13.09.2021

'Son Düello' 15 Ekim'de sinemalarda!Tarihi ve destansı bir anlatısı olan The Last Duel / Son Düello, 14. Yüzyıl Fransa’sının barbarlığına karşı çıkan, sürükleyici bir ihanet ve intikam hikayesini konu alıyor. Bu Ekim ayında sinemalarda seyirciyle buluşacak olan film, Yüz Yıl savaşlarının ortasında erkeklerin her alanda var olan gücünü, adaletin kırılganlığını ve gerçeğin hizmetinde tek başına ayakta durmaya istekli bir kadının gücünü ve cesaretini araştıran sinematik ve düşündürücü bir dramadır. 

Gerçek olaylara dayanan bu filmde, arkadaşlıkları acımasız bir rekabete dönüşen Jean de Carrouges ve Jacques Le Gris arasında gerçekleşen Fransa’nın son onaylanmış düellosu hakkında uzun süredir devam eden varsayımlar çözülüyor. 

 


Yönetmen koltuğunda, dört kez Akademi Ödülüne® aday gösterilmiş (Marslı, “Kara Şahin Düştü”, “Gladyatör”, “Thelma ve Louise”) Ridley Scott yer alıyor.

Filmin senarist ekibini ise Eric Jager’in kitabından esinlenerek Oscar® adaylığı bulunan Nicole Holofcener (Beni Affedebilir Misin?) ile beraber Ben Affleck ile Matt Damon oluşturuyor. 

Oscar® ödüllü Matt Damon (“Can Dostum”, “Ford v Ferrari”) başrolde Jean de Carrouges rolünde, İki kez Akademi Ödülüne® aday gösterilmiş Adam Driver (“Evlilik Hikayesi, “BlacKkKlansman”) Jacques Le Gris rolünde, Emmy® ödüllü Jodie Comer (“Killing Eve, “Gerçek Kahraman”) Marguerite de Carrouges rolünde ve İki kez Oscar® ödülü almış Ben Affleck (“Argo”, “Can Dostum”) Count Pierre d’Alencon rolünde yer alıyor. 

Filmin yapımcı ekibini ise Ridley Scott, Kevin J. Walsh (“Yaşamın Kıyısında”), Jennifer Fox (“Gece Vurgunu”), Nicole Holofcener, Matt Damon, Ben Affleck oluştururken; Kevin Halloran (“Ford v Ferrari”), Drew Vinton (“Kayıp Umutlar”), Madison Ainley (“Justice League”) ise idari yapımcı olarak ekipte yer alıyor.15 Ekim 2021'de sinemalarda gösterime girmeye hazırlanan The Last Duel / Son Düello, yarışma dışı katıldığı Venedik Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve Matt Damon, Jodie Comer, Ben Affleck, yönetmen/yapımcı Ridley Scott ve yardımcı senarist/yapımcı Nicole Holofcener, festivalin  fotoğraf çekimine katıldılar.