15.9.23

Tavuri

 


Tavuri filmi, hayatının yarısını hapisanede geçiren şeytan lakaplı Mustafa Serttaç karakteri aracılığıyla suç, suça bağımlılık, toplum ve özgürlük temalarını sorgulamaktadır.  

İlkokulu bitirmemiş olan Mustafa Serttaş Kıbrıs’ta yoksul ve parçalanmış bir ailede yetişmiş ve çocukluğundan itibaren hırsızlığa başlamıştır.  Zamanla bu alışkanlığı bir tutkuya dönüşmüştür. 

Filmin yönetmeni Derviş Zaim Mustafa Serttaş’ı sekiz yaşından beri tanımaktadır. Bu çalışmada Serttaş’ın hayatının son beş yılını filme almayı başarmış, çekimlerin bir kısmı Serttaş hapiste iken gerçekleştirilmiştir.  

Filmin başında yönetmen eski arkadaşını hapisanede ziyarete gelir, bu sayede seyirci olarak yönetmenin kafasında bazı sorular yer aldığını öğreniriz: Tavuri hapisaneden çıktıktan sonra yeni bir hayat başlatmayı başarabilecek midir, yoksa yavaşça kendi sonunu mu hazırlayacaktır? Ülkenin en büyük dolandırıcısı olmasına rağmen ona yönelik bir merhamet geliştirmek mümkün müdür?Yoksul bir aileden gelen, annesi ve babası çocukken ayrılmış, Mustafa Sertaş, ilkokulu bile bitirememiş, çocukluğu esnasında hırsızlık yapmaya başlamış, bu erken deneyimini sonradan bir hayat tarzı, kendi deyimi ile ‘bir tutku’ haline getirmiştir. 

Hayatının yarısı Lefkoşa Merkezi Cezaevinde geçmiştir. Hırsızlık kariyeri boyunca şiddete başvurmaması ile tanınmaktadır. Üç kez evlenip boşanmıştır. Bir kızı vardır. Dışarıda iken lüks, bonkör ve savurgan bir hayat sürmektedir. Psikologlar tarafından ona sosyal kişilik bozukluğu tanısı konulmuştur. Hayattayken hükümlü olarak yattığı Lefkoşa Merkezi cezaevini farklı zamanlarda iki kez dolandırmıştır. Garip olan şey onun bu iki suçu işlerken mahkum olarak hapisanede yatmakta oluşudur. Muhtemelen yattığı hapisaneyi hükümlü olduğu iki farklı ceza döneminde soyan dünyadaki tek mahkumdur. Mustafa Serttaş 2019 yılında vefat etmiştir. YÖNETMEN & SENARİST: Derviş Zaim

KAMERA ÖNÜ KATILIMCILAR: Mustafa Serttaş (Tavuri) Aral Moral Şirin Gazi Derviş Çebiç Metin Bilmen Sevil Hançerli Ruhsar Zaimağaoğlu Derviş Zaimağaoğlu Mustafa Kalfa Yasin Coşkun Zeynep Coşkun

YAPIM: Marathon Film

YAPIMCI: Derviş Zaim

YIL: 2023


Filmin mmknmrtb notu:   60   /100