ile birlikte The Bikeriders ve Amazon için Jake Gyllenhaal ve Conor McGregor ile Road House filmleri yer alıyor.
Diğer önemli çalışmaları arasında Gina Prince-Bythewood'un Fox için çektiği Shots Fired dizisi, Craig Gillespie'nin Chris Pine'lı The Finest Hours'u ve Warner Brothers'ın Russell Crowe ve Ryan Gosling'li The Nice Guys'ı yer alıyor. Beau ayrıca Antoine Fuqua'nın Southpaw ve Ang Lee'nin Billy Lynn's Long Halftime Walk filmlerinde de rol aldı.
Beau bundan önce aralarında Focus Pictures'ın 2014 Sundance Festivali'nde prömiyerini yapan The Signal ve Warner Bros'un Liam Neeson'lı Run All Night'ının da bulunduğu dört film daha çekti.


KARL GLUSMAN (Corky) şu anda yazar/yönetmen Shawn Simmons ve yapımcılar Rhett Reese ve Paul Wernick'in 20th Century Studios filmi Eenie Meenie'de Samara Weaving ile birlikte rol alıyor. Daha sonra Darren Aronofsky'nin yapımcılığını üstlendiği ve prömiyerini 2024 Sundance Film Festivali'nde yapan bağımsız uzun metrajlı film Little Death'in yanı sıra Alex'in yazıp yönettiği A24 yapımı Civil War'da izlenebilir.
Garland. Bu yıl ayrıca Jeff Nichols'ın motosiklet çetesi filmi The Bikeriders'da Austin Butler, Tom Hardy, Michael Shannon ve Jodie Comer ile birlikte rol alacak ve filmin prömiyeri Telluride'da yapılacak. En son Justin Kelly'nin yönettiği bağımsız film The Bird and the Bee'de başrol oynadı.
Karl şu sıralar Netflix'in dünya çapında 1 numaradan giriş yapan uzun metrajlı filmi Reptile'da rol alıyor. Prömiyerini geçen yıl Toronto Film Festivali'nde yapan filmin başrollerinde Benicio Del Toro, Alicia Silverstone ve Justin Timberlake yer alıyor. Geçen yılın başlarında Nick Cassavetes'in God is a Bullet filminde Maika Monroe, Jamie Foxx ve Nikolaj Coster-Waldau ile birlikte rol aldı ve performansı Insider Today tarafından “bu yılın en iyi performanslarından biri” olarak gösterildi. Ayrıca, Sam Levinson tarafından yaratılan, Abel Tesfaye “The Weeknd” ve Lily-Rose Depp ile birlikte HBO'nun ses getiren dizisi The Idol'da rol aldı. Karl'ın önceki rolleri arasında Tom Hanks'in başrolünü oynadığı Greyhound, yakın zamanda gösterime giren Watcher, Amanda Kramer'in Andrea Riseborough ile birlikte oynadığı Please Baby Please yer alıyor. Ayrıca Alex Garland'ın sınırlı serisi Devs, Tom Ford'un Focus Features için çektiği gerilim filmi Nocturnal Animals, Gaspar Noé'nin Love ve Nicolas Winding Refn'in Neon Demon filmlerinde Elle Fanning'le birlikte rol aldı.


TOBY WALLACE (The Kid) Jeff Nichols'ın The Bikeriders filminde Tom Hardy, Jodie Comer ve Austin Butler ile birlikte rol alacak. Film dünya prömiyerini 2023 Telluride Film Festivali'nde yaptı ve 21 Haziran 2024'te Focus Features tarafından sinemalarda gösterime girecek.
Toby son olarak Jude Law ve Sydney Sweeney ile birlikte Ron Howard'ın Eden filminin prodüksiyonunu tamamladı.
2023 yılında Toby, Kitty Green'in The Royal Hotel filminde Julia Garner'la birlikte 'Marty' rolünü üstlendi ve film önce Telluride'da, ardından Toronto Uluslararası Film Festivali'nde prömiyerini yaptıktan sonra 6 Ekim 2023'te sinemalarda gösterime girdi. Aynı yıl Wallace, Brian Helgeland'ın prömiyeri Toronto Uluslararası Film Festivali'nde yapılan ve 15 Aralık 2023'te Paramount+'ta gösterime girecek olan filmi Finestkind'da Ben Foster'la birlikte 'Charlie' rolünü üstlendi.
Televizyonda Toby, Danny Boyle'un Hulu için hazırladığı ve efsanevi Sex Pistols gitaristi Steve Jones'u canlandırdığı Pistol adlı sınırlı dizide rol aldı. Bundan önce, Chris Keyser ve Marc Webb'in Netflix dizisi The Society'de hayranların favorisi 'Campbell Eliot' rolünü canlandırdı ve bu performansıyla övgü dolu eleştiriler aldı.
Toby, 2020 AACTA En İyi Başrol Oyuncusu ödülünün yanı sıra, Ben Mendelsohn ve Eliza Scanlen ile birlikte oynadığı Babyteeth filmindeki 'Moses' rolüyle Venedik Film Festivali'nde 2019 Marcello Mastroianni En İyi Yeni Genç Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.
Toby CAA, 3 Arts Entertainment, CP Artist Management ve Sloane, Offer, Weber & Dern tarafından temsil edilmektedir.


NORMAN REEDUS (Funny Sonny) oyunculuk, fotoğrafçılık, yönetmenlik ve sanatçılık dahil olmak üzere tüm sanatsal ortamları kapsayan bir kariyeri on yıllardır biriktiriyor. Son zamanlarda, New York Times'ın en çok satan yazarı, yayıncı, restoran işletmecisi ve girişimci olarak çalışma alanını genişletti. Kısa sürede Hollywood içinde ve dışında en geniş kapsamlı, hayranları kapsayan markalardan birini inşa etti.
Reedus bu sonbaharda, on bir sezon süren The Walking Dead'in AMC spin-off'u olan The Walking Dead: Daryl Dixon'da hayranların en sevdiği arbalet kullanan Daryl Dixon rolünü yeniden canlandırıyor. Dizi ikinci sezonunda ve Ağustos 2024'te geri dönecek.
Gelecek projeler arasında Jeff Nichols'ın Tom Hardy, Austin Butler ve Jodie Comer'la birlikte rol aldığı ve Focus Features'ın 21 Haziran 2024'te yayınlayacağı The Bikeriders ve Lionsgate'in 6 Haziran 2025'te yayınlayacağı John Wick evreni spinoff'u Ballerina'da Ana de Armas'la birlikte rol alması yer alıyor.
Reedus son olarak, AMC'nin senaryosuz dizisi Ride With Norman Reedus'un sunuculuğunu üstlendi ve bu dizide uygulayıcı yapımcı olarak da görev aldı. Bir saat süren her bölümde Reedus ve bir arkadaşı motosikletle farklı bir şehri gezerek motosiklet dükkanlarını, dövme salonlarını, barları ve chopper tutkunlarının uğrak yeri olan yerel restoranları ziyaret ediyor.
Reedus'un yapım şirketi bigbaldhead Productions, AMC ile bir ilk bakış anlaşmasına sahip ve şu anda birkaç proje geliştiriyor. Ayrıca, 2022'de ilk romanı The Ravaged'i yayınlayan Blackstone Publishing ile bir yayıncılık anlaşması ve künyesi var ve NY Times Bestseller listesinde yer aldı.
Reedus, Sean Patrick Flanery ve Willem Dafoe ile birlikte oynadığı kült film Boondock Saints'te Murphy MacManus rolüyle tanınıyor; ve devam filmi Boondock Saints 2: All Saints Day'de yine Flanery ile birlikte oynuyor.
Son dönemde rol aldığı filmler arasında John Hillcoat'un Casey Affleck, Woody Harrelson, Chiwetel Ejiofor, Kate Winslet, Anthony Mackie ve Aaron Paul ile birlikte rol aldığı polis draması Triple Nine ve Diane Kruger, Lena Dunham ve Joshua Jackson ile birlikte rol aldığı bağımsız Fransız filmi Fabienne Berthaud'un Sky'ı yer alıyor. Robert Kirkman'ın bilimkurgu gerilimi Air; Laurie Collyer'ın 2013 Tribeca Film Festivali'nde prömiyerini yapan ve Naomi Watts ve Matt Dillon'ın da rol aldığı bağımsız draması Sunlight Jr. Robert Redford'un yönettiği ve Abraham Lincoln suikastı sonrasındaki davayı anlatan The Conspirator; Dennis Quaid ve Ben Foster'la birlikte bilimkurgu gerilim filmi Pandorum; Darnell Martin'in Cadillac Records filminde Adrien Brody, Jeffrey Wright ve Beyoncé Knowles'la birlikte rol aldı. Oynadığı diğer bazı filmler arasında Six Ways To Sunday, 8mm, Beat, Deuces Wild, Blade 2, Gossip, The Ballad Of Bettie Page ve American Gangster sayılabilir.
Kendisi aynı zamanda yönetmen Hideo'nun son derece başarılı video oyunu serisi Death Stranding'in de başrolünde yer alıyor.
Kojima. İlk oyun 2019'da piyasaya sürüldü ve Ocak 2024'te oyunun Director's Cut versiyonunu yayınladılar.
Reedus aynı zamanda başarılı bir fotoğrafçı ve üç kısa film yönetmiş bir yönetmendir. Ekim 2013'te fotoğraflarından oluşan The Sun's Coming Up... Like a Big Bald Head: Photographs by Norman Reedus adlı kitabını yayımladı. Bunun devamı olarak 2020'de ikinci bir fotoğraf kitabı olan Portraits from the Woodson'ı yayımladı.


HAPPY ANDERSON (Big Jack) televizyon ve sinemada geniş bir çalışma yelpazesine sahip eşsiz ve yetenekli bir aktördür. Anderson'ın uzun metrajlı filmleri arasında Will Smith ve Edgar Ramirez'le birlikte rol aldığı David Ayer imzalı Bright, Robert De Niro'yla birlikte rol aldığı Taylor Hackford imzalı The Comedian, Sandra Bullock'la birlikte rol aldığı Suzanne Bier imzalı Birdbox, Julia Roberts ve Clive Owen'la birlikte rol aldığı Tony Gilroy imzalı Duplicity ve Will Smith ve Martin Lawrence'la birlikte rol aldığı Bad Boys for Life yer alıyor.
Anderson son olarak John Slattery'nin Maggie Moore(s) filminde Jon Hamm ve Tina Fey'le; Michael Polish'in modern Western dizisi “Bring on the Dancing Horses ‘ta Kate Bosworth'la; ve Steven Soderbergh'in HBO için hazırladığı sınırlı dizi Max ’Full Circle ”da Dennis Quaid ve Claire Danes'le birlikte rol aldı.
Aktörün önceki televizyon çalışmaları arasında Mindhunter (Netflix), The Knick (Cinemax), Gotham (Fox), Snowpiercer (TNT) ve The Blacklist'te (NBC) yinelenen roller yer alıyor. Ayrıca The Deuce (HBO) ve Quarry'de (Cinemax) yer aldı.
Anderson sahnede, Al Pacino ile birlikte “Venedik Taciri” de dahil olmak üzere birçok Broadway yapımında yer aldı. Şu anda Los Angeles'ta yaşamaktadır.


PAUL SPARKS (Gary Rogue Leader) kısa süre önce aynı adlı çok satan biyografiden uyarlanan Lost on a Mountain in Maine'i tamamladı. Sparks ve Caitlyn FitzGerald, 12 yaşındaki oğullarının Maine'in vahşi doğasında kaybolmasının yasını tutan ebeveynleri canlandırıyor. Sparks ayrıca Apple+ dizisi Physical'da Rose Byrne ile birlikte rol alıyor ve 3. sezonun prodüksiyonu bu kış başlıyor. Kısa süre önce, bu yılın başlarında Paramount+'da prömiyeri yapılan Joe Pickett dizisi için Waco ekibiyle yeniden bir araya geldi.
Sparks daha önce hit komedi The Lovebirds ve sınırlı dizi Waco'da rol aldı. Stephen King'in romanlarının dünyasından tanıdık karakterlere dayanan Hulu dizisi Castle Rock'ın 2. Sezonunda Lizzy Caplan ile birlikte rol aldı.
Sparks'ın kayda değer dizi kredileri arasında HBO'nun The Night Of ve Boardwalk Empire, Netflix'in House of Cards ve Starz için bir çift dizi, The Girlfriend Experience ve Sweetbitter bulunmaktadır. Ayrıca Thoroughbreds, The Greatest Showman ve Midnight Special filmlerinde de rol almıştır.
Sparks aynı zamanda, Adam Rapp, Craig Wright ve Stephen Belber gibi tiyatronun en parlak oyun yazarlarından bazılarıyla işbirliği içinde sahnedeki seçkin çalışmaları kendisine beş Drama Desk Ödülü adaylığı kazandıran övgüye değer bir tiyatro oyuncusudur.


YAPIMCILAR HAKKINDA


JEFF NICHOLS (Yönetmen, Senarist) Little Rock, Arkansas'tan gelen ünlü bir yazar ve yönetmendir. Nichols, prestijli Altın Palmiye için iki adaylığın yanı sıra Cannes Film Festivali'nde üç ödül kazandı. Büyük beğeni toplayan filmi Loving, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dahil olmak üzere dört Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü Adaylığı aldı ve Ruth Negga'ya En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandırdı. Nichols daha önce de Matthew McConaughey'nin başrolünü oynadığı Mud ve Michael Shannon'ın başrolünü oynadığı Take Shelter filmleriyle Independent Spirit Award En İyi Yönetmen Ödülü'ne aday gösterilmişti. Nichols ve Shannon, Nichols'ın ilk yönetmenlik denemesi olan ve kendisinin de senaryosunu yazdığı Shotgun Stories'den başlayarak birçok kez birlikte çalıştılar. Çok sayıda festival ödülünün yanı sıra, kısa film John Cassavetes Ödülü'ne de aday gösterildi. Nichols ve Shannon ayrıca başrollerini Adam Driver, Joel Edgerton ve Kirsten Dunst'ın paylaştığı bilim kurgu filmi Midnight Special'da birlikte çalıştılar. Nichols, 1960'ların Ortabatı'sındaki kurgusal bir motosiklet kulübünün yükselişini üyelerinin yaşamları üzerinden anlatan bir drama olan The Bikeriders'ın yönetmenliğini üstleniyor. The Bikeriders'ın başrollerinde Jodie Comer, Austin Butler ve Tom Hardy yer alıyor.


SARAH GREEN (Yapımcı) özgün, güçlü ve auteur odaklı film ve televizyon yapımlarıyla tanınan Oscar ve Emmy adayı bir yapımcıdır.
En son yapımları yazar/yönetmen Jeff Nichols'ın başrollerini Jodie Comer, Austin Butler ve Tom Hardy'nin paylaştığı The Bikeriders ve Michael Shannon'ın ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi, Judy Greer ve Alexander Skarsgård'ın oynadığı Eric Larue.
Jeff Nichols'ın daha önceki yapımları arasında Joel Edgerton, Ruth Negga ve Michael Shannon'lı Loving'in yanı sıra Michael Shannon, Joel Edgerton, Kirsten Dunst ve Adam Driver'lı Midnight Special yer alıyor. Loving, Negga'ya Akademi Ödülü adaylığı getirdi ve Green'e Amerika Yapımcılar Birliği'nin Stanley Kramer ödülünü kazandırdı. Nichols'ın Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Sam Shepard ve Tye Sheridan'lı Mud'ının ve Michael Shannon ve Jessica Chastain'li Take Shelter'ının yapımcılığını üstlendi.
Green, Terrence Malick'in başrollerini Brad Pitt, Jessica Chastain ve Sean Penn'in paylaştığı ve 2011 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan En İyi Film Akademi Ödülü® adayı The Tree of Life'ın ve öncesinde Malick'in Colin Farrell ve Christian Bale'li The New World'ünün yapımcılığını üstlendi.
Malick'in Christian Bale, Cate Blanchett ve Natalie Portman'ın oynadığı Knight of Cups ve Ryan Gosling, Rooney Mara, Natalie Portman ve Michael Fassbender'ın oynadığı Song to Song filmlerinin yapımcılığını üstlendi. Ayrıca Brad Pitt'in seslendirdiği Voyage of Time: The IMAX Experience ve uzun metrajlı Voyage of Time belgesellerinin yapımcılığını üstlendi: Cate Blanchett'in seslendirdiği Hayatın Yolculuğu.
Televizyon için son olarak Ramin Bahrani'nin yazıp yönettiği ve başrollerini Michael B. Jordan ve Michael Shannon'ın paylaştığı HBO yapımı Fahrenheit 451 gösterime girdi. Film En İyi Televizyon Filmi Emmy'sine aday gösterildi ve Green'e PGA Yayınlanmış veya Televizyonda Yayınlanan Sinema Filmlerinin En İyi Yapımcısı Ödülü'nü kazandırdı.
Green, Julie Taymor'un yönettiği ve Salma Hayek'in oynadığı Akademi Ödüllü Frida'nın ve Cannes Film Festivali'nde Prix de la Jeunesse kazanan Girlfight'ın yapımcılığını üstlendi. Aynı zamanda Sundance Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü paylaştı ve Karyn Kusama'ya En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı, ayrıca o zamanlar yeni oyuncu olan Michelle Rodriguez'e birçok ödül kazandırdı.
Green daha önce yazar/yönetmen David Mamet ile aralarında The Winslow Boy ve State and Main'in de bulunduğu beş filmin ve yazar/yönetmen John Sayles ile aralarında bol ödüllü The Secret of Roan Inish'in de bulunduğu üç filmin yapımcılığını üstlendi.


BRIAN KAVANAUGH-JONES (Yapımcı) ve Fred Berger, Range Media Partners'ın Film ve Prodüksiyon eş başkanlarıdır. Berger ve Kavanaugh-Jones, Range Media Partners ile birleşmeden önce Automatik çatısı altında aralarında Damien Chazelle'in La La Land, Jeff Nichols'ın Take Shelter, Midnight Special ve Loving filmlerinin yanı sıra Insidious Chapters, Sinister serisi ve The Autopsy of Jane Doe'nun da bulunduğu 80'den fazla filmin yapımcılığını üstlendi. Berger, La La Land ile Akademi Ödülü® adaylığının yanı sıra Altın Küre, BAFTA, PGA, BFCA ve NY Film Critics Circle ödüllerini kazandı.
İkili şu anda, Timothee Chalamet'nin başrolünü oynadığı ve James Mangold'un yöneteceği Bob Dylan biyografik filmi; Sean Byrne tarafından yönetilecek bir köpekbalığı gerilimi olan Dangerous Animals; ve Aggregate Films ve Riff Raff ile birlikte Zach Baylin tarafından yaratılan, Jason Bateman ve Jude Law'ın başrollerini paylaştığı sınırlı bir Netflix dizisi olan Black Rabbit'in de aralarında bulunduğu birçok projenin yapım öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. İkili son olarak, Oz Perkins'in yönettiği ve Theo James'in başrolünü oynadığı The Monkey ile Kate Hudson ve Elizabeth Moss'un başrollerini paylaştığı ve Max Minghella'nın yönettiği Shell'in post-prodüksiyon aşamasındadır.
Jeff Nichols tarafından yazılıp yönetilen ve başrollerinde Jodie Comer, Austin Butler ve Tom Hardy'nin yer aldığı The Bikeriders da yakında gösterime girecek. Filmin prömiyeri 2023'te Telluride Film Festivali'nde yapıldı ve Focus Features dağıtımcılığında Haziran 2024'te sinemalarda olması planlanıyor. Temmuz ayında Neon, Oz Perkins'in başrollerini Nicolas Cage ve Maika Monroe'nun paylaştığı bir sonraki filmi Longlegs'i vizyona sokacak.
Diğer prestijli işleri arasında Mike Makowsky'nin özgün senaryosuna dayanan, başrollerini Hugh Jackman ve Allison Janney'nin paylaştığı Emmy Ödüllü Bad Education yer alıyor. Mikael Håfström'ün yönettiği ve Anthony Mackie'nin başrolünde oynadığı Outside the Wire, geçen yılın başlarında Netflix'te yayınlandı. Max Minghella'nın yazıp yönettiği ve Elle Fanning'in oynadığı Teen Spirit; Chris Weitz'in yönettiği ve Oscar Isaac, Sir Ben Kingsley ve Melanie Laurent'in oynadığı Operation Finale; Nicole Kidman'ın oynadığı Karyn Kusama'nın polisiye noir Destroyer'ı; Kim Nguyen'in yazıp yönettiği ve Jesse Eisenberg ve Alexander'ın oynadığı The Hummingbird Project
Skarsgard; Alma Ha'el's Honey Boy; Miles Joris-Peyrafitte'in yönettiği ve Margot Robbie'nin oynadığı Dreamland; ve Banks Griffin'in yazıp yönettiği ve Naomi Watts'ın oynadığı The Wolf Hour. Ayrıca, Scott Free ile birlikte Netflix'te 2023'ün başlarında gösterime girecek olan Kaleidoscope üzerinde çalıştı.


ARNON MILCHAN (Yapımcı), 100'den fazla uzun metrajlı filmiyle, zamanının en üretken ve başarılı bağımsız film yapımcılarından biri olarak tanınıyor. İsrail'de doğan Milchan, Cenevre Üniversitesi'nde eğitim gördü. İlk iş girişimi, babasının mütevazı işini ülkesinin en büyük tarım-kimya şirketlerinden birine dönüştürmek oldu. Bu erken başarı, Milchan'ın uluslararası pazarda keskin bir işadamı olarak artık efsaneleşmiş ününün habercisiydi.
Kısa süre sonra Milchan, her zaman özel ilgi duyduğu sinema, televizyon ve tiyatro alanlarındaki projelerin finansmanını üstlenmeye başladı. İlk projeleri arasında Roman Polanski'nin Amadeus adlı tiyatro yapımı, Dizengoff 99, La Menace, The Medusa Touch ve mini dizi Masada yer alıyordu. Milchan 1980'lerin sonunda Martin Scorsese'nin Komedi Kralı, Sergio Leone'nin Bir Zamanlar Amerika'da ve Terry Gilliam'ın Brazil gibi filmlerinin yapımcılığını üstlendi.
Pretty Woman ve The War of the Roses filmlerinin inanılmaz başarılarının ardından Milchan New Regency Productions'ı kurdu ve aralarında J.F. K, A Time to Kill, Free Willy, The Client, Tin Cup, Under Siege, The Devil's Advocate, The Negotiator, City of Angels, Entrapment, Fight Club, Big Momma's House, Don't Say a Word, Daredevil, Man on Fire, Mr. and Mrs. Smith, Alvin and the Chipmunks, What Happens in Vegas, Love and Other Drugs, Noah ve Gone Girl.
Milchan 1998'de LA Confidential filminin yapımcılığıyla Akademi Ödülü® adaylığı aldı. Arka arkaya Akademi Ödülü® kazanan 12 Years A Slave (2013) ve Birdman (2014) filmlerinin yanı sıra çok sayıda Oscar® kazanan The Revenant (2015) ve The Big Short (2015) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. New Regency ayrıca Mart 2018'de Broadway'de rekor kıran Pretty Woman müzikalini sahneye koydu. Gösteri ulusal bir turneye çıkmaya hazırlanıyor ve şu anda Almanya'da devam ediyor ve Mart 2020'de Londra'nın West End'inde açılacak ek bir prodüksiyonla devam edecek. New Regency'nin son filmleri arasında Rami Malek'li Bohemian Rhapsody, Brad Pitt'li Ad Astra, Robert Eggers'ın yönettiği The Lighthouse ve Greta Gerwig'in yönettiği ve Meryl Streep, Timothee Chalamet, Laura Dern, Saoirse Ronan ve Emma Watson'ın oynadığı Little Women yer alıyor.
Bu arada Milchan, Twentieth Century Fox ile ortaklık kurdu ve büyüyen televizyon ve yeni medya pazarından yararlandı. Milchan ayrıca şirketinin faaliyetlerini eğlence alanında, özellikle de Regency Television (Malcom in the Middle ve The Bernie Mac Show) aracılığıyla televizyon alanında ve şirketin bir zamanlar Almanya merkezli dünya çapında atletik giyim ve gösteri holdingi olan PUMA'nın en büyük hissedarı olduğu ve daha sonra 2003 yılında başarılı bir yeniden markalaşmanın ardından satıldığı spor alanında başarıyla çeşitlendirdi.


DAVID KERN (Uygulayıcı Yapımcı, Yapım Sorumlusu) The Lincoln Lawyer, The Age of Adaline, The Glorias, Flamin' Hot ve Jordan Peele'in yapımcılığını üstlendiği Candyman yeniden çevrimi gibi filmlerde yönetici yapımcı ve/veya birim yapım müdürü olarak görev yapmıştır. Şu anda Monkeypaw Production'ın yakında gösterime girecek korku filmi Goat'un yapımcılığını üstleniyor.


CHAD KEITH (Yapım Tasarımcısı) Yazar/yönetmen Jeff Nichols ile sık sık birlikte çalışmaktadır. Sundance ve Toronto film festivallerinde gösterilen ve 2011'de Cannes'da Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü'nü kazanan drama Take Shelter, Sony Pictures Classics tarafından gösterime girdi. İkili o zamandan beri Warner Bros için Midnight Special ve Ruth Nega'ya En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandıran Loving filmlerinde birlikte çalıştı. Keith son olarak Focus Features tarafından gösterime girecek olan The Bikeriders üzerinde çalıştı.
Keith ayrıca yönetmen Ramin Bahrani ile Toronto Film Festivali'nde Resmi Seçki'de yer alan ve Venedik'te FIPRESCI Ödülü'nü kazanan 2008 yapımı drama Goodbye Solo'dan başlayarak süregelen bir yaratıcı ortaklığı paylaşıyor. Werner Herzog'un seslendirdiği Plastic Bag adlı kısa film için yeniden bir araya gelen ikili, 2012'de hem SXSW hem de Venedik Film Festivalleri'nde resmi seçki olarak gösterilen ve Toronto'da Özel Sunum olarak gösterilen uzun metraj gerilim filmi At Any Price'ta işbirliği yaptı. Bunu 2021'de Netflix için The New York Times'ın çok satan kitabına dayanan The White Tiger izledi.
John Carney'nin Weinstein Company için çektiği, başrollerini Keira Knightley ve Mark Ruffalo'nun paylaştığı Begin Again; David Zellner'ın Berlin ve SXSW'de gösterilen, başrolünde Rinko Kikuchi'nin oynadığı Kumiko, the Treasure Hunter; Debra Granik'in 2018'de Sundance'te prömiyerini yapan, başrollerinde Thomasin McKenzie ve BenFoster'ın oynadığı Leave No Trace; Joel Edgerton'ın Focus Features için yönettiği ve 2018'de TIFF'te gösterime giren Boy Erased; ve Sean Durkin'in Sundance'te En İyi Yönetmen Ödülü kazanan, Cannes ve Toronto film festivallerinde resmi seçkide yer alan ve Fox Searchlight tarafından yurt içinde gösterime giren Martha Marcy May Marlene.
Keith son olarak, başrollerini Neve Campbell, Courtney Cox ve David Arquette'in paylaştığı Scream film serisinin son bölümünü tasarladı. Sırada Michael Shannon'ın başrollerini Alexander Skarsgård ve Judy Greer ile paylaştığı Eric LaRue var.


ADAM STONE (Görüntü Yönetmeni) hem film hem de belgesellerdeki çalışmalarıyla tanınan bir görüntü yönetmeni. Kendisine Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülü adaylığı kazandıran Wild Wild Country'ye yaptığı katkılarla tanındı. Stone, yönetmen Jeff Nichols ile sık sık işbirliği yapıyor ve ortaklıkları Mud, Loving ve Bikeriders gibi ödüllü filmlerle sonuçlandı. Stone ayrıca eleştirmenlerce beğenilen Untold ve Ramin Bahrain'in uzun metrajlı belgeseli Second Chance gibi farklı projelerde de yer aldı. Stone'un Trainwreck: Woodstock '99'un kaosundan, beğeni toplayan Netflix dizisi Abstract'taki tasarım dünyasına kadar çeşitli konuları yakalama becerisi övgü topladı. Compliance ve Damsel gibi kayda değer filmlerle Stone, çarpıcı görselleri ilgi çekici hikâye anlatımıyla harmanlama becerisiyle tanınıyor.
 

ERIN BENACH (Kostüm Tasarımcısı) Bradley Cooper ve Lady Gaga'nın Oscar adayı A Star Is Born filmindeki çalışmasıyla Kostüm Tasarımcıları Birliği Ödülü ve Satellite Ödülü'ne aday gösterildi. Benach ayrıca, Midnight Special'ın yönetmeni Jeff Nichols ile yeniden bir araya geldiği, eleştirmenlerce beğenilen drama Loving'in kostümlerini de tasarladı. Erin Benach son olarak yönetmen Trey Edward Shults ile başrollerini The Weeknd ve Jenna Ortega'nın paylaştığı yeni filminde işbirliği yaptı. DC'nin Birds of Prey (Yırtıcı Kuşlar) adlı filminde Harley Quinn'in stilize büyüsünü tasarladı ve bu çalışmasıyla Kostüm Tasarımcıları Birliği adaylığı kazandı.
Benach, Refn'in şık suç draması Drive'daki çalışmasıyla 2012 Kostüm Tasarımcıları Birliği Ödülü adaylığı kazandıktan sonra 2016'da gerilim filmi The Neon Demon'da Nicolas Winding Refn ile yeniden bir araya geldi. Erin'in yönetmen Derek Cianfrance ile devam eden yaratıcı işbirliği, büyük beğeni toplayan Blue Valentine ile başladı ve gerilim filmi The Place Beyond the Pines, The Light Between Oceans ve Ryan Gosling'in ilk yönetmenlik denemesi Lost River ile devam etti.


JULIE MONROE (Kurgucu) daha önce Midnight Special, Mud ve Loving'de Jeff Nichols ile birlikte çalıştı. Monroe kısa süre önce Hulu dizisi Only Murders in the Building'deki çalışmasıyla Emmy adaylığı aldı. Yönetmen Amy Poehler'ın son filmleri Wine Country ve Moxie'nin yanı sıra, W., World Trade Center ve JFK'den sonra Oliver Stone'la uzun süreli birlikteliğinin bir başka filmi olan Wall Street: Money Never Sleeps'in kurgusunu yaptı.
Monroe, yönetmen Dan Fogelman için Life Itself ve Danny Collins de dahil olmak üzere birçok filmin kurgusunu yaptı. Yönetmen Irwin Winkler ile aralarında De-Lovely (Eddie Ödülü adaylığı kazandığı), Life as a House ve At First Sight'ın da bulunduğu pek çok filmde çalıştı. Monroe'nun yönetmen Mark Mylod ile işbirlikleri arasında Showtime dizisi Shameless'ın yanı sıra uzun metrajlı komediler What's Your Number? ve The Big White yer alıyor.
Kurgucunun diğer film kredileri arasında daha önce Indecent Proposal'da ek kurgucu olarak çalıştığı Adrian Lyne'ın Lolita'sı; Roland Emmerich'in yönettiği The Patriot; Diane Keaton'ın yönettiği Hanging Up ve Martin Brest'in yönettiği Gigli yer alıyor.
Monroe, Oliver Stone'un The Doors, Born on the Fourth of July ve Wall Street filmlerinin yanı sıra Curtis Hanson'ın The River Wild filminin de aralarında bulunduğu çok sayıda uzun metrajlı filmde yardımcı kurgucu olarak kurgu kademelerinde yükseldi.

Soundtracks


LONELY ROOM
Written by J. M. Rigter and Willie Murray Performed by Mickey Murray
Courtesy of Sun Records


DECLARATION OF INDEPENDENCE
Written by Byron Atkinson, John Byrne, Roy Joe Chaney, Ken Ellner and John Michalski
Performed by Count Five
Courtesy of Craft Recordings, a Division of Concord


COME AND GET IT
Performed by Johnny Soul Written by Leroy Tooks Courtesy of Sun Records


OUT IN THE STREETS
Written by Jeff Barry and Ellie Greenwich Performed by Adrienne Pedrotti, Michelle M. Kahan and Leila Louise Henley


MY BABE
Written by Willie Dixon Performed by Dale Hawkins Courtesy of Geffen Records
Under license from Universal Music Enterprises


CHINO fromTHE WILD ONE
Music by Leith Stevens
Courtesy of Columbia Pictures Industries, Inc. Under license from Sony Pictures Music Group


THAT’S ALL I NEED
Written by Samuel Maghett Performed by Magic Sam Courtesy of Delmark Records
By arrangement with Bank Robber Music, LLC


ROAD RUNNER
Written by Ellas McDaniel Performed by Bo Diddley Courtesy of Geffen Records
Under license from Universal Music Enterprises


I FEEL FREE
Written by Pete Brown and Jack Bruce Performed by Cream
Courtesy of Polydor Records Ltd.
Under license from Universal Music Enterprises


HUSH LITTLE BABY
Written and Performed by Deon Jackson Courtesy of Kobalt Music Publishing America Inc


MASTERS OF WAR
Written by Bob Dylan Performed by The Staples Singers
Courtesy of Craft Recordings, a Division of Concord


I WANNA HOLLER BUT THE TOWN’S TOO SMALL
Written by Frank Guida, Joseph Royster and Patricia Matthews Performed by Gary U.S. Bonds
Courtesy of Rockmasters International Network, Inc.


TALKIN BOUT YOU
Written by Ray Charles Performed by The Animals
Courtesy of Parlophone Records Ltd
By arrangement with Warner Music Group Film & TV Licensing Courtesy of ABKCO Music & Records, Inc.


OUT INTHE STREETS
Written by Jeff Barry and Ellie Greenwich Performed by The Shangri-Las
Courtesy of Island Records
Under license from Universal Music Enterprises


GET UP AND GET OUT

Written by Robert Scherman Performed by Clint Stacey Courtesy of Resnik Music Group
By arrangement with CAPP Records Inc.


RAUNCHY
Written by William Justis Jr. and Sidney Manker Performed by Bill Justis
Courtesy of Sun Records


MAMA TALK TO YOUR DAUGHTER
Written by Alex Atkins and J.B. Lenoir Performed by Magic Sam
Courtesy of Delmark Records
By arrangement with Bank Robber Music, LLC


MANNISH BOY (ELECTRIC MUD VERSION)
Written by Ellas McDaniel, McKinley Morganfield and Melvin R. London Performed by Muddy Waters
Courtesy of Geffen Records
Under license from Universal Music Enterprises


NEW ORLEANS
Written by Frank Guida and Joseph Royster Performed by Gary U.S. Bonds
Courtesy of Rockmasters International Network, Inc.


BABY PLEASE DON’T GO
Written by Joseph Lee Williams Performed by Them featuring Van Morrison
Courtesy of Exile Productions, Limited


BET YOU’RE SURPRIZED
Written by Aaron Joseph Neville, Cyril Garrett Neville Performed by The Staple Singers
Courtesy of Craft Recordings, a Division of Concord


I’M GOING HOME
Written by Alvin Lee Performed by The Sonics Courtesy of Resolved Records


I CAN SEE
Written by Robert Allen Hunt Performed by Liberty Bell Courtesy of Cicadelic Records
By arrangement with Mutiny Recordings


I DON’T KNOW WHO TO BLAME
Written by J. Schuller and T. Belliveau Performed by Pugsley Munion Courtesy of Resnik Music Group
By arrangement with
Gravelpit Music, CAPP Records Inc. and Music Supervisor, Inc.


TREAT HIM RIGHT
Written by Bobby Lee Smith Performed by Mickey Murray Courtesy of Sun Records


VANDALIZE
Written by Ben Nichols and Rick Steff Performed by Ben Nichols


BIKERIDERS
Written by Ben Nichols Performed by Lucero and Arthur L. Neville Jr.
Performed by Aaron Neville Courtesy of Resnik Music Group
By arrangement with Mutiny Recordings


I’LL NEVER LEARN
Written by Essra Mohawk Performed by The Shangri-Las Courtesy of Island Records
Under license from Universal Music Enterprises


OH LOVE
Written by P. HeBlein Performed by Brother T. And Family
Courtesy of Gear Fab and Now Again Records


DOWN ON THE STREET
Written by Dave Alexander, James Osterberg, Ron Asheton and Scott Asheton
Performed by The Stooges Courtesy of Elektra/Asylum
By arrangement with Warner Music Group Film & TV Licensing


I DON’T WORRY MYSELF
Written by James Granville Performed by Johnny Adams Courtesy of Sun Records


COME SOFTLY TO ME
Written by Barbara Ellis, Gary Troxel and Gretchen Christopher Performed by The Fleetwoods
Courtesy of Capitol Records
Under license from Universal Music Enterprises
MARCUS WELBY, M.D. courtesy of UNIVERSAL STUDIOS LICENSING LLC