18/04/2019

'Neden Yaratıcıyız?' 19 Nisan’da vizyonda!


Yönetmen Hermann Vaske, tutku dolu bir araştırmanın parçası olarak, 30 yılı aşkın bir süre müzik, felfese, bilim, siyaset ve sanat dünyasından 50’den fazla ünlü isme tek bir soru soruyor: ”Neden yaratıcısın?”

Vaske’nin aldığı cevaplar, en az soruların sorulduğu kişiler kadar ilginç ve çekici..

2018 Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan Why Are We Creative: The Centipede's Dilemma / Neden Yaratıcıyız?, izleyenleri müthiş bir yolculuğa çıkarıyor.

Yönetmeni Hermann Vaske’nin aklına takılan ve kolay kolay cevaplandırılamayan bu soruya, Pedro Almodovar, David Bowie, Umberto Eco, Angelina Jolie, Bono, Stephen Hawking, Nick Cave, Marina Abramovic, Björk, Willem Dafoe, Mikhail Gorbatchev, Michael Haneke, Werner Herzog, Isabelle Huppert, Samuel L. Jackson, Jim Jarmusch, ,Takeshi Kitano, Jeff Koons, Diane Kruger, Sean Penn, Spike Lee, Nelson Mandela, Yoko Ono, Pussy Riot, Quentin Tarantino, Julian Schnabel, Wim Wenders, Ai Weiwei, Asia Argento gibi birbirinden ünlü isimler hiç beklenmedik cevaplar veriyor.
Why Are We Creative / Neden Yaratıcıyız? 19 Nisan’da sinemalarda!


Filmin mmknmrtb notu ::

"Neden yaratıcısın?" gibi aslında çok 'yaratıcı' ve bir o kadar da yanıtlanması zor olan bir soruyu; çoğunlukla 'gerçekten yaratıcı' sanatçılara, bir bölümü de 'yaratıcılığı biraz şüpheli' insanlara soran bu çok kapsamlı ve başarılı belgesel, hiçbir şey yapmasa bile bir araya getirdiği bir sürü 'yaratıcı' sanatçıyla ve görüşleriyle bizi buluşturduğu için çok değerli..

Bu soruya galiba en iyi yanıtı Michael Haneke veriyor: (mealen) "Bu, kırkayaka 'Nasıl yürüyorsun?' sorusunu sormak gibi bir şey, bu soruya muhatap olacak bir kırkayak muhtemelen o an yürümeyi beceremeyerek, tepe üstü yere çakılacaktır."

Belli ki, belgeselin adı için de bu yanıttan ilham alınmış..

 /10
Yorum Gönder